Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk Uluslararası Sempozyum Yapmaya Hazırlanıyor
 
 

-‘Tüm Yönleriyle Çubuk ve Çevresi Uluslararası Sempozyumu’ Yapılması İçin Hazırlıklar Başladı

Çubuk Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğinde ‘Tüm Yönleriyle Çubuk ve Çevresi Uluslararası Sempozyumu’ hazırlıkları başladı.

Çubuk Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğinde 11. Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin yapıldığı günlere denk gelen 10-12 Eylül 2015 tarihlerinde ‘Tüm Yönleriyle Çubuk ve Çevresi Uluslararası Sempozyumu’ yapılacak.   Başta 1402 Ankara Savaşı olmak üzere Hititler’den günümüze Çubuk ve çevresinin tüm yönleriyle dünyadaki gelişmelere etkisi gibi birçok konu başlığı etraflıca ve bütüncül bir yaklaşım ile incelenmesi beklenmekte olan sempozyuma, özellikle Türki Cumhuriyetlerinden çok sayıda bilim insanı katılacak.
Tarihi Bekir Ağlar Konağı’nda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Çubuk Belediyesi arasında yapılan protokolün imzalandığı törenin açılış konuşmasını yapan sempozyum koordinatörü Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeki Metin, “Göreve geldiğimiz günden bu tarafa Çubuk’un sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlamak amacıyla bir çok çalışma gerçekleştirdik. Özellikle 2014’te Eylül ayındaki 10.Uluslararası Çubuk Kültür Festivali kapsamında yaptığımız etkinliklerden ilham alarak gönlümüzü Doğruya Türk Dünyasına çevirdik” dedi.

Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün de kendisine bağlandığını hatırlatan Metin, Çubuk Belediyesi Başkanı Dr. Tuncay Acehan’ın gösterdiği yol ve verdiği destekler sayesinde bu müdürlük marifetiyle önümüzdeki günlerde birçok çalışmaya imza atacaklarını anlattı.  

Çubuk Belediyesi Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Başkan Yardımcısı Zeki Metin ve aksakallı İsmail Bal’dan sempozyum talebi geldiğinde çok heyecanlandıklarını aktaran İnsan ve Toplum Bilimleri Fak. Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kankal’da, “Sempozyumla Çubuk ve bölgesinin din, kültür, tarih, sanat, ulaşım, sanayi, turizm gibi konularda aydınlatılması sağlanacaktır. Tabi ki bunun coğrafyası, tarihi Çubuk civarının daha sonra yerleşme nüfus açısından idari ve sosyal yapısı ekonomisi bunun içinde sanayi, ticaret, tarım, hayvancılık, turizm ve hizmet sektörü gibi başlıklar yer alacak. Eğitim, kültür, sanat başlığı adı altında musiki, mutfak, giyim kuşam, gelenek görenek ve mimari yapısı yer alacak. Bu bir ilk olması hasebiyle bu sempozyum bir nevi envanter çalışması niteliği taşıyacak” ifadelerini kullandı.
 

Bütün kardeş Türk devletleriyle işbirliği içerisinde Çubuk’un çok önemli tarihi değerlerini ortaya çıkartmaya çalıştıklarını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, özellikle 1402 Ankara Savaşı’nı her yönüyle araştırmak istediklerini belirtti.

1402 yılında Emir Timur ile Yıldırım Beyazıt arasında Melikşah Mahallesinde gerçekleşen savaşın, hem Osmanlı tarihinde hem Anadolu’nun tarihinde çok büyük etkiler gösterdiğini ve sonuçları itibarıyla çok önemli savaş olduğunu vurgulayan Başkan Acehan, “Bu savaşla ilgili tarihi çalışmalar birkaç defa yapıldı. Ama biz bunu daha kapsamlı olarak üniversitemizin de katkısıyla yapmak istiyoruz. Biz bu konuda Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi kardeş ülkelerimizle beraber bütün açıklıyla tarihi gerçekleri ortaya koyacağız” dedi.

-Ankara Savaşı’nın Olduğu Tarih 28 Temmuz Türki Cumhuriyetleri Birlik ve Kardeşlik Günü Olacak

Ankara Savaşı’nın olduğu 28 Temmuz Türki Cumhuriyetleri birlik ve kardeşlik günü olarak kutlayacaklarını söyleyen Başkan Acehan, şunları söyledi:

“Nasıl binlerce kişi Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Anzak Koyu'na gelerek Çanakkale Kara Savaşlarında ölen atalarını anıyorlar, onlar için şafak ayini yapıyorlar ve kardeşlik günü olarak kutluyorlarsa, bizde Ankara Savaşı’nın olduğu 28 Temmuz gününü bir kardeşlik günü olarak, Türk kardeşlerimizle beraber kutlamak istiyoruz. Bizde bu acı olayı birlik ve beraberlik günü olarak hep birlikte, her yıl kutlamak istiyoruz ve bunu da inşallah gerçekleştireceğiz.”
Türkçe konuşan ülkelerin gelecekte birlik ve berberlik içerisinde hayatlarını devam ettirmeleri açısından düzenlenecek sempozyumun çok önemli olduğunu ifade eden Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Ülfet Kadirov, bu işbirliklerinin her yönde artırılması gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin her zaman kendileri için bir lokomotif görevi üstlendiğine dikkat çeken İsayev, “Türkiye gerçekten demokrasi yolundan çok önemli güzel adımlar atıyor. İnanıyorum ki bizler birlik ve beraberlik içerisinde bu yolda ileri devam edeceğiz. Çubuk Belediye Başkanımız Sayın Tuncay Acehan Bey bu anlamda güzel bir adım atarak işbirliği yaptı. Bizler bu anlamda yanınızda olacağız ve destek vereceğiz” dedi.
Çubuklu işadamlarını ve öğretim görevlilerini Özbekistan’a davet ettiğini söyleyen İsayev, “Örf ve adetlerimiz aynı, fikirlerimiz aynı, niyetimiz aynı. Bugün dünyada, çevremizde dost düşman var. Eğer bizler birlikte ve beraber olmazsak ne olacağını Allah biliyor. Ben sizleri Özbekistan’a davet ediyorum Bugün oradaki topraklar sadece Özbekistan halkının, Kırgızistan halkının toprakları değildir. Bizim hepimizin kökenleri birdir ve hepimizindir. İnşallah vaktiniz olur da o tarafları da bir ziyaret edersiniz. Gerçekten bir görmek lazımdır’’ ifadelerini kullandı.  
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da, tarihi ve kültürel bağları yaşatmak açısından yapılan sempozyumun çok önemli olduğuna işaret etti. Sempozyumla Çubuk ve çevresinin sadece tarihi yönden ele alınmayacağını aktaran Doğan, kültürel, ekonomik, sosyal, sağlık, turizm gibi diğer değerlerinin de ele alınacağını anlatarak, “Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çubuk sınırları içerisine kuruldu ve savaşın geçtiği bölgenin tam ortasında kuruldu. Bu nedenle sempozyumun bizim için gerçekten çok önemli bir anlamı var. Hem bu sempozyum açısından baktığımızda hem Çubuk açısından baktığımızda hem de tarihi kültürel ilişkiler açısından baktığımızda bu sempozyumun başarılı geçeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Acehan ve Doğan,   11. Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin yapıldığı günlere denk gelen 10-12 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenecek sempozyuma ilişkin protokolü imzaladı.

Bekir Ağalar Konağı Konferans Salonu’nda yapılan protokol imza törenine Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Ülfet Kadirov, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yıldırım, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, Çubuk Platformu Başkanı Şuayip Yaman, Çubuk Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Şan, Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, Zeki Metin, belediye birim müdürleri, öğretim görevlileri, okul müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.  

 
Tarih: 28.5.2015   |   Bu haber 16573 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz