Twitter Facebook You Tube
 
 
 
YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI
 
 

Çubuk Belediyesi, son günlerde etkili olan kar ve tipi nedeniyle sokak ve yaban hayvanları için yemleme kampanyası başlattı.

Yaban hayvanları için doğaya yem bırakılırken, sokak hayvanları için de şehir merkezinde bulunan parklarda ve belirli bölgelerde yemleme çalışması yapıldı.

Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmaya bazı vatandaşlarda gönüllü olarak katılırken, Çubuk 2 Barajı ve çevresi, Tahtayazı, Aşağı Çavundur, Yavuz Selim, Cumhuriyet, Atatürk ve Barbaros Mahallelerinde yaban hayatı için yemleme yapıldı. 

Huzurevi, hastane ve lokantalardan alınan yemek artıkları, kasaplardan alınan kemik ve et atıkları, ekmek fırınlarından toplanan bayat ekmekler yaban hayvanları için doğaya bırakılırken, sokak hayvanlarının yoğun bulunduğu bölgelere ise kuru mama takviyesi yapıldı.
Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan yemleme çalışmasının önemine işaret eden Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, yöneticiler ve insanların çevrelerindeki insanlara sorumlu oldukları kadar, doğaya karşı da sorumlu olduklarını söyledi.
Vatandaşların sokak hayvanları için çeşitli noktalara yiyecek ve su bırakmalarını tavsiye eden Başkan Acehan, “Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de elverişsiz hava şartları tabiatı da etkiliyor. Belediye olarak bu konuda çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Yöneticiler ve insanlar çevrelerindeki insanlara sorumlu oldukları kadar doğaya karşı da sorumlu olmak zorundalar. Bizi gerçekten iyi insan yapan olgu dünyada ki bütün yaratılmışlara karşı sorumlu davranabilmektir. Bu sorumluluk hepimiz için söz konusu. Bundan dolayı özellikle sokak hayvanları ve yaban hayvanları soğuk kış günlerinde insanların yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın elinden geleni yapması insanlık borcudur. Vatandaşlarımız sokak hayvanları için çeşitli noktalara yiyecek ve su bırakmalarını bekliyoruz” dedi.
İlçenin arazi bakımından çok geniş bir alana sahip olduğunu hatırlatan Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu ise, “Sokak ve yaban hayvanlarını besleme noktasında birçok kurum ve kuruluş destek oldu. Ancak alan çok geniş olduğundan bu kadar destek henüz yeterli olmadığını düşünüyoruz. Tüm ilçe halkının bu noktada biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bireysel olarak evlerin ve apartmanların ekmeklerini ekmek aldığınız bakkal ve marketlerinize bırakabilirsiniz. Bu iş için market ve bakkal esnaflarımıza talep ederlerse belediyemiz tarafından geri dönüşüm kutuları bırakabiliriz. Daha sonra kutularda biriken ekmekler belediye ekiplerince uygun yerlere bırakılacaktır.  Sofranızdaki "kırıntı" bile bugünlerde kuşlara büyük bir destektir. Biz bu konuda duyarlı olan ve destek olan ilçemiz lokanta esnaflarına, fırınlarına, kasap ve sakadatçılarına, yemek şirketlerine ayrıca Esenboğa Havalimanı yönetimine, Abidin Yılmaz Huzur Evine, Çubuk Fen Lisesi Yurduna, Yükselen Kolejine, Yavuz Selim Ortaokul öğrencilerine ilçemiz adına teşekkür ederiz” diye konuştu.   

Yaban hayvanlarının yem bulmakta zorlandıklarını vurgulayan kampanyaya gönüllü olarak katılan ilçe halkından Halil Basri Uluğ’da, “Belediyemizin başlatmış olduğu bu kampanyaya halk olarak bizde iştirak ediyoruz, herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Herkes bir parça ekmeğini getirip buralarda hayvanlarla paylaştığı zaman kendilerinin de ne kadar mutlu olduğunu görürüz. Şuanda bulunduğumuz bölgede eksi 12 derece soğukluk var. Tabi bu soğukta kendimiz bile zor duruyoruz, baya bir etkileniyoruz her türlü imkanlarımız olduğu halde. Bu hayvanlarımızın burada yaşayan köpekler, kediler, tavşanlar bir sürü hayvan çeşitlerimiz var, bunlar yiyecek bulmakta çok zorlanıyorlar ve bulamıyorlar. Tüm halkımızı böyle etkinliğe davet ediyoruz” diye konuştu.

 

 
Tarih: 12.1.2015   |   Bu haber 17784 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz