Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta ‘Kalender Veli Hazretlerini Anma ve Anlama Etkinliği’ Düzenlendi
 
 

Çubuk’a bağlı Sele Mahallesi’nde bulunan Horasan Erenlerinden Kalender Veli Hazretlerini Anma ve Anlama etkinliği düzenlenirken, etkinlik kapsamında Kalender Veli Hazretlerini ait türbede yer alan tarihi secere ve belgelerin de tercümesi yapılarak türbenin içerisine asıldı.  

-Kalender Veli Hazretleri Türbesindeki Tarihi Metinler Tercüme Ettirildi

Çubuk Belediyesi ve Gazi Üniversitesi işbirliğinde yapılan tercümede 1644 yılında verilen secere ile 2. Abdülhamit Han zamanından verilen berat ve türbedarlık davası belgeleri Türkçeye çevrilerek kitapçık haline getirilirken, tercümesiyle birlikte aslının birebir kopyaları da tablo haline getirilerek Kalender Veli Hazretleri’nin türbesine düzenlen törenle asıldı.
Hem Kalender Veli Hazretleri’ni Anma ve Anlama amacıyla hem de tarihi belgelerin tercüme ettirilmesine ilişkin düzenlenen etkinliğe Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Arslan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Doç. Dr. Gyasettin Aytaç, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Metin, Hasan Hüseyin Karakuş, siyasi parti temsilcileri, Çubuk Platformu Başkanı Şuayip Yaman, ÇUDEF Başkanı Recep Taş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, davetliler ve mahalle halkı katıldı.

Programın açılışı İlçe Müftüsü Bilal Kara tarafından Kuranı Kerim’in okunması ve dedeler tarafından okunan gülbenk duası ile başladı.

Daha sonra Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın tarafından Horasan Erenleri, Kalender Veli Hazretleri ve seyitlik hakkında bilgi verildi.

Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Metin tarafından Kalender Veli ile ilgili belgelerin okunması konusunda kendilerinden yardım istendiğini söyleyen Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın, şunları söyledi:

“Biz bu çalışmaları yapıp belgeleri yayınlayıncaya kadar bizde birçok konuda yanıldığımızı gördük ve Anadolu’yu tanımadığımızı gördük. Anadolu’yu tanımadığımız için zaman zaman kendi ayağımıza da kurşun sıktığımızı gördük. Hacı Bektaş’ı Veli’nin bir sözü var, ‘Cehalet Nuh tufanından daha büyüktür’ diyor. ‘Çünkü cehalet kalıcıdır, Nuh Tufanı suda boğar öldürür bitirir’ diyor. Bizim en büyük eksikliğimiz ciddi bilgi eksikliğidir. Sağ olsun sayın belediye başkanımızın etkisi, öne düşmüş olması, burada bir müze kuruyor olması ve o müzede Çubuk yöresini ele alıyor olması işi daha da değiştirdi. 1530 tarihli tapu tahrir defterleri var. Bu tapu tahrir defterlerini okuduğunuz zaman görüyorsunuz ki Çubuk, şuan ki Anadolu’nun ve Balkanların bir özeti. Osmanlı’nın Bursa’yı almasında Kalender Veli’nin de Horasan Erenlerinin de çok büyük rolü vardır. Onlar sadece inanmışlardı. İşleri bittiği zaman şehirde kalmıyorlardı, onun için yerleşim yerinden ayrılarak Kalender Veli burayı geliyordu. Selçuklu döneminde Nakıbü'l Eşraf diye bir kurum vardı. Bizim dedelerimiz diyorlardı ki, ‘Hz. Muhammet’in ve Hz. Ali’nin soyundan gelenlere saygı gösterin, onların elinden ve ayağından açıkça bir günah görmediğiniz taktirde onu sürekli yanınızda tutun ve onlara saygı gösterin’ diyorlardı. Bunun içinde biz Seyitlere ve Şeriflere özel bütçeler ayırdık. Osmanlı da bu Nakıbü'l Eşrafı aynı şekilde alarak Yıldırım Beyazıt döneminde bu kurumu geliştirdiler. Peygamber soyundan gelenlere maaş verildiği gibi özel görevlerde verilmekteydi.”

Hepimizin kardeş olduğunu vurgulayan Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, kendisinin Kahramanmaraşlı olduğunu ve orada geçmişte yaşanan kardeşlikleri anlatarak, “Geçmişte Maraş’ta çok güçlü kardeşlikler vardı. Sünnü ve Alevi köyleri arasında mutlaka kirvelik olurdu. Maraş olaylarından sonra bu zedelendi. Ama şimdi bunların yeniden sağlanması için ciddi emekler sarf ediliyor. Hepimiz kardeşiz. Günümüzde bu kardeşlik sürecinin daha da ileriye taşınması için çok büyük çabalar gösteriliyor. Bunu da hepimiz biliyoruz. Ben tabi ki çok ayrıntıya girmek istemiyorum. Daha doğrusu kardeşliğin önemine yeniden farkına varıyoruz ve bu konuda ciddi emekler sarf ediliyor” şeklinde konuştu.

Anadolu’nun fetih edilmesinde Horasan Erenlerinin çok önemli rol üstlendiğine işaret eden Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ise, “Burada yatan Şahı Kalender Veli Horasan Erenleri dediğimiz, Anadolu’yu ta Tuna Nehri kıyılarına kadar fetih etmiş askerlerden önce, ordulardan önce gelip buraları hazırlayan bu insanlar hepimizin ortak kültürüdür. Kalender Veli bu ülkede yaşayan bütün Müslümanların, bütün inananları, bütün toplumun ortak değeridir. Kuran bizim kitabımız, Hz. Muhammet bizim peygamberimiz, ehlibeyt hepimizin, saygı duyduğu, sevdiği değerli varlıklarımız ve Ahmet Yesevi’nin talimatlarıyla Anadolu’yu fetheden bütün bu Horasan Erenleri de hepimizindir” dedi.

Ülkemizde huzur ve barış içerisinde yaşandığına dikkat çeken Başkan Acehan, “Bugün hepimiz birbirimizi daha çok anlamamız gerekiyor. Köklerimiz bir, kitabımız bir, rabbimiz bir ama farklılığımızda anlayışa karşılamamız gerekiyor. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ve özellikle Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun son girişimleri ve geçen ki gurup toplantısında Munzur’un etekleriyle Toros’un eteklerinde yaşayan bütün insanları kucaklaştıracağız, biz biriz beraberiz demesini coşkuyla izledik. Bizim hepimizin kucaklaşma zamanıdır, birlik zamanıdır, birbirimizi anlama zamanıdır” diye konuştu.

-Ahmet Yesevi Türbesi’nin müjdesini verdi.     

Bütün bu Anadolu’nun Balkanlarına fetih edilmesini sağlayan gerçek fatih olan Horasan Erenlerinin Baş İmamı Ahmet Yesevi’nin türbesini ilçenin en güzel yerine yapacaklarını aktaran Başkan Acehan, “Ahmet Yesevi’nin Türkistan’ın Yesih Şehrindeki türbesini Çubuk’umuzun en güzel yerine 1/3 büyüklükte yapacağız. Orada hem çilehane olacak, hem namaz kılınacak, hem de bu gün orada ki kocaman aşure kazanında hep birlikte aşure kaynatıp yiyeceğiz inşallah. Böyle güzel bir projemiz var. İnşallah bu projeyi hep birlikte hata geçireceğiz” dedi   

Yapılan etkinlik ve çalışmadan dolayı emeği geçen herkese teşekkür eden Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş’da, “Buralar Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için Horasan’dan gelen gönül erenlerinin, Hoca Ahmet Yesevi’nin çocuklarının İslam adına vurulmuş bir mührüdür. Bu vesile ile Şuanda yanında bulunduğumuz Seyit Kalender Veli türbesinin önündeyiz. Önce ona, onun babası Seyit Siyami Fakif Hazretlerine ve kendi evlatları Hamdi Sultan’a ve ondan sonra bu çevrede ahrete intikal etmişlere hizmet edenlere Allah Rahmet eylesin diyorum. Bu gün burada Seyit Kalender Veli’nin seceresi ile en azından bu türbenin geçmişi veya burada olan bir takım hadiselerle ilgili bir takım gömülü kalmış, üstü örtülmüş belgelerin Türkçe tercümesinin ilanı olacak. Buraya yapılan hizmetin hepsi değerlidir. Bu tercümeyi yapanlara ve vesilen olanlara ben teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Sele Mahallesi Muhtarı Arif Kalender tarafından Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’a teşekkür plaketi verilirken, yapılan tercümelerin türbe içerisine asılması nedeniyle protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi. 

Yapılan çalışma ile kulaktan duyma ve yanlış bilgilerin önüne geçilerek tarihi belgeler gün yüzüne çıkarılırken, tercümeleri de kitapçık haline getirilerek türbeyi ziyarete gelenlere dağıtılacak.     

 
Tarih: 2.12.2014   |   Bu haber 16024 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz