Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta Müzenin İçerisine Nikah Salonu Açıldı
 
 

Ankara’nın Çubuk ilçesinde iki yıl önce restore edilerek Çubuk Şehir Müzesi haline getirilmesi için çalışma başlatılan Tarihi Bekir Ağalar Konağı’nın içerisine nikah salonu yapılırken,  nikah salonun açılışı 14 Şubat Sevgililer gününde törenle gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ünde ilçeyi ziyaretinde bir süre konakladığı tarihi mekanda oluşturulan Çubuk Belediyesi Nikah Salonu, 14 Şubat Sevgililer gününde kıyılan ilk nikahla hizmete açıldı.

Açılış töreni Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Metin, Hasan Hüseyin Karakuş, daire amirleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları, nikahları kıyılacak çiftler ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Tarihi nikah salonunun açılışı İlçe Müftüsü Bilal Kara’nın yaptığı dua ile başladı. Açılış konuşmalarının yapılmasının ardından kırmızı kurdele kesildi ve tarihi binada hazırlanan nikah salonunda ilk nikahlar kıyıldı.

Tarihi Bekir Ağalar Konağı’nda nikah salonu açılması ziyaretçiler ve ilk nikahları kıyılan çiftlerin aileleri tarafından da beğeniyle karşılandı.

Açılışta yaptığı konuşmada yeni restore edilecek tarihi binalar hakkında da bilgi veren Çubuk Belediye Başkanı Acehan, “Önümüzdeki günlerde restoresi yapılacak tarihi 2 bina inşallah kültürel ve sosyal alanlar için kullanılacak. Bunlarında buradan müjdesini vereyim istedi. Biz en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu düşünüyoruz ve çalışmalarımızı bu konuda yoğunlaştırıyoruz” diye konuştu.   

Hem nikah salonun açılışı olması hem de özel gün olan 14 Şubat Sevgililer Günü'nde çiftlerin mutluluklarına şahitlik ettiklerini belirten Başkan Acehan, "Tarihi mekanda, özel bir günde ilk nikahları kıydık. Bu bizim için bu ayrı bir mutluluk kaynağı" dedi.

Başkan Acehan konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Tarihi Bekir Ağalar Konağımızda en üst salonumuzu nikah salonu olarak düzenledik ve açıyoruz. Burada emeği geçenlere ben öncelikle teşekkür ediyorum. Çok eskiden eski belediye de ben hatırlarım Çubuk’un bir nikah salonu varken, şimdiye kadar daha dar yerlerde, fiziki olarak imkanı az olan yerlerde yapılıyordu bu, inşallah bundan sonra nikahlarımız burada kıyılacak, pek çok evliliğin temeli de burada atılacak. Ben hayırlı olsun diyorum. Tarih nedir, tarih nesillerden nesillere taşınacak olan bir fikir, bir ideal, bir tarz, bir varoluş biçimidir. Dolayısıyla böyle bir tarihi mekanda evliliğin ilk temellerini atılmasının amacı da inşallah ömür boyu veya nesiller boyu devam edecek hayırlı bir işin burayla uyumlu hale getirilmesi amaçlanmıştır ve de doğru yapılmıştır.”

Açılışta nikahlarını kıydığı çiftlerden en az 5 çocuk isteyen Başkan Acehan, ayrıca evliliğin önemi, aile içi iletişim, Çubuk Belediyesi tarafından yayınlanan Çubuk’un Yöresel Yemekler Kitabı, Yaratılıştan Günümüze İsimler ve Tarihçesi ve küçük altın gibi çeşitli hediyeler de verdi. 

Açılışın ardından ilçenin sevilen sanatçılardan Ahmet Yılmaz ve Serhat Yalım tarafından konser verilirken, nikahları kıyılan çiftler ve açılışa katılanlar Ankara müzikleri eşliğinde gönüllerince eğlendi. 

Nikah öncesi ve sonrası ‘Geçmişten Günümüze Çubuk’un Değerleri Sergisi’ni de gezen davetliler ilçenin 1902 yılındaki halini ve ilçeye ait eski tarihi objelerle fotoğraflarını da inceleme imkanı buldu.

Çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyleyen Mine Kesik, “14 Şubat’ta nikah kıyılmasını özellikle istedik, han hiç unutmayalım, unutulmasın diye, birde burası bize denk geldi, açılışı. O da güzel oldu. Belediye Başkanı kıydı nikahımızı o da ayrı bir guru bizim için” diye konuştu.

Tarihi bir mekanda nikah kıymanın sevincini yaşadıklarını aktaran Hüseyin Türkdağ, “Bugünü özel istedik, ömür boyu unutmayalım, her zaman mutlu olalım diye. Ayriyeten sevgililer günü olması buna ayrı bir önem kattı. Ayriyeten Belediye Başkanımız sağ olsun nikahımızı kıydı, o da ayrı bir mutluluk. Müzede nikah kıymak güzel bir duygu. Çünkü Çubuk’un özelliğini, kültürünü yansıtan bir yerde, nikahımızı da onlara göre kıymak daha ayrı bir mutluluk katıyor” şeklinde konuştu.

 

 
Tarih: 16.2.2015   |   Bu haber 17903 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz