Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Kudüs ve Selahaddin Eyyübi Konferansı Yapıldı
 
 

Çubuk Belediyesi’nin katkıları ile Kültür Komisyonu tarafından ‘Kudüs ve Selahaddin Eyyübi’ konulu konferans düzenlendi.

Çubuk Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda İlçe Kültür Komisyonunca düzenlenen konferansa Yazarlar Birliği üyesi Dr. Mehmet Sılay konuşmacı olarak katıldı.

Konferansta yeni Selahaddin Eyyübi’lerin yetişmesi gerektiğini söyleyen Sılay, Kudüs'ün bugün işgal altında bulunduğunu ve Müslümanların param parça durumda olduğunu belirtti.

Tarih içerisinde çok istisna değerler, çok ciddi derinlikler ve zenginlikler olduğunu ve bu derinlikleri en iyi ifade eden isimlerden birinin Selahaddin Eyyübi olduğunu anlatan Sılay, ’’Selahaddin’i tanımak için birinci olarak haçlı seferlerini bilmek gerekir. İkinci olarak Nurettin Mahmut Zengi’yi iyi tanımak gerekir’’ dedi.

 Selahaddin Eyyüni’nin haçlı seferlerinin olduğu dönemde bir ata bindiğini ve 1193’de vefatına kadar at üzerinde hayatını sürdüren bir sultan olduğunu vurgulayan Sılay, Selahaddin’in idealinin İslam yurdunda birliği sağladıktan sonra Kudüs’ü ve arkasından İstanbul’u fethetmek olduğunu aktararak, şunları söyledi:

 ’’Hz. Peygamberin İstanbul’u fethedenin ordusuna ve çevresine, inananlarına, destekçilerine iltifatını hem Nurettin Mahmut, hem de Selahattin Eyyübi kendilerinin olsun istiyorlar. Ama o iltifatı Allah sizlere nasip ediyor, bizlere nasip ediyor, Elhamdullilah.1186 Kudüs’ün kurtuluşundan bir yıl önce Şam’da 33 atabeyliği, şimdi kaç tane var? 59 tane Müslüman olan devlet var arkadaşlar, bağımlı, bağımsız ve yarı bağımlı. O zamanda öyle 33 adet hepsinin devlet başkanlarını Şam’da topluyor. Şam deklarasyonunu yayınlıyorlar. Bir sene sonra fetih muhaberesiyle kralı esir alıyorlar ve 2 ay sonra da Kudüs’ü almayı Allah nasip ediyor. Yani Selahaddin birleşmenin pratiğini yapıyor. Arkadaşlar 1997’de buna benzeyen Çırağın deklarasyonunu var. Arkadaşlar bunu hatırlayan var mı? Evet, Çırağın dekorasyonu var ve Şam deklarasyonundan kopya çekilmiştir. Bunu ömrünün son yıllarında Türkiye Cumhuriyeti’nde ancak bir yıl başbakanlık yapmış olan bir büyüğümüz bunu akıl etti.’’

Haçlı seferlerinin bitmediğini ve halen devam ettiğini ifade eden Sılay, ’’Arkadaşlar 2001’de Jorch Bush haritayı aldı eline hatırlayacaksınız dedi ki, ’Bu harita değişecektir. Haçlı seferleri yeniden başlamıştır’ dedi. Birde baktık ki Irak Körfez Savaşı ve Afganistan işgal edildi. Şimdi Irak’a bakın, Suriye’ye bakın yani haçlı seferleri devam ediyor. Arkadaşlar yeni Selahaddinlere muhtacız. Değerli kardeşlerim torunlarınıza Allah rızası için Selahaddin gibi yetiştirin’’ dedi.

Selahaddin Eyyübi’nin milliyetçi olmadığını ve ümmetçi olduğunu iddia eden Sılay, Eyyübi’nin Kudüs’ün fethinden sonra Cuma hutbesinde imamın sözlerine itiraz ettiğini hatırlatarak, ’’İmam diyor ki hutbede, ‘Allah ne yücedir ki Kürt’lerin kılıcıyla Mescidi Aksa’yı kurtardı’ diyor. Buna Selahaddin ayağa kalkıp, ‘sus diyor, deki Allah ne yücedir ki Müslümanların kılıcıyla Mescidi Aksa’yı hürriyetine kavuşturdu. Böyle deyin’ diyor’’diye konuştu.

Konferansın ardından okurlarıyla buluşan Dr. Mehmet Sılay, kitaplarını imzaladı.

Konferansa İlçe Milli eğitim Müdürü Murat Aslan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, İlçe Halk Eğitim Müdürü Recai Özdemir, okul müdürleri, Çubuk Akademisi öğrencileri ve davetliler katıldı.

 
Tarih: 25.5.2015   |   Bu haber 16142 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz