Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Festivalin ilgi odağı ‘Türk Devletleri ve Komşuları Müzesi’ oldu
 
 
Çubuk'ta bu yıl 10’uncusu düzenlenen `Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’ kapsamında kurulan ‘Türk Devletleri ve Komşuları Müzesi’ ilçeyi ziyarete gelenlerin ilgi odağı oldu. 
 

Festivalin ilgi odağı, "Türk Devletleri ve Komşuları Müzesi" oldu AK Parti Genel Sekreteri İpek: "Bu festival, Türkiye’nin arkasından dünyada da bilinen bir festival olacak"

Çubuk ilçesinde bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Çubuk Kültür Festivali" kapsamında kurulan "Türk Devletleri ve Komşuları Müzesi" ilçeyi ziyarete gelenlerin ilgi odağı oldu. Müzeyi ziyaret eden AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, "Bu festival, Türkiye'nin arkasından dünyada da bilinen bir festival olacak" dedi.

 

Bekir Ağalar Konağı'na oluşturulan ve geçtiğimiz gün ziyarete açılan "Türk Dünyası ve Komşuları Müzesi" 10. Uluslararası Çubuk Kültür Festivali'nin gözdesi oldu.

 

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi'ndeki tarihi Bekir Ağalar Konağı'nda, ilçenin tarihi sürecini anlatan eser ve eşyaların yanı sıra Tacikistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Güney Kore, Çin ve Japonya Büyükelçilikleri tarafından ülkelerini, gelenek ve kültürlerini tanıtan bölümlerde bulunuyor. Ayrıca Milli Saraylar Daire Başkanlığından gönderilen tabloların yanı sıra TÜRKSOY tarafından "Türk Dünyası" resim sergisi ve Dericizade Faruk Küçük'ün arşivinden derlenen Çubuk ve Ankara'yı anlatan tarihi fotoğraflar da yer alıyor.
 
Yıldırım Ahalisi Derneğine bağlı köylüler tarafından pişmaniye ve höşmerim gibi ürünlerin yapılıp ziyaretçilere ikram edildiği Konak, gece geç vakitlere kadar açık kalırken festivale de renk kattı. Ziyaretçilerin adeta akın ettiği müzede bir taraftan ikramlardan tadılırken, diğer taraftan da geçmişten bugüne ilçenin kültürel tarihini görme şansı yakalandı.

 

"Türk Dünyası ve Komşuları Müzesi"ni ziyaret eden AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, "Birçok şehrimizde festivaller yapılıyor ama genel olarak içi dolu olan, halk tarafından benimsenmiş, Ankara tarafından benimsenmiş, Ankara'nın merkezinde de yaşayıp bu festivali görmek için Çubuk'a gelen insan sayısının çok olduğu festival Çubuk Festivali'dir. Çubuk Festivali, festival anlamında da adam gibi bir festival oldu" dedi.  

 

Çubuk festivalinin Türk dünyası, Orta Asya ve Balkanları birleştirecek bir festivale doğru gittiğini vurgulayan İpek, "Çubuk Festivali, tarih ve kültürlerimizi birleştiren bir festivale dönüşüyor. Bu anlamda da festivale ilginin çok iyi olduğunu gördüm. Özellikle insanların stant açmak için ilgisi çok iyi durumda. Şu anda insanlar gelip ziyaret ediyorlar. Giderek bu festival, Türkiye'nin arkasından dünyada da bilinen bir festival olacak. İnşallah Türkiye'nin tanıtımına, Orta Asya'nın tanıtımına, tarihimizin tanıtımına, kültürümüzün tanıtımına katkısı olacak. Bugün bunun izlerini burada gördüm. Belediye başkanına da buradan teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

Müzeyi ziyaret eden İpek, daha sonra festival alanındaki diğer stantları da gezdi. Turşuların tadına bakan İpek, kendisine ikram edilen turşu suyu içerken, kültür caddesinde bulunan stantların birinde porselen tabak üzerine "Çubuk'u seviyoruz" yazdı. Çubuk agat taşından yapılan takıları da inceleyen İpek, daha sonra ilçeden ayrıldı.

 

Ziyaretçi akınına uğrayan müzeyi, dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu Halil Mutlu, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu ve Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy gibi çok sayıda davetli de ziyaret etti. 

 

 
Tarih: 14.9.2014   |   Bu haber 19842 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz