Twitter Facebook You Tube
 
 
 
10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Başlıyor
 
 

Basın toplantısına damgayı belediye personeli tarafından oynanan ve turşunun tarihini anlatan skeç vurdu.

 Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, 11-14 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenecek 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali için basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Başkan Acehan, festivalin ana temasının1402 Ankara Savaşı olacağını söyledi. Basın toplantısına ise damgayı belediye personeli tarafından oynanan ve turşunun tarihini anlatan skeç vurdu. Haberin Devamı www.cubuk.bel.tr
 

Yayla Karadeniz Restoranda düzenlenen basın toplantısına Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Başkan Yardımcısı Zeki Metin, festival komitesi üyeleri ile ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.  

Festival komitesine de başkanlık yapan Başkan Acehan, düzenlediği basın toplantısında, bu yılki festivalde kültürel etkinliklere ağırlık verecekleri ve festivalin Türk dünyası ve komşularını buluşturacağını söyledi.

Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin 2005 tarihinden bu tarafa 10’cusunun düzenleneceğini hatırlatan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, bu yıl ki festivalin konseptinin önümüzdeki sürecide etkileyecek şekilde değiştirildiğini söyledi. Festivalle birlikte atılacak yeni adımlarla ilçede uzun vadede turizmin hareketlenmesinin sağlanacağına inandığını kaydeden Başkan Acehan, ’’Biz bu yıl ki festivalimizin ana temasını ilçemizde gerçekleşen 1402 Ankara Savaşı olarak belirledik. Bu savaş iki Türk Hükümdarı olan Yıldırım Beyazıt ve Emir Timur’u karşı karşıya getirmiş ve en kanlı savaş olarak tarihe geçmiştir. Bu tarihi savaşın en önemli özelliği ise Türk tarihinin kırılma noktası oluşudur. Biz bu savaşın olduğu topraklarda kardeşliklerin, dostlukların pekişerek güçlenmesini sağlayacağız inşallah. Türkiye’de ilk defa ilçemizde oluşturulacak ‘Türk Dünyası ve Komşuları’ müzesi ve daha sonra oluşturacağımız açık hava müzeleriyle inşallah Çubuk, Türk Dünyasının ve komşularının buluşma noktası olacak. Sadece belirli günler değil, yılın her günü ilçemizde kültürel faaliyetler ve akabinde ticari faaliyetler ve turizm canlanacaktır’’ diye konuştu.

-Festivale Türk Devletlerinden ve Komşularından katılım olacak

Gelecekte tarihe önemli notların düşülmesini sağlayacak festivale tüm Türkiye’yi davet ettiklerini vurgulayan Başkan Acehan, festival programı hakkında şu bilgileri verdi:

’’Dört gün sürecek festivalimiz 11 Eylül Perşembe günü saat 14.00’de çok renkli bir kortej yürüyüşü ile başlayacak. Festivalimizde bu yıl Tacikistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Kora ve Japonya Büyükelçilikleri tarafından ülkelerini, gelenek ve kültürlerini tanıtan stantlar açacaklar. Festival süresince yurt içinden birçok il ve ilçenin halk danslarının yanı sıra, Azerbaycan, Tacikistan, Kazakistan, Kore ve Bosna Hersek’ten gelen halk oyunu ekiplerinin dans gösterileri olacak. Animasyon, jonglör gösterileri, spor gösterileri ve çeşitli yarışmaların yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü, İbrahim Altınışık, Ahmet Yılmaz, Ankara Rüzgarı, Kent Orkestrası, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Demir ve ekibi, Tacikistan Sanatçıları, Çubuklu Selami, Kültür Bakanlığı Sanatçıları, Ömer Göksu, Süheyl-Behzat Uygur Şov, Ankaralı Yasin ve daha birçok yerel sanatçı tarafından da çeşitli konserler verilecek. Festival kapsamında kurulacak kültür sokağında çok sayıda sanatçının el işleri, fotoğraf ve resim sergileri sanatseverlerin izlenimine sunulurken, yöremize has gelenekler, görenekler ve sanatlar gösterilecek. Tarihi Bekir Ağalar konağında TURKSOY tarafından ‘Türk Dünyası’ resim sergisi açılacak ve festival süresince açık kalacak. Ayrıca Çubuk'un simgesi olan turşu konseptli çeşitli yarışmalar da yapılacak. Festival süresince kurulacak kültür sokağında yöremize has gelenekler, görenekler, sanatlar gösterilirken, birçok sergi de sanatseverlerle buluşturulacak.’’

Festival süresince üç yüze yakın stantta yöresel ürünlerin sergilenerek satışa sunulacağını kaydeden Başkan Acehan, ’’Kimse turşu kurmak için zahmete girmesin, ilçemizde bulunan tüm üreticiler sizin adınıza turşu kuruyor. Ayrıca yöresel ürünler pazarımızda üreticilerimiz kendi yetiştirdikleri ürünleri satışa sunacaklar. Bu nedenle de Başkentliler kışlık tüm ihtiyaçlarını ilçemizden festival süresince temin edebilirler. 11-14 Eylül 2014 tarihinde düzenleyeceğimiz 10.Uluslararası Çubuk ve Kültür Festivalimizde sizleri de aramazdı görmekten mutluluk duyarız’’ dedi.

Basın mensuplarının önünde Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hüseyin Benli ile turşu da kuran Başkan Acehan, kendisinin aynı zamanda doktor olduğunu hatırlatarak, turşunun faydalarını sıraladı.

-Tuşunun Tarihi 1402 Anakara Savaşına Dayandı

Daha sonra belediye personelleri tarafından oluşturulan tiyatro grubu, turşunun nasıl ortaya çıktığını anlatan "Timur'un Filleri ve Nasrettin Hoca'nın Sirke Küpü" isimli skeç oynadı. Büyük beğeni toplayan skeçte, turşunun ilk ortaya çıkışının 1402 Ankara Savaşı'na dayandığı anlatıldı. Timur'un fillerini beslemek zorunda kalan köylülerin önüne gelen her şeyi yiyip bitiren fillerden, sebzelerini saklamak için Nasrettin Hoca'nın tavsiyesi üzerine sirke küplerine doldurduklarını ve daha sonra turşunun ortaya çıkarıldığı mizahi bir dille anlatıldı.

Toplantının ardından Başkan Acehan, basın mensuplarına turşu ve yöresel ürünler hediye etti. 

 

 

 

 
Tarih: 4.9.2014   |   Bu haber 20430 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz