Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Hem Meslek Öğreniyorlar, Hem de Para Kazanıyorlar
 
 

Çubuk ilçesinde eğitim gören bayanlar, hem meslek öğreniyorlar hem de aile bütçesine katkı sağlıyor.

Ankara İŞKUR Müdürlüğü, Çubuk Halk Eğitim Müdürlüğü ve Çubuk Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Hasta ve Yaşlı Bakım Refakatçisi, Evde Çocuk Bakım, Aşçılık, Kasiyerlik ve Muhasebe Yardımcılığı kurslarına katılan Çubuklu ev hanımları hem meslek öğreniyorlar, hem de günde 20 TL kazanıyor.

Ankara İŞKUR Müdürlüğü, Çubuk Halk Eğitim Müdürlüğü ve Çubuk Belediyesi işbirliğinde açılan kurslara katılan kursiyerler, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorlar. Kurslar; Çubuk Belediyesi Bilgi Evi ve Çubuk Ticaret Meslek Lisesi’nde halen devam ediyor. Bilgi Evinde toplam 5 branşta açılan ve halen devam eden kurslardan 500 ev hanımının faydalandığı bildirildi.

Aylık 425 TL kazanan kursiyerlerin proje kapsamında 560 saat verilen eğitimin ardından sertifika alacağı belirtildi.

Devam etmekte olan kurs hakkında bilgi veren Çubuk Belediyesi Meclis Üyesi ve Meslek Edindirme Kursları Sorumlusu Aynur Koparan, devam eden kurslarla birlikte yaklaşık 500 bayanın kurslarda eğitim gördüğünü söyledi.

Biten kursların yerine yenisini başlattıklarını aktaran Koparan, “Şuana kadar evde yaşlı bakım, çocuk bakım, aşçılık kursu, ön muhasebe, sekreterlik ve kasiyerlik kursları açtık. Bunlardan 250’isi mezunumuz oldu ve bunlar içerisinden işe girenler de oldu. Kursiyerlerimizin işe girmesi noktasında hem biz hem de İŞKUR yardımcı oluyor. Kursumuzda günlük 20 TL ücret verilirken, aynı zamanda genel sağlık sigortası da yaptırılmaktadır. Kurslara katılan ev hanımlarımız aylık 425 TL para kazanmış oluyorlar. Burada hanımlarımız için güzel bir ortam var, herkes memnun ve mutlu. Vatandaşlarımız mutlu olunca bizde mutlu oluyoruz” dedi.

Hacettepe Yüksek Hemşirelik Okulu Mezunu olduğunu ve kamuda 25 yıl çalıştıktan sonra İŞKUR kurslarında hocalık yaptığını söyleyen Gülşen Yağcıoğlu, yaşlı, hasta bakım ve refakatçiliği konusunda eğitim verdiğini belirtti. Kursiyerlere 560 saatlik eğitim verdikten sonra sertifika vereceklerini aktaran Yağcıoğlu, “Benim sınıfımda 25 ev hanımı bulunurken, toplam 100 kişi sadece hasta bakım, yaşlı ve refakatçiliği kursunda eğitim alıyor. Burada kursiyerlere 560 saatlik bir program uyguluyoruz. Bunun sonunda devam eden kursiyerlerimize sertifika veriyoruz. Çalışmak isteyen kursiyerlerimize kursun bitiminde isterlerse iş olanağı da sağlıyoruz. Geldikleri gün için İŞKUR tarafından para veriliyor. Gelmedikleri günlerin parası kesiliyor. Belli bir devamsızlık süresi var. Onu açtıkları zaman maalesef kursla da ilişkileri kesiliyor. Burada eğitim görenler daha çok huzur evlerinde istihdam ediliyor” diye konuştu.

Bilgi Evinde düzenlenen kursa devam eden kursiyer Sevim Yılmaz; "Kursa geldiğimiz her gün için 20 TL harçlık veriyorlar. Burada hem boş vakitlerimizi değerlendiriyoruz, hem de evimize maddi anlamda katkı sağlıyoruz. En önemlisi meslek öğreniyoruz. Kurs sayesinde arkadaş çevrem genişledi” dedi.  

Gittiği kurs sayesinde kendisini iş kadını gibi hissettiğini bildiren kursiyer Yeliz Tufan; " Kendimi İşe gelmiş gibi hissediyorum ve 3 günüdür ev hanımı değilim. Güzel bir duygu sabah hazırlanıp buraya gelmesi keyif veriyor insana işe geliyormuş gibi heyecanlanıyorum. Kazandığım parayla kendime tek taş yüzük alacağım inşallah, eşimden görmedim ama kendi harçlığımla alacağım. Akşam eve gittiğim zaman kızlar annem bugün iş hanımı oldu onu yormayalım diyorlar. Onlarda artık kendi ödevlerini kendileri yapıyorlar. Çok güzel duygu” şeklinde konuştu.

 

 
Tarih: 29.12.2014   |   Bu haber 18351 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz