Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk'ta Haşereyle Mücadele Başladı
 
 

Çubuk Belediye tarafından sinekle mücadele kapsamında ilaçlama çalışmaları başladı. İlçede haşereyle mücadeleyi Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çubuk Belediyesi ekipleri ortaklaşa yürütüyor.  

Çubuk Belediyesi, sivrisinek ve karasineklerde larva döneminin gelmesi nedeniyle ilaçlama çalışmalarına başladı. Sivrisinek ve karasineklerde larva dönemi gelmesi nedeni ile ilaçlama çalışmalarının başlandığı Çubuk’ta Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çubuk Belediyesi ekipleri tarafından tüm mahallelerde ilaçlama yapılacak.

Çubuk Belediyesi Sağlık Müdürlüğü kontrolünde yapılan inceleme ile 84 mahallede tespit edilen sivrisinek üreme noktalarının ilaçlanma çalışmaları başladı. Ocak ayı başında başlayan larva ilaçlamaları ara vermeden devam ederken, uçkun ve sivrisinekle ilgili ilaçlama çalışmaları da başladı.

İlk etapta haşerelerin ürüme noktalarında ilaçlama çalışmalarının yapıldığını söyleyen Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu, hayvan ahırlarında ilaçlamaların da ara vermeden devam ettiğini belirti. İlaçlama çalışmalarına özellikle Büyükşehir Belediyesi’nden çok büyük destek aldıklarını anlatan Topçu, çalışmaların bilimsel veriler dikkate alınarak ve teknik olarak planlanan program dahilinde yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

’’Larva mücadelesi ve ilaçlama çalışmaları ilçe genelinde belirlenen durgun su alanları, dere yatakları, gübrelik alanlar şehir içi mazgallar, pazar yerleri, şehir çöplüğü gibi noktalarda şu an devam etmektedir. Bu belirlenen yerlerde Mayıs ayı sonuna kadar 15 gün aralıklarla 3 veya 4 er defa larva ilaçlaması yapılacaktır. İlçede bulunan ahır işletmelerinin gübrelik alanları da bu kapsamda ilaçlanıyor. Ancak, bu mücadele elbette tek başına çözüm olmamaktadır, gübrelik alanların ıslahı ve ilaçlanması için vatandaşlarımıza da görevler düşmektedir. Yaz mevsiminde vatandaşlarımızın sivrisinek sıkıntısı çekmemesi için ilaçlamalarımızı larva döneminde başlayarak devam ettiriyoruz. Bizler ilk olarak çalışmalarımıza sivrisineklerin üreyebilecekleri yerlerde başladık. Sağ olsunlar bu konuda en büyük destekçimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ekipleridir.’’

Belediye Meclis kararına istinaden Çubuk Belediyesi olarak ücretli kapalı mekan ilaçlamaları da yapmakta olduklarını aktaran Topçu, gıda imalat ve satışı yapan işyerlerinde de haşere mücadelesine yönelik çalışma yapıldığını bildirdi.

İLAÇLAMADAN VATANDAŞLAR MEMNUN

Eskiden hayvan otlattıkları yerlerin bataklık olduğunu söyleyen besicilerden Oğuz Keser, ’’Biz hayvancılıkla uğraşıyoruz. Allah razı olsun ilaçlamamız iyi oldu eskiden buralar bataklıktı. Sinekten, böcekten geçilmiyordu. Sağ olsun belediye ekipleri geliyor haftada düzenli bir şekilde ilaçlıyor. Sinek, koku, bataklık olmuyor. Çok güzel oluyor ve çok memnunuz. Allah razı olsun belediyeden. Hayvanlarımız dış parazitlerden korunuyor. İlaçlama hayvana da faydası oluyor, bize de faydası oluyor’’ dedi.

İlaçlama yapılan ahırda çoban olarak çalıştığını belirten Mustafa Yıldırım ise, ’’Çubuk Belediyesi ekipleri tarafından ilaçlama yapılıyor. Bu ilaçlama sayesinde sinekler olmuyor, hayvanlar rahat ediyor. Rahat bir yaşam oluyor. Aynı şekilde bizde rahat ediyoruz. Sinek ve hastalık olmuyor’’ diye konuştu.

 
Tarih: 28.4.2014   |   Bu haber 32522 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz