Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta Oryantiring Eğitimi Verildi
 
 
Çubuk’ta aralarında öğretmenler ve kurum yöneticileri bulunduğu yaklaşık 100 kişiye oryantiring eğitimi verildi.
Çubuk Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen oryantiring eğitimi iki gün sürdü. Oryantiring eğitimin ardından yapılan sınavı başarı ile tamamlayan katılımcılar belgelerini aldı.
Fatih Sultan Mehmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen eğitim sonunda kursiyerler, okul bahçesinde ve binalar içerisinde koşarak ve yürüyerek kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa sürede geçerek sınav verdi. En kısa zamanda hedeflere ulaşan kursiyerler sınavdan geçti.

Kursu ve sınavı başarı ile tamamlayan kursiyerler belgelerini Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Tekin Çolakoğlu elinden aldı.

Çubuk’un satranç ve eskrim sporlarından sonra oryantiring sporunda da çok başarılı olacağına inandığını söyleyen Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, oryantiring sporunun ilçede yaygınlaştırılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirti. Katılımın çok olmasının kendisini sevindirdiğini anlatan Şahin, Çubuk’un hem doğal güzelliği hem de coğrafi yapısının oryantiring sporu için çok elverişli olduğunu aktardı.

-Festivalde Oryantiring Turnuvası Düzenlenecek.  

Sınav sonunda Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Tekin Çolakoğlu ve hakemlerle bir araya gelen Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan’da, ilçede her türlü sporu yaygınlaştırmak için çalışmalara destek olacaklarını kaydetti. Oryantiring sporunun tıpta da kullanıldığı bilgisini veren Başkan Acehan, bu spor branşının faydaları hakkında bilgi verdi. Oryantiring sporunun ilçede turnuvalarının düzenlenmesi için çalışma başlatacaklarının da müjdesini veren Başkan Acehan, “Bu spor dalı gençlerin fazla enerjini atması ve hem fiziksel hem de zihinsel gelişmelerine çok büyük katkı verecektir. Ben bu sporu çok önemsiyorum. İnşallah bu sporu ilçemizde yaygınlaştırırız ve hem ulusal hem de uluslararası turnuvalar düzenleriz. Önümüzdeki festival bu spor dalında bir turnuva düzenleyeceğiz. Bunu içinde hazırlıklara şimdiden başlayacağız” dedi.  

-Oryantiring Fikir Kaymakam Şahin’den Geldi    

İlk olarak bu sporu kaymakamın önerdiğini kaydeden Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Komisyonu Başkanı Cüneyt Küpeli, “Bir hafta gibi kısa bir sürede kurs için ciddi bir hazırlık yaptık. Endüstri Meslek Lisesi’nde bununla alakalı 100 yakın, bunun 60’ı öğretmen arkadaşlarımız 40’da diğer kurumlardan olmak üzer eğitim alan arkadaşımız var. Böyle bir eğitime sebep olanlara emeği geçen bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah bununla alakalı Ali beyde söyledi, eğer Çubuk bir milli takım kampı merkezi, uluslararası puanlı oryantiring de bir yer edinirse, bunda emeği gecen insanlar herhalde çok büyük dualar alçaktır. Bizde bunlardan biri olmak için gayret gösteriyoruz inşallah, eğitimin sonunda Ali Beyin de ifade etti gibi sınavımız var, sınavın sonunda da kurs bitirme veya belgesi verilecek. Bu kursla birlikte halk eğitimlerde arkadaşlar öğrencilere ders verebilecekler” şeklinde konuştu.
Çubuk’u yeniden keşfettiklerini anlatan Türkiye Oryantiring Federasyonu Spor Okulları Kurulu Başkanı Ali Yeğin’de, “Çubuk bölgesini yeniden keşfettik diyebilirim, muhteşem bir doğası var. Bu doğa kendiliğinden kaderine bırakılmamalı diye düşündüğümüz için bu doğayı daha iyi kullanabilmek adına harita ve pusu ile nasıl bir branşında spor yapabiliriz, arkadaşlarımıza bunu öğretmek ve öğretmelerini sağlamak istedik. Bu anlamda bu sevgili arkadaşlarımıza, katılan sevgili arkadaşlarımıza oryantiring branşı hakkında çok ciddi bilgiler verdik.   Hatta iki gün sonunda onları öyle yetiştirdik ki şu anda ve bir yarış içerisindeler rüştlerini ispat ediyorlar ve diyorlar ki; biz Çubuk’taki bütün geçlere biz oryantiring öğrete biliriz. Çubuk bölgesine milli takımlar bölgesi olarak düşünüyoruz oryantiring için muhteşem bir doğası var.   Güzel Allah’ım öyle armağan etmiş ki oryantiring yapmaya çok müsait, hem de keyifli bir arazisi var.   Eğer bu araziyi çok iyi kullana bilirsek, gençlerimizin sağlığına katkıda buluna bileceğimiz gibi oryantiring branşının da gelişmesine aynı zamanda Çubuk’un da ismi oryantiring ile duyurulmasına sanıyorum hizmet edeceğiz. Üstelik bu çalışmaların ulusal ve uluslararası boyutu da olacak” diye konuştu.

Çubuk gerek ulusal gerek uluslararası arenada kesinlikle başarılı bir şekilde temsil edileceğine inandığını söyleyen Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Tekin Çolakoğlu,“Oryantiring çok güzel branş, çocukları doğada şevkle yapabilecekleri eğlenebileceği, koşarken keyif alabileceği bir spor olarak ifade ediliyor. Doğada yön bulma sporu olarak ifade ediliyor. Koşarken satranç oynamalarını ifade edilebiliriz. Çocuklarımızın hem fiziksel, hem zihinsel gelişimine katkı sağladığını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Bu nedenle geleceğin sporu oryantiring diyoruz. Herkese tavsiye ediyoruz, bekliyoruz. Yaş sınırlama kesinlikle yok, 7 yaşındaki çocukla, 77 yaşında yaşam tecrübesi olan insanlarımızda çok rahatlıkla yarışabilirler. Yaş sınırlamamız kesinlikle yok, her ortamda her şarta oryantiring yarışması düzenleyebiliriz. Çubuk’un çevresi çok güzel, doğal ormanlık alanlara sahip, ilerleyen aylarda ulusal veya uluslararası organizasyonlar da olabilir burada. Şu anda bu bir süreç bugün itibariyle başladı Çubuk’ta, ilerleyen günlerde daha farklı olacağını inanıyorum. Çocuklarımızın bu işin içerisine girerse, kulüplerimiz de girerse ilerleyen yılarda Çubuk gerek ulusal gerek uluslararası arenada kesinlikle başarılı bir şekilde temsil edileceğine inanıyorum” dedi.

İnsan kendisini hisseti yaşlarda olduğunu ifade eden Çubuk Dernekler Federasyonu
 Başkanı Recep Taş,   oryantiring sporunda gerçekten büyük bir heyecan yaşadıklarını ve gençlere taş çıkartırcasına yarıştıklarını kaydetti. Katılımın mükemmel olduğunu ve 2 gün dolu dolu yaşadıklarını anlatan Taş, “Başlangıçta bu konuda bir fikrim yoktu, ama iki gün gördükten sonra gerçekten bunu böyle doğal şartlarda en az bir hafta içerisinde tabiatla iç içe olarak yaşamayı, orda öğrenmeyi çok isterdim. Bu konuda ben şunu hayal ediyorum inşallah olur, inşallah bu manada bu olimpik sporlarda en azından uluslararası sporlardan bir tanesine Çubuk ev sahipli yapar. Bundan sonra burası gerçekten bir kamp merkezi olur veya çok güzel Karagöl gibi alanlarımız var, buralarda müsabaka alanları oluşturulur. Yani Ankara’da Çubuk’un bir cazibesi olması, çekim gücünün olması, böylesini sporlara ev sahipli yapmakla mümkün olur” diye konuştu.
 
Tarih: 16.12.2014   |   Bu haber 18154 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz