Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Kurban kesim yerleri denetlendi
 
 

Kurban kesim yerleri denetlendi

Çubuk’ta kurban satışı ve kesimi yapılacak yerler denetlenerek, toplu kesim yapılacak yerlerin uymaları gereken kurallar tebliğ edildiği belirtildi.

Çubuk Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Kurban Denetim Komisyonu, ilçedeki kurban satış ve kesim noktalarını denetledi.

Çubuk Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlükleri yetkililerinden oluşan komisyon tarafından kurban kesim ve satış noktaları gözden geçirildi. Kesim yerlerinin hijyen başta olmak üzere genel kurallara uygunlukları denetlendi. Ayrıca kurbanlık için satılan hayvanların sevk ve sağlık kontrolü belgeleri incelendi.

Denetimlerde görülen eksiklerin giderilmesi için ilgililere gerekli uyarılar yapıldı.

Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi tüm tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Buna göre ilçedeki Canlı Hayvan Pazarı başta olmak üzere 40 ayrı besi çiftliğinde kurban satışı, 41 ayrı yerde de kurban kesimi yapılmasının kararının alındığını ifade eden Karakuş, şunları kaydetti:

’’Belediyemiz tarafından alınan kararla Cumhuriyet Mahallesindeki Belediye'ye ait hayvan pazarı, Girişim Et Entegre tesisleri ve ilçede bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftliklerinde kurban satışı yapılacak. Ayrıca Kurban Bayramı günü Belediye'ye ait hayvan pazarı, Girişim Et Entegre tesisleri ve toplu kurban kesimi için monoray sistemli kurban kesim tesisi ve kurban etlerinin parçalanması için alanları oluşturan 40 çiftlikte kesim yapılabilecek. Kurban kesim yerlerinde vatandaşların kurban ibadetini usulüne uygun şekilde yerine getirebilmesi için her türlü tedbirin alınması amacıyla ekiplerimiz denetimlerini sürdürmektedir. Buralarda kurbanlıklara eziyet etmeden modern bir şekilde hayvanlar önce hücreye alınıyor. Sistem sayesinde tek ayağından havaya kaldırılıyor ve kesimi sağlanıyor. Daha sonra derisi yüzülüyor ve 4 parçaya ayrılıyor. Vatandaş isterse bunları daha küçük parçalara da ayırabiliyorlar. Biz kurbanlık kesimi için belirlediğimiz bu alanları tavsiye ediyoruz. Meydan, park, cadde, sokak gibi kamuya açık alanlarda kurban kesimi ve satışına izin verilmeyecek olup, etrafının kapalı olması ve kesim usullerine uygun bir alanı olması koşuluyla vatandaşların kendilerine ait bahçelerinde çevreye zarar vermeden kesim yapılmasına müsaade edilecek. Kurban kesim yerlerinde oluşan hayvansal atıkların işletmeler tarafından çevreye zarar vermeden belediyemiz çöp döküm sahasına nakli işletmeler tarafından yapılacaktır. Atıklarını çevreye saçanlara belediyemiz zabıta ekipleri tarafından cezai muide uygulanacaktır.’’

Kaçan kurbanlıkların yakalanması için yakalama timi kurulduğunu hatırlatan Karakuş, kesim sonrası şüpheli et veya kurbanlıklardaki hastalıktan dolayı vatandaşların kafasındaki soru işaretleri için belediye olarak veteriner hizmetler vereceğini de vurguladı.

Kurban Bayramı süresince de belediye ekipleri tarafından alanın ve genel çevresinin temizliğinin sağlanarak günlük temizlik ve dezenfekte işlemlerinin gerçekleştirileceğini aktaran Karakuş, kurban bayramı süresince istek ve şikayet için 838 25 52 numaralı telefondan zabıta ekiplerine ulaşıla bileceğini sözlerine ekledi.
 
Tarih: 2.10.2014   |   Bu haber 21046 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz