Twitter Facebook You Tube
 
 
 
-Çubuk’ta 35 Adet Edebiyat Dergisi Yayınlanmaya Başladı
 
 

-Çubuk’ta ‘Dilin Kadarsın’ Projesi Kapsamında Minik Yazarlar Tarafından 35 Adet Dergi Yayınlandı

Ankara’nın Çubuk İlçesinde, ‘Dilin Kadarsın’ projesi kapsamında yayın yönetmenliğini ve yazarlığını öğrencilerin yaptığı 35 ayrı kültür ve sanat dergisi yayınlanmaya başladı.

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan‘Dilin Kadarsın’ projesi kapsamında ilçede bulunan ilk, orta ve liselerde kültür, sanat ve edebiyat dergisi yayınlanmaya başladı.

İlçe genelinde 35 ayrı derginin yayınlanırken, toplam 33 bin adet dergi basılarak öğrencilere ve ailelerine dağıtıldı. Ayrıca yayınlanan dergiler bir araya getirilerek kitapçık halinde getirildi.

Yayın yönetmenliğini ve yazarlığını öğrencilerin yaptığı dergilerin ilk sayısının yayınlanması nedeniyle düzenlenen törene Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, Yazar Hüseyin Su, dergi yazarları öğrenciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çubuk Halk Eğitim Merkezi’nde ilk sayıları yayınlanan dergilerin tanıtıldığı programın sonunda Yazar Hüseyin Su tarafından küçük yazarlara nasıl yazar olunacağı hakkında bir konferans verildi.

Yazar Hüseyin Su, söyleşi, kompozisyon, deneme, fıkra, makale ve şiir alanında öğrencilere önemli bilgiler verdi. Öğrencilik yıllarının Çubuk’ta geçtiğini anlatan Su, anılarını ve hatıralarını öğrencilerle paylaştı.

Memleketi Kahramanmaraş’da yaşayanların okuma sevgisini ve geçmişte Kahramanmaraş’da okuma salonların durumlarını salonda bulunan minik yazarlarla paylaşan Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, okumanın ve yazmanın önemine işaret etti. Projede emeği geçenleri ve öğrencileri kutlayan Kaymakam Şahin, projenin Türkiye’ye örnek gösterilecek bir proje olduğunu söyledi.   

-Çubuk’ta Türkiye’ye bir örnek daha, her okulun kendi edebiyat dergisi var

Projeyi bizzat kendisinin takip ettiğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, ‘Dilin Kadarsın’ projesinin nasıl doğduğunu ve hangi aşamalardan geçtiğini anlattı. Eğitimin özünün dil olduğunu aktaran Aslan, dilde bir farkındalık oluşturmak amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğrusu biz eğitimin özünün dil olduğunu düşünüyoruz, düşünmenin özününde dil olduğunu düşünüyoruz. Dil yoksa düşünme yoktur. Bu nedenle dilde bir farkındalık oluşturmak istedik, dili vurguladık. Bu yılı 2014- 2015 eğitim öğretim yılını dil yılı ilan ettik. Bu kapsamda yaptığımız bazı faaliyetler var. Özellikle Çubuk ta her gün öğrencilerimiz sektirmeksizin ve ciddiye alarak bir saat okuyoruz Çubuk olarak. Birde okumakla birlikte okumanın bir ürünü olmalı bir ürünü ortaya çıkmalı oda yazmadır. Sırf öğrenci ürünlerinden oluşan tüm okullarımızda birer dergi çıkarmaya karar verdik. Birinci dönemin başında itibaren tüm okullarımızdan ürün akışı söz konusu oldu kültür komisyonumuza. Ben bizzat kendim ilgilendim, mesaiden sonra, hafta sonları, özellikle kültür komisyonumuzdan arkadaşlarımızla ilgilendik. Çok güzel 35 tane dergimiz çıkmış şuanda oldu. Bu dergilerimiz tabi ki bir başlangıç, ikinci dönem ikinci sayısında daha dolu dolu dergiler çıkaracağız. İçerikli dergiler çıkaracağız tüm okullarımızda bu işin nasıl yapılması gerektiğini görmüş oldular anlamış oldular. Bu dergiler tüm öğrencilerimize dağıtılacak.”

-Hedef Kitlemiz Geleceğimizin Teminatı Çocuklar ve Gençler Olacak

Belediyecilikte hedeflerinin insana yatırım olduğunu vurgulayan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, bunun için kültürel ve sosyal etkinliklere çok daha fazla önem verdiklerini kaydetti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çok güzel etkinliklere imza attıklarını aktara Başkan Acehan,”Bizim en önemli hedef kitlemiz çocuklarımızdır. Dolayısıyla sosyal ve kültürel çalışmalarımızın da ana öğesi çocuklar ve gençler olacaktır. Özellikle bu hafta kültür ve sosyal çalışmalar açısından milli eğitim müdürlüğümüzle ortak olarak çok güzel çalışmalar yaptık. Bugün değerli konuşmacımız Hüseyin Su abimiz ile birlikte belki 40 yıla yakın bir yolculuğumuz var. Bu yolculukta da özellikle belli bir düşüncenin davanın mücadelecisi olarak yol aldık. Bunu yaparken da biz daima insanın, çocuklarımızın, toplumun iki dünya saadetini temel olarak bir mücadele yürüttük. Bugün yapılacak bu çalışmada da bunların bir parçasıdır. Dil konusu gerçekten toplumu kültürel ve edebiyat yönünden temsil eden en önemli unsur durumundadır. Bugün kendimizi ifade edebilmenin, toplumun dertlerini ifade edebilen, kişiliği belirlemenin en önemli unsuru dildir. Kültürümüzde edebiyatımız da dilimizde de olan yozlaşma ve iletişim çağında yaşadığımız iletişimsizlik, birbirimizden kopukluk, artık aileleri bırakıp aile içerisinde ki fertlere kadar, bu bozulma dağılma ve çözülme devam etmektedir. Bu konuda ben milli eğitim müdürlüğümüzün yaptığı bu çalışmayı bir milat olarak değerlendiriyorum” dedi.

-Minik Yazarlara Teşekkür

Çalışmaya katılan başta minik yazarları, öğretmenlerini ve ailelerini tebrik eden Başkan Acehan, belediye başkanlığı süresince daha çok çocuklar ve gençler üzerine yoğunlaşarak hizmetler yapmaya çalışacaklarının müjdesini verdi.

Dergilerin hazırlanması aşamasında teknik olarak öğrencilere destek olmaya çalıştığını ifade eden Öğretmen Tayfun Öztürk ise, “Dergilerimiz yaklaşık 600 öğrencinin katılımıyla 600 tane eseri içeren her okulumuza 35 okulumuza ayrı ayrı dergiler hazırlandı. Bunların hepsi bir araya getirilerek bir kitap hazırlandı. Yaklaşık 250 okul personelimiz, öğrencimiz bu ‘Dilin Kadarsın’ projesi için dergide desteklerini verdiler. Toplam 30 bin civarında dergi basıldı. Bunlar okullarda öğrenci sayıları kadar dağıtım yapılacak. Her eve her veliye, muhtemel o okulun çevresindeki her esnafa dergi ulaştırılmasını hedefledik” diye konuştu. 

 
Tarih: 26.1.2015   |   Bu haber 16998 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz