Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Estonya’da Külliye Yapılması İçin Yardım Kampanyası Devam Ediyor
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü ‘Kardeş Müftülük Projesi’ kapsamında Estonya Müslümanları Müftülü ile kardeş olan Çubuk İlçe Müftülüğü, Estonya Müslümanları Müftüsü İldarMuhammedşin’in talebi üzerine Estonya’da cami, Kuran kursu, konferans salonu, ofis, kütüphane gibi sosyal donatı alanlarından oluşan büyük bir külliye yaptırmak için girişimler devam ediyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Estonya’da Kültürlerarası Ticaret ve Eğitim Derneği'nin açılışını yaptığı gün Estonya Müftüsü IldarMuhhamedsin ile de görüşmüş ve görüşmede Estonya Müftüsü IldarMuhhamedsin’in cami isteği gündeme gelmişti. O gün verilen destek sözünün ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında Estonya Müftülüğü ile Çubuk İlçe Müftülüğü Kardeş Müftülük ilan edilerek cami ve külliye yapılması çalışmaları başlatıldı.
Estonya’da yapılacak külliye ile ilgili Tarihi Bekir Ağalar Konağında düzenlenen toplantıya Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, Çubuk Dernekler Federasyonu Recep Taş, Ak Parti İlçe Başkanı Av. Baki Demirbaş, Estonya Çubuk Dostluk Külliyesi yürütme heyeti, sivil toplum kuruluş temsilcileri, işadamları, belediye meclis üyeleri ve davetliler katıldı.  
Toplantıda Çubuk İlçe Müftüsü Bilal Karave Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve işadamlarına Estonya ve yapılacak külliye hakkında slayt eşliğinde bilgi verdi.Daha sonra Estonya Müslümanları Müftüsü İldarMuhammedşin’in yardım çağrısını bildiren görüntüsü izlettirildi.  

Sırayla söz alan diğer katılımcılarda görüş ve önerilerini sunduğu konuşmaların ardından Estonya’da yaşayan Müslümanlarla ilişkilerin geliştirilmesi ve yapılacak külliye ile ilgili yardım toplanmasına karar verildi.

Kampanyaya ilk olarak toplantıya katılanlar bağışta bulunurken, külliye için gereke 280 bin Euro’nun toplanılması için esnaflardan, işadamlarından ve sivil toplum kuruluşlarından yardım istenilmesine karar verildi.

Çubuk halkının yardımsever ve hayırsever olduğunu söyleyen Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, gitti her yerde Çubuk’u tanıtırken hep bu şekilde tanıttığını belirterek, şunları söyledi:

“Çubuk’ta çalışmaya başladığım günden bu tarafa Çubukluları tanıtırken yakınlarıma hep şunu söylüyorum, ‘Anadolu insanının mayası, Anadolu insanının temeli olan yardımsever insanların bulunduğu, hayırseverlerin bol olduğu bir yerdir’ diye tanıtıyorum. Bu yardım işi Hz. İbrahim’inateşe atıldığında kuşun gagasında su taşımasına benziyor.   Yani kuşa soruyorlar,‘Sen ne yapmak istiyorsun, gaganda bir damla suyla ateşi söndüreceğini mi zannediyorsun?O da, olsun diyor benim tarafım belli olsun’ diye cevap veriyor. Bizim de tarafımız bu külliyeyi yaptırmak, burada güzel bir hizmet için insanlar bir araya geldiler. Bizler şanlı bir ecdadın torunlarıyız, işte Selçuklu Anadolu’yu imar etmiş, Osmanlı Anadolu’yla birlikte Asya’ya ve Avrupa’ya imar etmiş ve oralarda bir sürü yapılar yapmışlar. Gittiğimiz her yerde Avrupa’da olsun, Balkanlarda olsun Osmanlı eserlerini görmekten mutlu oluyoruz, değil mi? Ecdadımız bunları yapmış diye gurur duyuyoruz, değil mi? Şimdi de bizden buna benzer bir şey bekleniyor. İnşallah bizlerde bir eser bırakacağız.”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilçe Müftülüğüne bir görev verildiğini ifade eden Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, o görevi ilçedeki herkesin birlikte hareket ederek sahiplendiğini ve ellerinden geldiği kadar yardım etmeye çalıştığını kaydetti.

Geçmişte ecdadın yaptığı gibi Avrupa’da İslam’ın gelişmesi için bir harç da, bir tuğla da benim olsun diye hareket ederek herkesin yardıma koştuğunu aktaran Başkan Acehan, “Estonya’da bir cami ve ona bağlı dini sosyal tesislerin oluşturulması için Diyanet İşleri Başkanlığımızın Çubuk Müftülüğü adına bir görevlendirmesi var. Bizde bu görevi kendi görevimiz telakki ederek Çubuk Kaymakamımız, Belediye Başkanlığımız, müftülüğümüz, buradaki sivil toplum kuruluşlarımız ve esnaflarımız, bu akşam hep beraber birlikte olduk ve burada yapılan bu toplantı ile bu işin ilk adımını da attık. Tabi orada yapılacak olan bu külliye yaklaşık olarak 260 bin Euro civarında bir rakama tekabül ediyor. Biz bu miktarı toplayabilmek için başta camilerimizde olmak üzere tüm Çubuklulardan yarım talep edeceğiz. Biz arzu ediyoruz ki Estonya’daki Müslümanlara İslami tebliğe, İslami gelişmeye bir harç, bir tuğlada bizden olsun diye herkesin katılmasını bekliyoruz. Bu işin azı çoğu olmaz, gönül rızası ile buradaki bütün kardeşlerimizin yardımlarını bekliyoruz. Bugün burada bu yardımı veren bütün esnaflarımıza, Çubuklu kardeşlerimize ben teşekkürlerimizi sunuyorum, Allah hayırlarını kabul etsin diyorum” diye konuştu.

Kampanya’nın 6 ay devam edeceğini vurgulayan Çubuk İlçe Müftüsü Bilal Kara ise, “Burada gördük ki bu hayırlı işin oraya yaptırılması, sonuca erdirilmesi için herkesin iştiyakla bu konuda birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu gördük ve bu bizi çok memnun etti. İnşallah kampanya neticesinde elde edeceğimiz meblağa göre yapa bilirsek orada bir cami, yanında bir Kuran Kursunu, bir konferans salonu ve ofislerinden oluşan bir külliye yapacağız” dedi.

Kedisi ile birlikte birçok değerli işadamının kampanya için toplantıya katıldığını hatırlatan işadamı Ahmet Öztürk’de, “Öncelikle böyle bir önemli davet için çağırıldığımızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Geçmişte ecdadımızın bu anlamda yapış olduğu bir çok örnekler var. İnşallah bize bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından makbuz karşılığında yardım toplanırken, toplantı sonra erdi.

 
Tarih: 2.2.2015   |   Bu haber 16770 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz