Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta imar çalışmalarına hız verildi
 
 

Çubuk belediyesi ilçedeki imar sorunlarını ortadan kaldırmak için imar çalışmalarına hız verdi.

Çubuk’ta daha önceki dönemde başlatılan imar çalışmalarının uzun süre tamamlanamaması nedeniyle vatandaşlar mağduriyetler yaşarken, vatandaşların mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi amacıyla 2014 yerel seçimlerinin ardından ilçe genelinde imar çalışmalarına hız verildiği belirtildi.

Seçim çalışmalarında vatandaşların yoğun olarak imar çalışmaları hakkında şikayetlerinin olduğunu hatırlatan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, seçimlerin hemen ardından imar sorununun masaya yatırıldığını söyledi.

Bir şehrin yaşanabilir şekilde, düzenli bir kent olması için imar çalışmasının önemine dikkat çeken Başkan Acehan, ’’Çubuk Belediyesi olarak daha önceki dönemde başlayan ve bir firma tarafından yürütülen 1/1000 ölçekli uygulama imar planları çalışmaları,  ödeme yapılmadığı gerekçesi ile durdurulmuştu. Göreve geldiğimizin akabinde firma yetkililerini belediyeye davet ederek, imar çalışmalarının durumunu ve bundan sonra neler yapılacağını ilgili birimimizin de katılımıyla masaya yatırdık. Yapılan toplantıda biz firma yetkililerine bir ödeme planı çıkarttık ve iş yapıldıkça ödeme yapılacağı konusunda anlaşılırken, bu işin biran önce tamamlanması için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı da kendilerine bildirdik. Bugüne kadar da imar çalışması yapan firmaya 500 bin TL ödeme yapıldı ve yaptığı işlerden dolayı firmaya herhangi bir borcumuz kalmadı. Bunun yanında jeolojik etüt çalışmalarımızda devam ediyor. Merkezde olsun, yeni bağlanan mahallelerde olsun, geçmişten gelen imar problemleri nedeniyle yeni yapılaşma yapılamadığı gibi bir türlü açılamayan imar yolları, park alanları ve sosyal donatı alanları nedeniyle insanlarımız mağdur oluyordu. Yapılması büyük önem arz eden Merkezdeki 7 mahalle ve Esenboğa Mahallesi dahil 16 bölgede 3194 Sayılı İmar Yasasının 18'nci madde uygulaması hızlandırılmış ve kısa sürede önemli bir mesafe kat edilmiştir’’ dedi.

Kendilerinin belediyenin asli görevlerinden olan ve bir şehrin gelişmesinin en büyük ayağı olan imara öncelik verdiklerini ifade eden Başkan Acehan, Çubuk ve Esenboğa’da ki revizyon çalışmalarının 2015 tarihinde biteceğini kaydetti.  Yapılan imar çalışması ile birlikte herkesin gönlüne göre ev yaptıra bileceğini ve bu sayede de kaçak yapılaşmanın önüne geçileceğini anlatan Başkan Acehan, şu bilgileri verdi:

’’Akkuzulu, Melikşah, Dumlupınar, Kızılca, Güldarpı Mahallelerimizde imar planı kesinleşirken, Dumlupınar Mahallemizde parselasyon planı çalışması başlatılmış ve Akkuzulu, Melikşah, Kızılca ve Güldarpı Mahallelerimizde ise kadastro yenileme çalışmalarının tamamlanması beklenmektedir. Yazır ve Yenice Mahallelerimizde imar planları Büyükşehir Belediyemize sunulmuş ve 1/5000 ölçekli imar planları da kesinleşmiştir. Ancak askı süresinde itiraz nedeniyle plan dosyaları onay için Büyükşehir Belediyesindedir. İkipınar ve Kutuören Mahallerimizde imar planı çalışmaları ve öneri 1/5000 ölçekli nazım imar planları tamamlanmış, plan dosyaları Büyükşehir Belediyesine sunulmak üzere hazırlanmaktadır. Ömercik Mahallemizde 1/5000 ölçekli nazım imar planları ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları tamamlanmış ve onaylanması amacıyla Büyükşehir Belediyesine teslim edilmiştir. Taşpınar Mahallemizin 1/5000 ölçekli nazım imar planları kesinleşmiş, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı askı aşamasında yapılan itirazlar sonucunda, yeniden imar planı dosyası düzenlenmektedir. Ağılcık, Kargın, Gökçedere, Sünlü ve Aşağı Çavundur Mahallelerimizde öneri 1/5000 ölçekli nazım imar planları ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları tamamlanmıştır ve belediyemizin meclisinde de kabul edilmiştir.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi Gazi Üniversitesi Yerleşkesi dahil, Ziya Ülhak, Berat Caddeleri ve Ankara Bulvarı kapsayan 135 hektarlık alanı kapsayan 1. Etap belediye meclisinde kabul edilerek plan uygulaması için Büyükşehir Belediyesine sunulmuştur. Yine Yıldırım Beyazıt Mahallesi Ziya Ülhak Caddesi Ankara Bulvarı ve Çankırı Bulvarı arasındaki 140 hektarlık üçüncü etap plan revizyonunun çalışmaları en kısa sürede belediye meclisimize sunulacaktır. Atatürk Mahallesi Kurbantepe, Ayasofya, Bosna Hersek Caddeleri ile Adnan Menderes Bulvarı arasında kalan 55 hektarlık 2. Etap ise Ağustos ayında belediye meclisimize sunulacaktır.  Melikşah Mahallemizde yapılması planlanan Huzur Vadisi Projesine ait imar planlaması çalışmaları tamamlanmış ve onaylanması için Büyükşehir Belediyesine sunulacaktır. Esenboğa Mahallemizde de yaklaşık 850 hektar alanda revizyon çalışmasının 1. Etap ilk revizyonu Yıldırım Beyazıt Üniversitesine yakın alanda başlatılmış ve en kısa zamanda belediye meclisimize sunulacaktır.’’

 

 
Tarih: 9.7.2014   |   Bu haber 22742 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz