Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Kreş Öğrencilerinden Geri Dönüşüm Projesi
 
 

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki Çiğtanem Kreş ve Gündüz Bakım Evi öğrencileri, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için 'Atıklar Geri Dönsün Çevremizin Yüzü Gülsün' projesi başlattı.

Çubuk Kent Konseyinin de destek verdiği projeyle çevrelerindeki plastik, kağıt, kapak gibi atıkları toplayan minikler evlerinde ayrı çöp kutularında biriktirerek kreşe getiriyor. Kreşte toplanan atıklar öğrenciler ve aileleri tarafından Çubuk Engelliler ve Engelli Dostları Derneği’ne toplu olarak götürülerek teslim ediliyor.

Geliriyle engellilere tekerlekli ve akülü sandalye alınması amaçlanan projeyi başlatan minik öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, projenin ilçedeki tüm okullarda yaygınlaştırılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Minik öğrencilerle ve aileleriyle birlikte biriktirdikleri kapak ve plastik, kağıt gibi atıkları Çubuk Engelliler ve Engelli Dostları Derneği’ne götürerek teslim eden Tekaüt, uygulamanın bu kadar küçük yata başlatılmasının faydalarını değinerek çocuklarda çevre bilincini uyandıracağını anlattı. İlçede en çok zorlandıkları konuların başında çevreye duyarlılık geldiğini aktaran Tekaüt, temizlemenin değil, kirletmemenin önemli olduğuna dikkat çekti.

Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, tüm ilçe halkının küçük çocukların başlatmış bu kampanyayı örnek alarak destek olmalarını istedi.

Öğrenci ve öğretmenleri hazırladıkları bu projeden dolayı tebrik eden Çubuk Kent Konseyi İsmail Tekaüt, "Çevremizin temizliğine bir bedel ödüyoruz. Ödenen bedel belediyelerin bütçesi olmakla beraber, vatandaş olarak bizlerin cebinden çıkan vergilerdir, devletimizin bütçesinden çıkan kaynaktır. Okullarda çocuklara daha kreş ve anaokulu yaşlarında çevre bilincini aşılamak çevremizin geleceği açısından güvence oluşturacaktır. İnancında temizliğin çok önemi olan bir millet olarak çevremizi kirletmemeliyiz. İlçemiz temizlik konusunda daha iyi olmalı, buda bizlerin kirletmemsi ile ancak mümkün olacaktır. Çevreyi temizlemeye ayıracağımız bedeli çocuklarımızın geleceğine veya başka ihtiyaçlara kullanmalıyız" dedi.

Projenin faydalarına değinen Takavüt, “Çiğtanem Kreş ve Gündüz Bakım Evi öğrencileri ile ortaklaşa başlatacağımız bu kampanyada artık plastik maddelerin çöp olmaktan çıkıp, geri dönüşümde tekrar değerlendirilebilmesi ve bu sayede doğamızın korunması için anaokulundan başlayıp tüm yaşıt insanlarla birlikte, Çubuk’un artık tertemiz ve çöpten arınmış bir ilçe olmasını hedeflemekteyiz. Kampanyada tüm Çubuk’taki okulların, çalışanların, resmi dairelerin, sivil toplum kuruluşların bu kampanyaya katılarak Çubuk’ta artık plastik ve bunun gibi türevleri geri dönüşüme göndererek tekrar kazanılmasını sağlayarak hem ekonomi hem de çevreye faydalı hale getirmektir. Ayrıca engelli arkadaşlarımıza da bu sayede destek olmayı düşünüyoruz. Şimdi kendileriyle görüşüp tüm resmi dairelerdeki arkadaşlar bu kampanyaya destek verdiği taktirde hem engelli arkadaşlarımızın ihtiyacını karşılamış olacağız hem de en önemlisi 100-150 yıl arasında bulan yok olma toprağa karışma da 150 yıllık süre alan bu plastik malzemelerin geri dönüşümüyle tekrar kazanılmasını elde edeceğiz” diye konuştu.

Projenin ilk fikrinin öğrencilerinden geldiğini ifade eden Kreş Kurucu Müdürü Tunay Nazlıay Şerbetçi, kendilerine destek olan ailelere teşekkür ederek, şunları söyledi:

 “Kampanyamızın asıl amacı çocuklarımıza sorumluluk duygusu aşılmaktır. Geri dönüşüm malzemelerini tekrar tekrar kullana bilmek dururken neden çöpe atalım diye düşündük ve bu zihniyetle ortaya çıktık, amacımız çocuklarımızı sorumluluk duygusuyla beraber dünyamızı onlara tertemiz bırakabilmektir. Çocuklarımız ve velilerimiz bu konuda çok büyük hassasiyetler gösterdi. Bunun yani sıra eş, dost, akraba bu konuya ne kadar destek verdiklerini bize kanıtladılar hepsine ayrıca teşekkür ediyorum. Hep beraber ele ele verirsek bir yerlere varabiliriz diye düşünüyorum ben. Biz engelliler vakfına, arkasından eğitim gönülleri vakfına, kanserli hastalar vakfına yani destek verebileceğimizi düşündüğümüz. Her türlü projenin arkasında olmak adına bu işi yapmaya karar verdik.” 
 
Tarih: 6.1.2015   |   Bu haber 20053 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz