Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Ankara’nın Çubuk ilçesinde Seğmen geleneğini yaşatmak ve gelecek nesillere öğretmek amacıyla 'Ankara Divan Gecesi' düzenlendi.
 
 
Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, Çubuk Dernekler Federasyonu ve Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği işbirliğiyle Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Ankara Divan Gecesi’’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Seğmen geleneği ile Ankara’nın tarihi, kültürel, ekonomik ve doğal güzelliklerin anlatıldığı geceye Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma, Hasan Hüseyin Karakuş, Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Sağlık Bakanlarından Halil Şıvgın, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş, Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Necmettin Palacı, Çubuk Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Soba, Ak Parti Ankara 2. Bölge Milletvekili Aday Adayları Şakir Arıkan, Seyit Koca, Belediye Meclis Üyeleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile genciyle yaşlısı ile Çubuk halkı divan gecesinde buluştu.

Ankaralıların seğmen geleneğine sahip çıktığını belirten Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Necmettin Palacı, Türk Oğuz töresi olan seğmenliğin 4 bin yıl öncesine kadar dayandığına dikkat çekti. Günümüzde kültürel yozlaşmaya karşı değerlerin korunması gerektiğine dikkat çeken Palacı, seğmenliğin sadece çalıp oynamak olmadığını söyledi. Palacı, kendilerine desteklerinden dolayı Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’a ve Çubuk halkına teşekkür etti.
Düzenledikleri etkinliklerin ana merkezi daima Ankara Kültürünü korumak ve geliştirmek olacağını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, bu nedenle Ankara Divan Gecesi düzenlediklerini belirtti. Davetlerine icabet ederek programa katılan herkese ayrı ayrı teşekkür eden Başkan Acehan, “Böyle bir divan gecesi tertip ettikleri için ve buna emek verdikleri için ben öncelikle değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugün Çubuk Kültür Komisyonu tarafından organize edilen çok güzel bir divan gecesi etkinliğini hep birlikte izledik. Çubuk ve Ankara kültürümüzü geliştirmek, yaşatmak bizden sonraki nesillere aktarmak için önemli bir adım atıldığı düşüncesindeyim. Önemli olan seğmenlik, efelik ve ahilik kültürünü nesillerden nesillere aktarmaktır, iletmektir ve Ankara Kültürünün içerisine giren yabancı kültürleri de temizlemektir. Biz her şehrin, her ırkın, her ülkenin kültürüne uğruna, inancına, yaşantısına hayat tarzına saygı duyuyoruz. Ama biz Ankara’nın öz kültürünü korumakla ve geliştirmekle görevliyiz. Bununla ilgili bu gece bir adım atıldı. Bunları sürekli hale getireceğiz. Seğmen ve ahilik kültürünü bizden sonraki nesillere yaşatmak ve o hâkim havayı oluşturmak için gayretlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Divan gecesinin ilkine katıldıklarını ve çok beğendiklerini anlatan Kaymakam Şahin, “Divan gecesiyle birlikte hem dostlarımızla buluştuk, hem seğmenleri izledik. Ankara havalarını, Ankara türkülerini dinledik. Yetkili ağızlardan Ankara kültürüne ait çok güzel doneleri dinleme fırsatı bulduk” diye konuştu.

Seğmenin folklor olmadığını vurgulayan Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Necmettin Palacı, “Seğmenlik deyince akla folklar ekibi, halk oyunları gibi geliyor. Hayır değil. Seğmenlik yaşam biçimidir. Seğmenliğin içinde edep vardır. Deminde söyledim edebi nereden öğrendim edebi sizden öğrendim derlermişti büyüklerimiz bizi böyle yetiştirdiler. Onun için seğmenlik deyip de geçmemek lazım. Onun detayına inmek lazım” diye konuştu.
Divan gecesinin Ankara Kültürünün önemli özelliklerinden birisi olduğunu kaydeden Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, “Ankara kültürümüzün edep usulü içerisinde eğlencesidir. Nasıl Urfa’da sıla gecesi var ise Ankara’da da divan gecesi vardır. Divan gecesi geleneğinin biz Ankaralılar olarak 2-3 sene önce başlattık. Her ilçede devam ediyoruz. Bu Çubuk’ta ikinci divan gecemiz oluyor. Seğmenlerimiz çok güzel bir program sundular, ben onlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programı düzenleyenlere teşekkür eden Ankara 2. Bölge Milletvekili Aday adayı işadamı Seyit Koca’da, “Biliyorsunuz toplumlar kültürleriyle, değerleriyle ayakta dururlar. Bence bizim kültürümüz seğmenimiz, halk oyunlarımız bizim toplumumuzun bir harcı, mayası. Yani bunu yeni nesillere aktarmak içinde güzel bir gece idi. Ben tertipleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Gecede eski Ankara'ya dair düşünceler, Ankara’nın kültürel ve ekonomik değerleri paylaşılırken Ankara'nın Başkent ilan edilişinden önce ve sonrası yaşanan bazı olaylar da anlatıldı.

Seğmenlerin Ankara havaları eşliğinde gösteriler yaptığı gecede, Ankara türküleri de seslendirildi. Çubuk’un değerleri ve 1402 Ankara Savaşı’nın da anlatıldığı gecede misafirlere şerbet ve pasta ikram edilirken, gece boyunca katılımcılar Ankara oyun havalarıyla adeta coştu.

Daha sonra seğmenler misafirlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 
Tarih: 16.2.2015   |   Bu haber 17956 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz