Twitter Facebook You Tube
 
 
 
İslam Dünyası ve Modernleşme Konferansı Verildi
 
 

Çubuk Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve Çubuk Dernekler Federasyonu tarafından oluşturulan ‘Çubuk Kültür Komisyonu’ günümüzde yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla ‘İslam Dünyası ve Modernleşme’ Konferansı verdi.

İlçe esnaflarından Özen Ekmek’İn sponsorluğunda Çubuk Halk Eğitim Merkezi Konferans Salon'daki konferansta Yeni Şafak Gazetesi Yazarlarından Akif Emre konuşmacı olarak katıldı.
Öncelikle insan hakları meselesinde anlaşılması gerektiğini söyleyen Emre, insan kavramı üzerinde anlaşılmadan insan hakları kavramında anlaşılamayacağını belirtti. Avrupalıların modernliğe göre dünyanın diğer tarafında bulunan insanları yargılama hakkını ellerinde bulundurduğunu vurgulayan Emre, ’’Avrupalılar modern olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayırıyor ve kendileri dışındakileri de ona göre yargılıyor. Bizim toplumumuz bu anlamda bir yangından geçti ve yeniden o küllerin içerisinden kendi köklerini ve tarih bilincini, medeniyet bilincini ve medeniyet idrakını yeniden yorumlamaya, keşfetmeye çalışıyor’’ dedi.
Aziz Nesin’den bir anısını anlatan Emre, bir konferansta Aziz Nesin’in, ‘’Türkiye’de demokrasi, özgürlük gibi kavramlar hep tepeden devlet tarafından verilmiş ve devlet bunu istediği zaman vermiş, istediği zaman almıştır. Halkın sandığınız gibi bu kavramlar için ne kan döker ne de mücadele eder. Bizim halkımız bir tek değer için canını verir. O da dinidir’’ dediğini paylaşarak, bu toplumun yegâne değerinin din ve dinin etrafında oluşmuş değer yargıları olduğunu vurgulayarak, ‘’Bunun dışında bir başka değerimiz yok. Onun dışındakiler ödünç alınmış kavramlardır’’ diye konuştu.

Kendi medeniyetimizi yeniden yorumlayarak, kendi medeniyetimizin idrakiyle hayatı yorumlayacaksak Ortadoğu ve modernleşmeyi yeniden yorumlanması gerektiğini savunan Emre, batı dışındaki toplumların anahtar kelimesinin modernleşme ve kalkınma olduğunu ifade ederek, ‘’Bu salt kalkınma ve gelişme değil, bu takıma batı kapitalizmiyle batı dışı toplumların Pazar olarak açıla bilmesi projesidir. Kalkınma için tüketime ihtiyaç var, tüketebilmek için ise bir takım metalara ihtiyaç var. Bunun birçoğunu üretebilir ki çoğunlukla onu üretme yetkisi verilmez. Ancak tüketecek kadar onlara alan açılır. Dolayısı ile kapitalizm de yeni pazarlara ulaşır. Kapitalizmi ben sadece ekonomik olarak görmüyorum, kapitalizm bir hayat tarzıdır, bir zihniyettir’’ dedi.

Toplumların uzun vadede baskı ve kısır döngülerden uzaklaşarak, toplumların kendi medeniyet idraklerine sahip çıkarak, medeniyetlerinin değerini yansıtarak kendi kaderlerine sahip olmaları gerektiğini kaydeden Emre, ’’Maalesef orta doğuda bugünlerde gördüğümüz etnik çatışmalar en fazla Müslümanları vuruyor ve birileri de seyrediyor’’ diye konuştu.

Konferansın sonunda soruları cevaplayan Emre, daha sonra sevenleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Konferansa Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Hüseyin Karakuş, Şükrü Acıelma, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

 
Tarih: 2.3.2015   |   Bu haber 17748 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz