Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Satranç ustaları Atatürk Kupası için ter döktü
 
 

Satranç ustaları Atatürk Kupası için ter döktü

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Çubuk Kaymakamlığı, Çubuk Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Çubuk Temsilciliğinin verdiği desteklerle Ankara’nın Çubuk ilçesinde ‘Atatürk Kupası Satranç Turnuvası’ düzenlendi.
Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenen ve 2 gün süren turnuvaya 2 kız, 12 genel olmak üzere toplam 24 kategoride ve İsviçre sistemi olan 7 turda yapıldı. Bütün kategorilerde lisans ve vizeli olma şartının arandığı turnuvaya 350 sporcu katıldı. 16 yaşındaki yarışmacının, 5 yaşındaki yarışmacı ile aynı turnuvada yarıştığı ender müsabakalardan biri olan Atatürk Kupası’nın ödül tören ise final karşılaşmaların ardından gerçekleşti.

Turnuvanın hem açılışında hem de kapanışında sporcuları yalnız bırakmayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Arslan, ilk oyunu başlatmak için iki minik sporcunun masasına giderek çocuklarla beraber ilk hamleyi yaptı.

Çocukların salonda, ailelerin ise dışarıda bekleyerek ter döktüğü turnuvaya ilgi de bir hayli fazlaydı. Çocuklar kadar anne ve babalarında yoğun ilgi gösterdiği turnuvanın madalya töreninde heyecanlı dakikalar yaşandı.

İki gün süren turnuvada kıyasıya bir rekabet yaşandı ve turnuva boyunca rakiplerini mat eden sporcular arasından dereceye girenler, düzenlenen tören ile ödüllerini aldılar.

Turnuvaya minikler kategorisinde katılan 20 katılımcı da madalya ile ödüllendirildi.

Yapılan konuşmaların ardından dereceye giren sporculara ödülleri verilirken, aileleri tarafından da sık sık cep telefonlarıyla hatıra fotoğrafları çektirildi.
Satranç sporunun Çubuk’ta çok önemli bir yere geldiğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Arslan, “Bugün 4’üncüsünü yaptığımız Atatürk Kupasını gerçekleştiriyoruz. Doğrusu biz bundan çok mutluyuz. Çubuk’ta bu iş artık kalıcı hale geldi, biz bunun üzerine beklentilerimizi ve hedeflerimizi yükseltmek istiyoruz.   Artık Ankara’dan gelecek yarışmacılarla çocuklarımızın yarışmasını istiyoruz. Bu yarışmaların çocuklarımıza daha derin daha kapsamlı şeyleri öğretmesini istiyoruz. Tüm gayretlerimiz bunun için ve bu gayretlerimiz sürecek. Biz özellikle satranç oyununa çok önem veriyoruz. Büyük önem vermemizin anlamı şu; bir savaşı baştan sonuna kadar bir satranç oyununda yaşayabiliyorsunuz. Bir hayat macerasını baştan sona yaşayabiliyorsunuz. Kaybetme duygusunu, kazanma duygusunu, kaybederek kazanma duygusunu, bir strateji geliştirme duygusunu tüm bu adımları en derin biçimde satranç oyunu biz everiyor. Diğer oyunlardan satranç oyunun farkı en ufak bir biçimde şansa yer bırakmamasıdır” diye konuştu.  
Turnuvaya katılımın çok yoğun olduğunu aktaran Veysel Kılıçarslan ise, “Turnuvamızda 26 kategori var, 13 kızlar 13 erkekler olmak üzere. Bu yarışmanın en güzel bir yanını söyleyeyim size birçok turnuvada ben bunu göremiyorum ama ben olmasını isterim. Şuanda 4-5 yaşındaki çocuklarımız turnuva yapıyorlar. Onlar çok heyecanlılar, satranca ilk adımlarını attılar, çok mutlular ve bundan dolayı da bizde mutluyuz. Biz çocuklarımızı bu tip sosyal aktivitelerde bulundurursak, biz çocuklarımızı buraya çekmiş oluruz. Eğer biz çocuklarımızı buraya çekmezsek, başkaları çocuklarımızı başka alanlara çekerler. Bu turnuvaya 370 sporcumuz başvurdu ve 350 sporcuyla turnuvayı başlattık.   Biz bu turnuvayı aslında 250 sporcu ile sınırlamıştık ama çok sporcu başvurduğu için sayıyı 370’e çıkarttık. Gayet iyiyiz ve mutluyuz” diye konuştu.

 

 
Tarih: 4.12.2014   |   Bu haber 18105 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz