Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Meclis üyelerine TKDK hakkında bilgilendirme yapıldı
 
 
Çubuk Belediyesi meclis üyelerine Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu (TKDK) hakkında bilgilendirme yapıldı.
Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Seyit Mehmet Dağ, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Semacan, Prizma PDM Yetkilisi Cumhur Yılmazer ve beraberindeki TKDK uzmanı heyet, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Metin, Çubuk Belediyesi Meclis Üyelerine TKDK 12. çağrı başvurusu ve TKDK destekleri hakkında geniş bir bilgilendirme semineri düzenledi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilçelerinin kalkınması açısından hedefleri arasında bulunan tarımsal ürünlerin önemine vurgu yaptı. Toplantının rotalarını belirlemede ön bilgi niteliği taşıdığına dikkat çeken Başkan Acehan, sözlerine şöyle devam etti:

’’Biz ilçemizin rotasını üç sektör üzerinden çizdik. Bir tanesi yeni kurulan Ankara’nın 6. Devlet Üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ilçemizde kurulması ile ortaya çıkacak eğitim sektörü ve bunun peşinden söyleyeceğim ilave sektörler. İkincisi turizm sektörüdür. İlçemiz çok önemli turizm potansiyeline sahip bir bölgedir. Ankara’nın çok eskilerden beridir mesire alanıdır.   Barajımızla, Karagöl’ümüzle, Çubuk çayımızla, özel yöresel yemekleri ve damak tadına hitap eden lezzetleri ile farklı bir bölgedir. Biz ilçemizi bu potansiyellerle ayağa kaldıracağız. Üçüncüsü ise tarımsal ve hayvancılıktır. Tarım ve hayvancılık büyükşehire devredilen özel idare bütçesi ve görevleriyle birlikte Çubuk’ta çok farklı bir konuma ilerleyecek inşallah. Bugün burada Konya’dan gelen hocalarımız ve girişimcilerimiz bize en azından hangi imkanları değerlendirebileceğimizi bunun hem teknik yönden hem de kurumsal alt yapı yönünden neler yapabileceğimizi burada bize kısaca anlatacaklar. Bu bir ilk adımdır. Hocalarımızın ve girişimcilerimizin bundan sonraki dönemde de hem teknik desteklerini hem bilgi desteğini hem de sermaye desteklerini Çubuk’ta görmek isteriz.’’

Daha sonra konuşma yapan Prof. Dr. Ahmet Semacan, TKDK desteklerinin diğer desteklerden ayrılan tarafları ve TKDK desteklerinin ülkemiz açısından öneminden bahsetti.

1960'lı yıllara dayanan Türkiye'nin Ab (Avrupa Birliği) üyeliği ve uyum süreci çerçevesinde ülkemizin, AB'ye çeşitli isimler altında maddi kaynak aktarımında bulunmuş ve karşılığında kayda değer hiçbir menfaat sağlayamadığını hatırlatan Semacan, ’’TKDK projeleri ile inanıyorum ki girişimcilerimiz, Ab'ye yıllarca yaptığımız maddi yardımların büyük bir kısmını ülkemize geri getirmeyi başaracaklardır. Çünkü TKDK'nın vereceği hibelerin fonunun yüzde 75'ini Avrupa Birliği, yüzde 25'ini yerli kaynaklar oluşturmaktadır. Bu sebeple TKDK'dan sağlayacağımız hibe destekleri büyük önem arz etmektedir. Ayrıca önemli bir husus da TKDK desteği ile kuracağımız işletmemiz hem AB standartlarında olacak, hem de yatırım tutarının yüzde 50'si TKDK tarafından finanse edilecektir’’ diye konuştu.  

-‘TKDK kredi veren değil, hibe veren bir kuruluştur’

TKDK hakkında ve alınabilecek krediler hakkında bilgi veren Cumhur Yılmazer ise, TKDK’nın kredi kuruluşlarından farklı olduğunu söyledi. Destekten yararlanma şartlarının olduğunu ve bunlardan en önemlilerinden birinin hayvan sağlığı ve hayvan refahının sağlanması olduğunu ifade eden Yılmazer, ’’TKDK'yı diğer finans sağlayan kuruluşlardan ayıran ön önemli fark, TKDK'nın yatırıma bir bütün olarak bakması ve bu çerçevede yatırımda yer alan bütün kalemlere (inşaat dahil) destek vermesidir. TKDK ile yapacağınız projelerinizin en az yüzde 50'si hibe olarak size tekrar iade edilir. En az yüzde 50'si dememizin sebebi, yatırımcı 40 yaşın altında ve dağlık bir bölgede ise yatırımın hibe desteği yüzde 65'lere kadar çıkabiliyor olmasıdır. Yani TKDK yatırımınıza ortak olur, fakat karınızı size bırakır söylemimiz bizim desteklerimiz için doğru ve yerinde bir söylemdir. Bunun da ötesinde TKDK projelerinden alacağınız malzeme, makine ve ekipmanın vergi muafiyetinin olduğunu da göz önünde bulundurursak, TKDK desteğinin sağladığı hibenin de ötesinde bir destek sağladığını ifade edebiliriz. Ancak TKDK bu hibeleri verirken çok önemli şartları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise gıda sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı bulunmaktadır. Ayrıca yatırım yapılacak yerde ipotek olmaması gerekiyor’’şeklinde konuştu.

İnsanları önce tarım ve hayvancılık yapmaları konusunda hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Yılmazer, ’’Öncelikle insanlarımıza balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretmemiz gerekiyor. Bunun içinde insanlarımıza bu konularda yatırım yapmaları ve üretim yapmaları konusunda hazırlık yapmamız gerekiyor’’ dedi.  

Konuşmaların ardından söz alan belediye meclis üyeleri de toplantıda bölgedeki hayvancılık, sorunları ve çözüm yolları hakkında görüşlerini dile getirdiler.  

Belediye olarak yatırımcılara sağlanabilecek bütün imkanları seferber edeceklerini dile getiren Çubuk Belediye Başkanı Acehan, katılımlarından ve bilgilendirmelerinden dolayı TKDK yetkililerine teşekkür etti.

 

 
Tarih: 25.4.2014   |   Bu haber 30878 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz