Twitter Facebook You Tube
 
 
 
10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Başladı
 
 

Ankara'nın Çubuk ilçesinde, 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.

Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi önünde başlayan kortej yürüyüşüne Eski Devlet Bakanı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, Ankara Milletvekilleri Nurdan Şanlı, Cevdet Erdöl, Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Ordu Milletvekilleri İhsan Şener, Mustafa Hamarat, Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Pakistan Büyükelçisi Muhammed Haroon Shaukat, Afganistan Kültür Ataşesi Halilullah Rasuli, Slovakya’nın Sabinov  Şehri Belediye Başkanı Peter Molcan, çeşitli kurumların ilçe yöneticileri, vatandaşlar ve festival için ilçeye gelen yabancı gruplar katıldı.

Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kortejdekilere, yol boyunca stant açanlar sevgi gösterisinde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü ve seğmen ekibi eşliğindeki yürüyüş, Atatürk Parkı'nda sona erdi.

Eski Şabanözü kavşağında oluşturulan festival kapısı önünde kesilen kurdeleyle başlayan festival açılışında Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, festivalin bu yıl onuncusunu düzenlemekten mutlu olduklarını söyledi.    
          

Festivalin herkes tarafından "benim festivalim" olarak kabullenildiğini belirten Acehan, şöyle devam etti:

"Festivaller de canlı bir organizma gibi zamanla gelişerek değişime uğramalıdırlar. Bu nedenle biz bu yıldan başlayarak, festivalimizde bazı değişikliklere gideceğiz. Kültürel değerlerimiz başta olmak üzere ilçemizdeki diğer yöresel ürünleri de festivalimizin içerisine katacağız. Artık sınırlarından taşarak Türkiye'de bir marka haline gelen Çubuk Turşumuzu, bir dünya markası haline getirirken, diğer ürünlerimizde de turşuda olduğu gibi ekonomimize katkı sağlaması için bir dizi çalışmalar başlattık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu konudaki gelişmeleri de hep birlikte göreceğiz."
Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, ortak Türkçe konuşma zamanı geldiğini, festivalin bunun bir başlangıcı olacağını dile getirerek, "Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Türk halkları, Türk milletleri birbirini buldu. Artık Türk milletlerinin birbirleriyle kaynaşma zamanı ve ortak Türkçe kullanması zamanı geldi. Böyle festivallerde ve böyle etkinliklerde sık sık buluşmalıyız. İnşallah ortak dilimiz, ortak dinimiz ve orak geçmişimizle birbirimizle kaynaşacağız. Artık Türk halkları arasında, milletleri arasında savaşlar olmasın. Hep beraber böyle etkinliklerde ve barışta bulunalım" dedi.
AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, belediyelerin birçok yerde festivaller yaptığını, bu festivallerden Elle tutulur, aranılan, arzu edilen, gelip bir şeyler alınan ve gidilmek istenen bir festivalin Çubuk Turşu ve Kültür Festivali olduğunu söyledi.

Festivalin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı veren herkese teşekkür eden Şanlı, "İlk festivalden bugüne kadar tüm festivallere katıldım. Bugün de burada 10'uncu festivalimizi birlikte gerçekleştiriyoruz. Gerçekten diğer il ve ilçelere göre çok daha kalabalık, çok daha talep gören, daha fazla insanın katıldığı bir festivali gerçekleştiriyorsunuz" şeklinde konuştu.  

 Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, festivalde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bundan sonraki festivallere Kültür Ve Turizm Bakanlığı olarak inşallah daha çok katkı vereceğiz" dedi.     

Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin de festivale yoğun katılımın olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şahin, Çubuk festivalinde emeğin, alın terinin semeresinin alındığı yer olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından açılışa katılan protokol üyeleri alanda kurulan ikram çadırını ziyaret ederek, burada kendilerine ikram edilen yöresel ürünlerin tadına baktı.

Festivalde, Tacikistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Güney Kore ve Japonya Büyükelçilikleri tarafından ülkelerini, gelenek ve kültürlerini tanıtan stantlar açıldı.

Yurt içinden birçok il ve ilçenin halk danslarının yanı sıra, Tacikistan,   Güney Kore ve Bosna Hersek'ten halk oyunu ekipleri, dans gruplarının katıldığı festival dört gün sürecek.

 
Tarih: 12.9.2014   |   Bu haber 19755 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz