Twitter Facebook You Tube
 
 
 
ÇUBUK’TAN BOSNA HERSEK’E KARDEŞ ELİ UZATILDI
 
 

Çubuk’ta işadamları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla Bosna Hersek'teki sel felaketinden zarar gören kardeş şehir Maglay şehrinde yaşayanlar için yardım kampanyası başlatıldı.

Çubuk ilçesi Bosna Hersek’te yaşanan 120 yılın en büyük sel felaketinin yaralarını sarmak için yapılan çağrılara cevap vermek için harekete geçti.

Çubuk Belediye tarafından başlatılan kampanyaya Çubuk Dernekler Federasyonu, Türk Kızılay’ı Çubuk Şubesi, İHH Çubuk Şubesi, Çubuklu işadamları ve ilçedeki diğer sivil toplum kuruluşları da destek veriyor.  

Sivil toplum kuruluşları ve işadamları tarafından kurulan Çubuk’tan Bosna Hersek’e Kardeş Eli Platformu ayni ve nakdi yardım kampanyası başlattı.  

Çubuk’un kardeş şehri olan Bosna Hersek’in Maglay şehrinde yaşanan sel felaketine destek olmak için Bekir Ağalar Konağı’nda Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, Ak Parti İlçe Başkanı Av. Baki Demirbaş, Türk Kızılay’ı Çubuk Şubesi Başkanı Selahattin Koç, İHH Çubuk Şubesi Başkanı Abdülhamit Ateş, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Yakup Ulge, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, işadamları ve ilçe esnafının katılımıyla bir toplantı düzenlendi.   

Soma’da yaşanan faciada ölenlerin acısını yaşarken Maglay’daki sel felaketinin kendilerini bir kez daha üzüntüye sevk ettiğini ifade eden Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, kardeş şehir oldukları Maglay kentinde yaşayanların Bosna Hersek’te yaşanan selden en çok etkilenenler olduğunu kaydetti.

Başkan Acehan, ’’Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Düzenlediğimiz yardım kampanyası ile Bosnalı kardeşlerimizin acılarını hafifletmek adına elimizden gelen her türlü desteği yapacağız’’ diye konuştu.

‘’KARDEŞLERİMİZİN ACISINI PAYLAŞACAĞIZ’’

Kardeşlerinin Maglay’da Çubuklu kardeşlerinden yardım beklediğini anlatan Başkan Acehan, kardeşleri olarak onların acılarını paylaşacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

’’Gerçekten üzüntü verici bir ortamda bu gün bir araya geldik.   Kardeşlerden biri zor durumda olduğunda diğer kardeşlerin ona yardım etmesi gerekiyor. Bizim inancımız gereği böyledir. Bosna Hersek İstanbul fetih edilmeden önce Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih edilen bir vatan toprağıdır. Bu topraklarda bu güne kadar yaşayanlar ise bizim gerçek kardeşlerimizdir. Şu an orada okullar, evler, binalar her şey suyun altında kaldı. Tamamen her şey yok olduğunu basından izliyoruz. Öyle bir duruma gelmişler ki yatacak yerleri, kıyafetleri, sarılacakları battaniyeleri bile yok. Kardeşlik sadece festivallerde ve iyi günde değil, kötü günde de belli olmalıdır. Kardeşlerimize yardım elimizi uzatmamız gerekiyor. Çubuklular olarak kardeşlerimizin yardım isteğine duyarsız olamayız. Çubuk’un gerçek kardeş, yardıma ilk koşan kardeş olduğunu gösterelim. Bu kapsamda oluşturulan Çubuk’tan Bosna Hersek’e Kardeş Eli Platformu çok önemli bir görevi ifa edecektir. Bizlerde tüm ilçe halkı olarak bu platforma destek vereceğiz inşallah.’’

Toplantı esnasında Maglay Merhamet Derneği Başkanı Atıf Spahıc’ı telefonla arayan Türk Kızılay’ı Çubuk Şubesi Başkanı Koç ve Belediye Başkanı Acehan, önemli acil ihtiyaçların neler olduğunu öğrendi. Her türlü gıda, giyim, temizlik malzemesi ve yemek dağıtımında kullanılacak malzemelerin çok acil ihtiyaç olduğu bildirildi.  

 

Toplantıda Çubuk Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ahmet Karakuş tarafından Maglay’da yaşanan sel felaketi hakkında slaytlı sunum yapıldı.

Şehirdeki birçok bölgenin heyelan tehlikesi altında olduğunu anlatan Karakuş, evlerin, okulların, iş yerlerinin, kamu binalarının sular altında kaldığını kaydetti. Vatandaşların selden üzerindeki giysilerden başka bir şey alamadan güvenli yerlere kaçtığının altını çizen Karakuş, işadamlarından, vatandaşlardan yardım beklediklerini ve yardım etmek isteyenlerin Türk Kızılay’ı Çubuk Şubesi, İHH Çubuk Şubesi veya Çubuk’tan Bosna Hersek’e Kardeş Eli Platformu Başkanı olarak seçilen Gıyasettin Yüce’ye 0 533 641 18 36 numaralı telefonlardan ulaşabileceğini söyledi.

 
Tarih: 23.5.2014   |   Bu haber 27171 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz