Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk Canlı Hayvan Borsası’nın Altyapı Çalışması Başladı
 
 

Çubuk Canlı Hayvan Borsası’nın Altyapı Çalışması Başladı

 

 

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yapılması planlanan ‘Canlı Hayvan Borsası’nın alt yapı çalışmaları başladı.

Çubuk’ta yapılacak ve İç Anadolu’nun en büyük Canlı Hayvan Borsalarından olması planlanan modern hayvan pazarında altyapı çalışmaları başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çubuk Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılması planlan tesisin ilk etabının 6 ay içerisinde bitirileceği bildirildi.  

İlçe Merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede Çubuk Şabanözü Yolu üzerinde altyapı çalışması devam eden modern hayvan pazarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, tarım ve hayvancılık bölgesi olan ilçenin günün koşullarına uygun şekilde bir hayvan pazarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Hem şehir merkezinde kalan eski hayvan pazarının kaldırılması hem de tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik ekonomik katkı sağlamayı amaçladıkları projenin Ankara Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapımına başlanıldığını kaydeden Acehan, “İlçemiz için büyük önem arz eden hayvan pazarı projesinin yapım çalışmalarına Allah’ın izniyle başladık. Bir taraftan altyapı çalışmaları başlayan projemizin diğer taraftan da hayvan sektörünün geleceği hesap edilerek en ince ayrıntılarına kadar her şeyi düşünülerek üst yapısı da projelendirilmektedir” dedi.

İlçenin tarım ve hayvancılıkta Ankara'nın en önemli ilçelerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Acehan, eldeki imkanlar ve büyükşehir belediyesi imkanlarını da kullanarak ilçelerine yakışan bir hayvan borsasını hayata geçirmek istediklerini belirtti. Organize Hayvancılık Bölgesi (OSB)’ye de yakın bir yer olan Çubuk- Şabanözü yolu üzerinde yapılacak canlı hayvan borsasının bölgenin en önemli canlı hayvan pazarı olacağını işaret eden Başkan Acehan, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere şehir merkezinde kalan mevcut hayvan pazarı, 2 parça halinde ve 13 bin metrekarelik alanda hizmet vermektedir. Ayrıca, hem altyapı hizmetlerinin yetersizliği hem de hayvan refahı için uygun koşullara sahip olmaması gibi nedenlerden dolayı artık yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle ilçe merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede ve organize hayvancılık bölgesine ise 3 km mesafede bulunan 35 bin metrekare alana 'Hayvan Borsası' kurmak için çalışmalara başladık. Yapılacak borsada 80 ve 144 metrekare olmak üzere toplam 224 metrekare iki hizmet binası, zabıta, memur, veteriner hekim ve arşiv odaları ile yönetim merkezi, personel odaları, soyunma odaları, mutfak, tuvalet ve duş alanları yer alacaktır. 4 bin 386 metrekaresinin üstü kapalı, 3 bin 60 metrekaresinin üstü açık olmak üzere toplam 7 bin 446 metrekare padok alanı yer alacak. 400 metrekare olarak önerilen sosyal tesis ve borsa binasında, borsa seans salonu, konaklama odaları, lokanta, çay salonu ve benzeri kullanımlar bulunacak. Canlı hayvan borsasına getirdiği hayvanları boşaltan araçların yıkanması için araç yıkama yeri, gübrelerin toplanıp biriktirilerek değerlendirilmesi için gübre toplama yeri, saman ve yem satış yerleri olacak. Borsa, günlük bin 250 adet büyükbaş, bin 300 adet küçükbaş hayvan kapasiteli ve aynı anda 50 kamyonun yükleme, boşaltma yapacağı rampalar ile ayrı ayrı 40 kamyonun ve 40 otomobilin park edebileceği geniş park alanları da olacak.’’

Borsanın şimdilik 2 etapta yapılmasının planlandığını ifade eden Başkan Acehan, ’’Burasının talep olması durumunda haftada bir gün veya iki gün değil, haftanın her günü açık olması planlanmaktadır. Bu projenin hayata geçirilmesinde her türlü desteği veren başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek Beye ve ekibine ilçem adına teşekkür ediyorum. İnşallah burası tamamlandığı zaman ilçemizin önemli ihtiyaçlarından bir tanesini tamamlamış olacağız’’ diye konuştu.

 
Tarih: 20.11.2014   |   Bu haber 19907 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz