Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta Ferfene Gecesi Düzenlendi
 
 

Ankara’nın Çubuk ilçesinde geçmişte Ankara ve ilçelerinde düzenlenen eğlence gecelerinden biri "Ferfene Gecesi" yeniden canlandırılıyor.

Çubuk Belediyesi ve Ankara Kulübü Seymenler Çubuk Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği Ferfene gecesi, geçmişte olduğu gibi yeniden canlandırılıyor.
Geçmişte Ankara ve ilçelerinde erkeklerin bağ evleri veya müstakil konutlarında bir araya gelerek eğlendikleri, çalıp söyledikleri ve güncel konuların konuşulduğu bir gelenek olan "Ferfene Gecesi", Tarihi Bekir Ağalar Konağında düzenlendi.

Tarihi Bekir Ağalar Konağı’nda gerçekleştirilen geceye Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, Ankara Kulübü Seymenler Yönetim Kurulu Üyesi Müslim Arslan, Ankara Kulübü Seymenler Çubuk Şubesi Başkanı Zekai Erkan, halk oyunları eğitimine başlayan geçler ve vatandaşlar katıldı.

Çubukluların yoğun ilgisi ile gerçekleşen gecede Ankara Oyun havaları ile kültürel bir yozlaşma yaşandığına dikkat çekilirken Seymenler türküleri ve dansları ile ayakta alkışlandı.

Vatandaşların bir araya gelerek güncel konuları konuştukları, çalıp söyledikleri ve oynadıkları unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olan "Ferfene Gecesi’nde Ankara'nın Türküleri, halk dansları canlandırıldı.  

Çayların yudumlandığı, sohbetlerin edildiği, Ankara türkülerinin seslendirildiği gecede eğitime yeni başlayan Çubuk Seymen Ekibi de çeşitli gösteriler sundu.     

Artık belediyeciliğin sosyal ve kültürel belediyecilik olarak öne çıktığını hatırlatan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, bu anlamda Ankara kültürünü en şekilde Çubuk’ta yaşatacaklarını söyledi.

Ankara kültürünün Çubuk’un özü olduğunu savunan Başkan Acehan, “Ankara geleneğini, Ankara oyununu, Ankara Seymen kültürünü canlı tutmak için, geliştirmek için belediyemizin imkanlarını kullanacağız inşallah. Bu anlamda içinde bulunduğumuz bu Bekir Ağalar konağında bunu yaşatacağız. Ayrıca bu anlamda birde Seymen ekibi çalışmamız var. İnşallah gençler ve çocuklar kategorisi oluşturarak Çubuk’umuzda bu kültürün yaşaması için elimizden geleni yapacağız. Ankara kültürü bizim özümüzdür. Bu kültürümüzü bozacak, bu kültürümüzü sulandıracak, dejenere edecek hiçbir etkileşime izin vermeyeceğiz. Herkes kendi kültürünü yaşayabilir ama Ankara kültürünün bizim öz kültürümüzü Seymenler olarak yaşatacağız. Belediyemizde bu konuda elinden gelen her desteği verecek inşallah” dedi.

Düğünlerde ve eğlencelerde görülen oyunların ve türkülerin Ankara kültürünü yansıtmadığının altını çizen Başkan Acehan, “Düğünlerde ve eğlencelerde gördüğümüz dejenere edilmiş oyunların, türkülerin, Ankara adına ortaya çıkmasına karşıyız. Biz Ankara’mızın öz kültürünü yaşamasını istiyoruz. Burada da Ankara kulübü bizim için adrestir” diye konuştu.

Ankara Kulübü olarak Çubuk’ta Seymen kültürünü yaşatmak için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Ankara Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Müslim Arslan, “Ankara Kulübü Çubuk şubesi bir ay önce resmi olarak kuruldu. Burada çalışmalarımızı 2 ay önce değerli hocalarımız Gülcan Maden, Yaşar Güney takibinde başlarında da ben olmak şartıyla bir çalışma başlattık. Yaklaşık 2 ay içerisinde de güzel bir ivme kazandık. Biraz öne gösteri yapan arkadaşlarımız Çubuk’tan kendi arkadaşlarımız, çocuklarımız, kendi yeğenlerimiz. Bunlar bu töreyi, bu kültürü bildiğiniz gibi başkanımız ve belediyenin desteğiyle burada bu kültürü ilelebet yaşatmayı düşünüyoruz inşallah. Ankara kulübü olarak özümüzde Seymenlik geleneği var. Seymenlik geleneği zaten Orta Asya’dan oğuzlardan gelen bir gelenek. Özünde askerlik, bilgelik, yiğitlik olan bir töre. Bu törenin mümkün olduğu kadar hatta bunu afişlerimizle de gösterdik yediden yetmiş yediye öyle bir sloganla Çubuk’ta inşallah yaşatacağız. Şuanda başlattığımız 25-30 kişilik bir ekibimiz var. Biz bunu dediğimiz gibi yediden yetmiş yediye Seymenlik kültürünü almasını, yaşamasını ve bu havayı tatmasını diliyoruz. Bizim Ankara Kulübü Çubuk Seymenlik Şubesi olarak bunu arzu ediyoruz. Ankara çubuk şubesi başkanımızda Zekai Erkan ağabeyimiz.   Oda yönetim kurulunu falan oluşturdu. Çubuk’ta bu töreyi en ücra köşeye kadar yaşatmaya çalışacağız inşallah” diye konuştu.

 

 
Tarih: 9.1.2015   |   Bu haber 16623 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz