Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Başkan Acehan, Büyükelçileri Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’ne davet etti
 
 
Çubuk’ta 11-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, Belediye Başkanı Tuncay Acehan’da Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiliklerini ziyaret ederek festivale davet etti.
11-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’da Türk topluluklarını festivale davet etmek için bir çalışma başlattı. Büyükelçilikleri ziyaret eden Başkan Acehan, ilk olarak Türkmenistan ve Kazakistan Büyükelçiliklerini ziyaret ederek festivale davet etti.
Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev’i makamında ziyaret eden Başkan Acehan, festival ve festival sonrası yapılacak çalışmalar hakkında ikili görüşme yaptı.

Ziyarette Kazak ve Türklerin kardeş olduğuna ve birçok ortak noktaları olduğuna değinen Başkan Acehan, bu kardeşliklerin pekiştirilmesi amacıyla yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Acehan, konuşmasında şunları söyledi:

’’Zamanın iki önemli Türk devlet adamından Timur Han ve Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt, 1402 yılında Çubuk Ovasında zamanın en kanlı savaşını yapmışlardır. Hatta benim ilkokul öğretmenim derdik ki, ‘bu savaş öyle kanlı bir savaş olmuş ki kan izleri hala orada gözüküyor’ diye söylerdi. O dönemde Osmanlı ordusu bozguna uğratıldığı için elimizde ne bir yazılı kaynak ne de bir belge var. Bütün belgeler şuanda Özbekistan’da ve biz bu bilgilere de bir şekilde ulaşmak istiyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de savaşın olduğu bölgede bir açık hava müzesi kurmayı ve bu savaştan insanların dersler çıkartmasını istiyoruz. Bunun içinde bu yılki festivalimizin ana temasını ‘1402 Ankara Savaşı’ yaptık. Geçmişte yaşanan acı tecrübelerden dersler alarak, sağlam ve kalıcı ilişkiler kurmak en büyük hedefimiz. Tüm kardeş ülkelerimizi festivalimize davet ederek, kardeşliklerimizi pekiştirmek ve hem ülkeler arası hem de kentler arası ikili ilişkilerimizi artırmak istiyoruz. Festivalle başlayan çalışmamızı sizlerinde desteği ve katkısı ile festivalden sonrada ilçemizde oluşturacağımız ‘Türk Dünyası Müzesi’nde yaşatmak hedeflerimiz arasında.’’

Kazakistan’ın bir şehriyle ilçelerini kardeş şehir oluşturmak istediklerini de kaydeden Başkan Acehan, ’’Festivalle başlayacak festivalden sonra kardeş şehir ilişkileri ile devam edecek bir süreci inşallah sizinde öncülüğünüzde başlatmak istiyoruz’’ diye konuştu.

-‘’Köklerimiz ve dilimiz aynı’’

Türkiye’ye geldiği günden bu güne kadar Kazakistan ve Türk kardeşliklerinin geliştirilmesi adına önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, ’’Ben Türkoloji bölümü mezunuyum ve Türkiye’ye geldiğim günden bu tarafa hem Türkçe hem de Kazakça dillerinde birçok eser yayınladım. İnşallah bu eserlerden Çubuk’ta kurulacak müzeye de göndereceğim. Bu eserler sayesinde Türkiye’nin tanıtımı Kazakistan’da çok güzel oluyor. Kazakistan’da her gün Türk dizileri seyrediliyor. Kazakistan gazetesi var, Kazakça ve Türkçe yayınlanıyor. Her yıl Kazakistan’dan Türkiye’ye 420 bin turist geliyor. Köklerimiz aynı ve en önemlisi dil konusunda bir kardeşliğimiz var. Yani bu temelimizin sağlam olduğunu gösteriyor’’ dedi.

- Kazakistan -Türk Dostluk Parkı Çubuk’ta hayata geçirilecek

Çubuk Belediyesi ile ortak bir çalışma başlatmak istediklerini aktaran Büyükelçi Tüymebayev, ’’Biz ilk olarak Türk Dünyası Müzesi’nde uygun olan yerde Kazakistan kültürünü, tarihini ve ülkemizi tanıtmak için yerimizi almak istiyoruz. Bu konuda bizden neler istiyorsanız biz bugünden itibaren yapmaya hazırız. Bunun haricinde birlikte belirleyeceğimiz bir şehrimiz ile Çubuk’u kardeş şehri yapalım. Daha sonrada uygun bir yerde de Kazakistan -Türk Dostluk Parkı’nı Çubuk’ta hayata geçirilelim’’ diye konuştu.  

Başkan Acehan, ziyaretin anısına Büyükelçi Tüymebayev'e, Çubuk turşusu hediye ederken, Büyükelçi Tüymebayev de Başkan Acehan’a Kazak kültürünü yansıtan plaket ve Türkçe yayınlanan eserlerini takdim etti.

Büyükelçilik ziyaretlerine Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’a Başkan Yardımcısı Zeki Metin ve Belediye Meclis Üyesi Nurdan Çoban’da eşlik etti.

 
Tarih: 12.8.2014   |   Bu haber 21530 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz