Twitter Facebook You Tube
 
 
 
 
 

Türkiye’de çevre bilincinin artırılması amacıyla Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından 81 ilde başlatılan ‘KAGEM Orman Projesi’ Çubuk’ta düzenlenen törenle başladı. 

  Diyanetİşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çevre bilincini artırmak amacıyla, Türkiye Diyanet Vakfı, Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) ve Orman Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa başlattığı '81 ilde KAGEM Orman Projesi' kapsamında ağaç dikme merasimine katıldı.

Ankara'nın Çubuk ilçesinde gerçekleşen törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son günlerde İstanbul'da Validebağ Korusunun yanında inşa edilecek cami konusunda çıkan tartışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

 
Tabiat sevgisiyle, ibadet sevgisinin asla karşı karşıya getirilemeyecek sevgiler olduğunu kaydeden Görmez, "Bugünlerde İstanbul'un bir bölgesinde bir tartışmaya şahit oluyoruz. 800 metrekare bir alana bir cami, mescit inşa edilecek. Bir tarafta mescit inşa etmek üzere yer alan insanları, diğer yandan ağaçlar kesilmesin diye gösteri yapan insanları görüyoruz. Her şeyden önce bu bize yakışmıyor. İbadet sevgisiyle tabiat sevgisi karşı karşıya gelecek sevgiler değildir. Biz gönül dünyamızın derinlerinde hala sakladığımız öfkeleri başka şekillerde ifade etmeliyiz. O öfkeleri tabiat sevgisiyle mabet sevgisi üzerinden ifade etmemeliyiz. Bu bize asla yakışmıyor. Bütün yeryüzü bize mescit kılındı. Yeryüzünde gördüğümüz bütün ağaçlar, çiçekler birer abidtir. Bütün yeryüzü bir mabeddir. Dolayısıyla ibadet sevgisiyle kainat sevgisini karşı karşıya getirerek birbirimizi üzmek, bu sevgiler üzerinden öfkelerimizi göstermek bize yakışmıyor. Bunun da bir an evvel sona ermesini diliyorum" dedi.

 

KAGEM ve Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince 4 milyon fidanın dikileceği KAGEM Orman Projesinin açılış merasiminde konuşan Görmez, bu tür etkinliklerdeki asıl amacın insanla tabiat arasındaki ilişkinin yeniden gözden geçirilmesi olduğunu kaydetti.

 

"TOPRAĞA DİKİLEN HER FİDAN SADAKADIR"

 

Ağaç dikmenin en büyük sadaka olduğunu da hatırlatan Görmez, şöyle konuştu; "Bu tür etkinliklerde ki asıl amacımız, insanın tabiatla ilişkisini yeniden gözden geçirmesini sağlamaktır. Tabiat insanların günahlarını taşıyamaz hale geldi. Bizim yapıp ettiklerimizden dolayı kainat bizi taşıyamamaya başladı. Biz sadece gönül dünyamızı Kerbela'ya dönüştürmedik. Biz içinde yaşadığımız tabiatı da Kerbela'ya dönüştürdük. Biz tabiatı o kadar hoyratça kullandık ki, sadece Allah'ın bize verdikleri nimetleri tüketmekle kalmadık, bizden yüzyıllar sonra dünyaya gelecek nesillerin de nimetlerini tüketmeye başladık. O yüzden insanoğlu tabiatla ilişkisini yeniden gözden geçirmek zorundadır. Kuran'ı Kerim, tabiatı Müslüman olarak tasvir eder. Müslüman Allah'a teslim olan demektir. Tabiat Allah'a teslim olmuş Müslümandır. Ağaçlarıyla, ormanlarıyla, nehirleriyle, dağlarıyla, taşlarıyla Allah'ı tesbih eden ona secde eden Müslümandır. Kainat, tabiat Müslümandır ama insan tabiatın Müslümanlığına müdahale etti. O kadar hoyratça kullandı ki, tabiatın dengesi bozuldu. Tabiatın Müslümanlığı da alt üst oldu. Ağaç dikmek en büyük sadakadır. Toprağa dikilen her fidan sadakadır. Bütün canlıların bu ağaçların nimetlerinden istifade etmesi bu ağaçları diken her insan için sadakadır. Bununla birlikte asıl amaç insanoğlunun tabiatla ilişkilerini yeniden gözden geçirmek olmalıdır."

 

"İNSAN KAİNATIN SAHİBİ GİBİ HAREKET ETMEYE BAŞLAYINCA, KAİNATIN DENGESİ BOZULDU"

 

Görmez, "Allah Kuran'da yeryüzüne yerleştirdiği bir dengeden söz eder. Allah gökyüzünü yarattı ve oraya bir denge yerleştirdi. Tabiata da bir denge yerleştirdi. Bugün yaşadığımız en büyük sorun, insanoğlu tabiatın da dengesini bozmaya başladı. Kendi gönül dünyasındaki dengeyi kaybetmekle başladı. Allah ile insanlarla ilişkilerimiz bozulunca tabiatla da ilişkilerimiz bozuldu. İnsan büyük bir güç tutkusuna kapıldı ve yeryüzünün mutlak sahibi gibi hareket etmeye başladı. Kainatın ona emanet olduğunu unutup kainatın sahibi gibi hareket etmeye başladı ve kainatın dengesini bozdu" dedi.

 

"ALLAH'TAN NİYAZIMIZ GÖNÜL DÜNYAMIZ KERBELA ÇÖLÜNE DÖNÜŞMESİN"

 

Görmez, "Hicri takvime göre yeni yılın ilk günü olması dolayısıyla da yeni yılı tebrik eden Başkan Görmez,

 

"Bugün hicri takvime göre yeni bir yılın ilk günüdür. İslam dünyasının farklı mezheplerini, inançlarını bir araya getiren Muharrem ayının ilk günündeyiz. Öncelikle Muharrem ayının milletimize alemi İslam'a hayırlar getirmesini Allahtan niyaz ediyorum. Muharrem ayının içinde aynı zamanda Aşura'yı, ortak hüznümüz olan Kerbela'yı, Kerbela'da hayatını hak ve adalet uğruna feda eden Hz. Hüseyin'i yad edeceğiz. Allah'tan niyazımız gönül dünyamızı Kerbela çölüne dönüştürmemek. İnşallah yüreklerimiz Kerbela'ya dönmez. Birbirimize, tabiata, kainata karşı sevgiyle, rahmetle, merhametle, şefkatle bakmaya devam eder, gelecek nesillere daha güzel bir dünya inşa ederiz" diye konuştu.

 

Bakan Yardımcısı Akman ise  Bakanlık olarak 2003–2013 yılları arasında 4 milyon hektar alanda çalışma yapıldığını ve toplam 3 milyar fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi.

Akman, son 12 yılda orman varlığının 900 bin hektar artırıldığını, fidan üretiminin ise 6 katına çıktığını, 2008 - 2012 yılları arasında ilan edilen ağaçlandırma seferberliği ile neredeyse Belçika'nın yüzölçümü kadar alanın ağaçlandırıldığını ve adeta bu konuda bir rekor kırıldığını bildirdi.

 

Bütün bu çalışmaların, halkın desteğiyle hayata geçirildiğini anlatan Akman, "TDV ve KAGEM ile yapılan protokol neticesinde 5 yıl boyunca bin 100 hektar alanda dikilecek 4 milyon 50 bin fidanın, Timur'un fillerinin saklanabildiği kadar sık ormanlarının olduğu rivayetinin olduğu bölgeden başlatılıyor olmasının da bu projenin hedefi açısından çok anlamlı bulduğumu özellikle söylemek istiyorum" dedi.

 

TDV ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Aşağı Çavundur Mahallesi Çubuk Çayı üzerinde bulunan alanda düzenlenen fidan dikme törenine Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Görmez, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, Orman Bölge Şefi Serkan Gülünay, Çubuk Muhtarlar Dernek Başkanı Burhan Şan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar da katıldı.

 

Çubuk Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürülüğü'nünde destek verdiği program, fidan dikiminin ardından, kumanya, Aşağı Çavundur Muhtarı tarafından gözleme, turşu ve ayran ikramı ile sona erdi.

 

 
Tarih: 28.10.2014   |   Bu haber 15742 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
Çubuk’ta otobüsler, okul ve camiler ilaçlandı
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz