Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta geleneksel pişmaniye yapımı sürdürülecek
 
 
Çubuk’ta özel günlerde yüzyıllardır sürdürülen geleneksel pişmaniye geleneğinin unutulmaması için çalışma başlatıldı. Yapılacak eğitimlerin sonunda 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali süresince Yıldırım Ahalisi Derneği tarafından kurulan stantta pişmaniye yapılarak misafirlere ikram edileceği belirtildi.  
Osmanlıdan günümüze Çubuk’ta yaşatılan el yapımı pişmaniye geleneğinin yeni nesillere aktarılması amacıyla Çubuk Belediyesi ve Yıldırım Ahalisi Derneği çalışma başlattı. Köylerde bulunan pişmaniye ustalarının belirlenerek istekli gençlere aktarılmasının amaçlandığı atölye çalışmasıyla pişmaniye geleneğinin yaşatılması amaçlanıyor.

Teknolojiyle birlikte pişmaniye imalatı kolaylaşırken geleneksel el yapımı pişmaniye de unutulmaya yüz tuttu.

Anadolu’da insanları bir araya getiren önemli etkinliklerden sayılan tel tel halini aldıktan sonra, türküler, oyunlar, cinli perili masallar veya yaşlıların anıları eşliğinde kalabalık bir grup tarafından iştahla yenilen el yapımı pişmaniye eğitimi Tarihi Bekir Ağalar konağında verilmeye başlandı.
Geçmişte özel gün ve gecelerde sini başı anılarının yaşanmasına neden olan pişmaniye için gerekli olanın tereyağı, un, şeker ve gücü kuvveti yerinde kolların olduğunu söyleyen Hasan Yalçın (83), eskiden kendisinin de çok pişmaniye yaptığını ve artık yapacak gücünün kalmadığını belirtti. Yalçın, ’’Bu Osmanlı geleneğidir. Düğünlerde ve bayramlarda yapılırdı. Örneğin benim düğünümde çevre ilçelerden ve köylerden cirit oyunu oynamak ve yarışlar yapmak için 400 atlı davet edilmişti. Onlar için Pazar Köyü’nden bir pişmaniye ustası getirmiştik ve 3 gün boyunca pişmaniye yapılıp ikram edilmişti. O zamanlar en geçerli özel tatlı bu pişmaniye tatlısıydı. Bunu da herkes yapamazdı. Bir köyde bunun ustası bir veya iki kişi çıkardı’’ dedi.
Teknolojiyle birlikte bütün geleneksel tatlarda olduğu gibi pişmaniye geleneğinin de unutulduğunu ifade eden Ahmet Mutlu (73), pişmaniye yapımının ustalık gerektirdiğini kaydederek, ‘’Pişmaniyenin yapımı zor olduğu için sadece düğünlerde ve bayramlarda yapılırdı. Bunun ilk önce ununun kavuracaksınız, daha sonra unu soğurken şekerini kaynatacaksınız. Şerbetinin tam kıvamına geldiğini bilmek için şekerden biraz alıp suda soğuttuktan sonra sündüreceksiniz. Eğer kopmadan sünerse şerbet kıvamına gelmiş demektir. Kıvamına gelen şerbeti sündüre sündüre soğutacaksınız. Daha sonra kavrulan unu üzerine dökerek tereyağı sürülmüş sinin içerisinde en az beş kişiyle yavaş yavaş tel tel oluncaya kadar sündüreceksiniz. Bunun malzemeleri un, tereyağı, şeker ve limon tuzudur. Eskiden köy yerlerinde sürekli yapılırdı’’ diye konuştu.
Ustasının Ahmet Mutlu olduğunu anlatan Recep Altın’da, dedesinin de pişmaniye ustası olduğunu ve kendisinin de onun yolundan gitmeye çalıştığını vurgulayarak, ’’Yıllardır Ahmet Mutlu ustamın yanında düğünlerde ve bayramlar pişmaniye yapımına yardımcı oldum. Artık bende bu işi öğrendim. Şekeri kaynatıp limon tuzunu içerisine koymazsanız bu tam kıvamına gelmez. Pişmaniyenin hazırlanma aşaması yaklaşık 2 saat sürerken, çekmesi yaklaşık yarım saat sürer. Tamamlandığında ise çok lezzetli olur’’ şeklinde konuştu.
Askerden geldikten sonra pişmaniye yapmayı öğrendiğini aktaran Muhammet Sezer ise, ‘’Ustalarımızla birlikte geleneklerimizi geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Bende askerden geldikten sonra pişmaniye yapmaya başladım. Ustalarımız gibi işin detaylarını bilmesek de bizde elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Onlar hazırladıktan sonra kıvamına gelmesine yardımcı oluyoruz’’ dedi.
Anadolu’nun tarihi zenginlikleri arasında bulunan el yapımı pişmaniyenin bir helva türü olarak da görüldüğünü ve sahip olduğu tadı el gücünden aldığını söyleyen Yıldırım Ahalisi Derneği Başkanı Ercan Arslan, eğitimlerin sonunda pişmaniyenin dernekleri tarafından bu yıl ilk defa Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festival süresince yapılarak ikram edileceğinin müjdesini verdi.
Yapımı ustalık gerektiren, yapıldıktan sonra tel tel olan ve kendine özgü bir tadı olan ilk el yapımı pişmaniye eğitimine; Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Yıldırım Ahalisi Dernek Başkanı Ercan Arslan, Çubuk Platformu Başkanı Şuayip Yaman, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Hüseyin Karakuş, Zeki Metin, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 
Tarih: 4.8.2014   |   Bu haber 21417 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz