Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta ‘Yeni Türkiye’nin zihniyet arayışı’ konferansı düzenlendi
 
 

Çubuk Kültür Derneği tarafından Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde ‘Yeni Türkiye’nin zihniyet arayışı’ isimli konferans düzenlendi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Şimşek tarafından verilen konferansta 2030 tarihinde Türkiye öncülüğünde İslam Medeniyetinin yeniden yükseleceği belirtildi.  
Bu gün dünyanın 200 yıllık Batı medeniyetinin çöküş sürecini yaşadığını söyleyen Şimşek, ’’Yeni medeniyet İslam medeniyetidir. 19. ve 20. yüzyıl batı medeniyetinin yüzyılıdır. Batılı entelektüeller 21. yüzyılında Batı medeniyetinin bu insanlığı taşıyamayacağını söylüyorlar. Bu nedenle 21. yüzyıl bir medeniyetler çatışmasının yaşandığı yüzyıldır. Batılıların söylediğine göre 2030 yılı İslam medeniyetinin hakim olacağı yıldır. Batı Medeniyeti miyopi kavramını tartışır duruma geldi. Yani Batı medeniyeti kendi geleceğini artık göremez duruma geldi. Bir medeniyet 40 yıl, 70 yıl ilerisini göremezse artık o medeniyette çöküş başlamıştır demektir. Medeniyetin dini inancında, siyasi unsurlarında ve ekonomik unsurlarında görülen çürüme çöküş sürecini hızlandırır’’ dedi.

Batı medeniyetinin çöküş tarihinin 2007 olduğunu iddia edem Şimşek, Türkiye’de 3 tarihin çok önemli olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

’’1807 Türkiye'de Batılılaşmanın tarihi, 1908 İkinci Meşrutiyet'in ilanı ve Abdülhamit Han’ın indirilmesiyle Batılılar devlete el koymuşlardır ve 2007 Ümraniye’de el bombalarının bulunmasıyla Ergenekon denilen bir yapının fili varlığı ortaya çıkmıştır. Ergenekon’un yapısının başlangıcı 1807'ye dayanmaktadır. 2007 aynı zamanda Batı medeniyetinin Mortgage sisteminin çökme yılıdır. Aynı zamanda şimdiki Cumhurbaşkanı'nın seçildiği tarihtir. İlk defa İslam geleneğine dayalı bir Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu tarih devletin zihniyet dönüşümünün başlangıç tarihidir. 2007 yılı Batı medeniyetinin çöküş tarihi ve İslam medeniyetinin, dolayısı ile Türkiye'nin yükselişe geçme tarihidir.’’

Bu gün 15- 25 yaş aralığındaki gençler 15 yıl sonra Türkiye'yi yönetecek nesiller olduğuna dikkat çeken Şimşek, bu nedenle bu yaştaki gençlerin kendi medeniyet değerlerimize göre yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hz. Peygamber’in yeni nesil yetiştirmedeki uyguladığı yol ve yöntemleri anlatan Şimşek, şöyle devam etti.

’’Bizi PKK, paralel yapı ve terörle uğraştırıyorlar. Bunların hepsi oyalama taktiğidir. Bunlarla asıl hedef İslam medeniyetinin ve Türkiye'nin ilerlemesini, yükselmesini durdurmaktır. Bakınız bütün işler yolunda gitmesine rağmen 10 yıldır YÖK ve Milli Eğitim sistemi içerisinde kendi değerlerimiz ön plana çıkaracak bir sistem kurulamamıştır. Bunun yerine hala siyaset karambol işlerle uğraştırılıyor. Bir eli Kuran’ı Kerim’de, bir eli dünya teknolojinde yeni nesiller yetiştirilmelidir. Kalbi Allah diyecek, beyni teknoloji üretecek yeni nesiller. Türkiye'de kendi medeniyet anlayışına uygun insanlar yetiştirilmedir. Dünyada 8 medeniyet bulunmaktadır. Bunlardan 7 si materyalist anlayıştaki medeniyetler olup, sadece biri tevhit inancı olan İslam medeniyetidir ve bunlar içerisinden batı medeniyetini yıkacak sadece İslam medeniyetidir. Bunun için batı medeniyeti her defasında İslam medeniyetinin önünü kesmeye çalışmıştır. Yakın zamana kadar ABD, askerle İslam medeniyetinin önünü kesmeye çalışırken, bugün askeri devreden çıkararak, İslam inancı görünümlü yapıyla İslam medeniyetinin önünü kesmeye çalışmaktadır.’’

Yenidünyanın 2030’da Türkiye üzerinden doğacağını ve bunun için yeni bir eğitim sistemi ile bu nesli hazırlamak gerektiğine işaret eden Şimşek, gençlerimizi bir kendi tarih şuuru, iki din şuuru ve üç dil şuuru ile yetiştirmek gerektiğini sözlerine ekledi.    

Şimşek, konuşmasını sonunda salonda bulunanların sorularını da cevapladı.

Konferansa Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ve eşi Müberra Acehan, eski belediye başkanı Adem Tuğluca, Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, belediye meclis üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.  

 
Tarih: 27.5.2014   |   Bu haber 28980 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz