Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Geleneksel Türk Okçuluğu Semineri Düzenlendi
 
 
Çubuk İlçe Kültür Komisyonu ve Altın Yay Okçuluk Derneği tarafından düzenlenen "Geleneksel Okçuluk Semineri’nde katılımcılara geçmişten günümüze geleneksel okçuluk hakkında bilgiler verilirken, seminere katılanlara atış talimi de yaptırıldı.
Seminere Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, İl Milli Eğitim Koordinatörü Yahya Irmak, Ak Parti İlçe Başkanı Av. Baki Demirbaş ve her yaştan çok sayıda vatandaş katıldı.
  

-Konferans salonunda okçuluk atışı da yapıldı.

Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Altan Çetin ve Altın Yay Okçuluk Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Adem Yılmaz tarafından verilen seminerde, Türklerde ok ve yayın önemi, okçuluğun tarihi, okçuluğun dinimizdeki yeri ve önemi, ok, yay, kemankeş, zihgir, okçuluk edep ve ahlakı gibi konular ile tarihimizdeki önemli okçular hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verildi.

-Ok Ve Yay Türk Tarihinin Her Sahnesinde Var

Okçulukla ilgili 40'tan fazla hadis bulunduğunu anlatan Pof. Dr. Altan Çetin, bu tür etkinliklerin Türk kültürünün daha iyi anlaşılması adına çok önemli olduğunu söyledi. Yay ve okun nasıl yapıldığı, hangi malzemelerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi veren Çetin, geleneksel okçuluk ile modern okçuluğun çok farklı olduğunu ifade etti. Ok ve yayın Türk tarihinin her sahnesinde olduğunu aktaran Çetin, “Atalarımız tarihleri boyunca 350 gram ağırlığına sahip en hafif, en küçük ancak en güçlü yayları olan kompakt kullandılar. Osmanlıların kullandığı bu küçük yaylar sayesinde atların üzerinde çeviklik kazanmışlardır. Bu sayede tarihimizdeki savaşların çoğunda başarı elde etmişizdir. Bu hafif ama güçlü kompakt yaylar sayesinde Dünya’nın tarihi şekillenmiştir”  sözlerine yer veren Çetin, örnekler vererek ok ve yayın Türk tarihinin her alanında ve her sahnesinde bir izi olduğunu belirtti.

Sevgili Peygamberimizin okçuluk eğitimini her zaman teşvik ettiğini kaydeden Çetin, “Sevgili Peygamberimiz, bir babanın çocuğuna öğretmesi gereken hususlar arasında okuma yazmayı, yüzmeyi ve okçuluğu, atıcılığı zikretmiştir. Bu tavsiyeleri, okçuluğa dini bir hüviyet kazandırmış ve Ashab-ı Kiram, çocuklarına uçlarına çekirdeği çıkarılmış hurmalar takmak suretiyle ok alıştırmaları yaptırmaya başlamıştır. Bu, Ashab-ı Kiram içinden Sad bin Ebu Vakkas gibi muhteşem okçular yetişmiştir. Sevgili Peygamberimiz, 'İnsanoğlunun gamını, kederini en iyi dağıtan şeyin okçuluktur' buyurmuştur. Günümüzde insanların stresle mücadele etmekte zorlandığı şu ortamda, bunun çok önemli bir alan olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Osmanlı'da peygamber sevgisinin çok farklı olduğunu dile getiren Çetin, "Türklerde özel bir peygamber sevgisi var. Osmanlılar, oku ve yayı adeta peygamber emaneti gibi görmüş. Okçuluk talimini abdestsiz ve iki rekat namaz kılmadan başlamamışlardır” dedi.

Ok, yay ve zihgirin yapılışıyla ilgili bilgi veren Dr. Adem Yılmaz ise, yayın ve okun nasıl tutulması gerektiği, nasıl taşınacağı ve okun hedefe nasıl atılması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi.
Çubuk İlçe Kültür Komisyonu ve Altın Yaya Okçuluk Derneği'nin düzenlediği konferansta okçulukla ilgili verilen bilginin ardından Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ve seminer katılanlar atış talimi yaptı.

Başkan Acehan gösteri atışlarında attığı okları, hedefe tam isabet ettirdi.   

Günümüzde özellikle çocuklarda başlayan akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon bağımlılığına dikkat çeken Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için bazı sportif ve sosyal faaliyetleri teşvik etmek amacıyla çalışmalar başlattıklarını söyledi. Kendilerine bu konuda destek olanlara teşekkür eden Başkan Acehan, şunları söyledi:
“Bugün geleneksel Türk okçuluğu ile alakalı bir seminer ve gösteri izledik. Bu konuda bize destek olan hem Altan hem Adem hocalarıma ben çok teşekkür ediyorum. İnşallah Çubuk’ta hem geleneksel okçuluklu hem de olimpik anlamda okçuluk sporunu başlatmak üzere bir adım atmış bulunuyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız derinleşecek, ben diğer branşlarda da olduğu gibi Çubuklu özellikle öğrencilerimizin, gençlerimizin okçuluk üzerine bir gelişme sağlayacağına inanıyorum. Çubuk okçuluk sporunun ilerde adıyla anıldığı ilçelerden biri olacaktır ümidini taşıyorum. Ben bu konuda katkı veren özellikle bizim Cüneyit Küpeli başta olmak üzere kültür komisyonumuza teşekkürlerimi sunuyorum, hepsinden Allah razı olsun diyorum. Bizim çocuklumuz bilgisayar başında geçmedi. Biz Tarkanlarla, Karaoğlanlarla, Malkoçoğlularıyla birlikte büyüdük.  Benim ortaokul lise yıllarında yaptığım oklar, yaylar vardı, çok çalıştım o zaman şimdi yabancılık çekmedim. Bende bu okçuluğu bizzat yapacağım onu söyleyeyim, bu çalışmalara katılacağım inşallah.”

Çubuk’ta hiçbir eğitim almadan çok iyi atış yapan kişileri gördüğünü kaydeden Altın Yaya Okçuluk Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Adem Yılmaz ise, “Biz 2011 yılında kurulmuş bir derneğiz, amacımız Türk okçulunu Türkiye’de, dünyada ve Ankara’da özellikle tanıtmak, gençler arasında yaygınlaştırmak, sevdirmektir. Tarihimizle koparılmış olan bağlardan birini daha onarmaya çalışmaktır. Okçuluk aynı zamanda spor olmakla beraber maddi manevi değerleri de var, tarihsel kültürel boyutları var. Biz hepsini bir arada yaşatmaya çalışıyoruz. Şimdi bu bizim aşağı yukarı 15 veya 16’ıncı konferans verdiğimiz yer. Genelde kıyaslama yapacak olursak gençlerde acayip bir istek ve şevk gördüm. Mesela 7 kişi ilk defa ok atmalarına rağmen sanki bir yıldır atıyorlarmış gibi ok attı gençler. Yani bu şu demek çok iyi gözlemlemişler atmayı, içselleştirmişler konuyu, vücudu da uygun harika atış yaptılar. Büyüklerimizden de 5-6 tanesi inanılmaz derece yatkınlar. Ama bu şu anlama gelmesin bu ilk defa atmaya beceremedi yani bazı eksiklikler var çünkü iyi gözlemlememiş olabilir, onlar okçu olmaz diye bir şey yok. Bu sonuçta talim gerektiren bir spor, bir aylık talimle normal bir insan kesinlikle iyi bir okçu haline gelebilir, korkacak bir şey yok. Tarihimizle barışmanın yollarından birisi, Çubuk için konuşacaksak ben Çubukta pek çok köyü gezdim okçu isimli okçukla alakalı birçok köy ismi var. Burası Ankara savaşının tarihin önemli olduğu noktalardan bir tanesi, Çubuklulara okçuluk yakışır” diye konuştu.  

 

 
Tarih: 22.12.2014   |   Bu haber 18737 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz