Twitter Facebook You Tube
 
 
 
‘ÇUBUK VADİSİ’ REKREASYON ALANI PROJESİ HAZIR
 
 

 ‘Çubuk Vadisi’ Projesinin Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından çiziminin tamamlandığını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, hazırlanan proje ile ilçenin çehresinin değişeceğini belirtti.

Çubuk-2 Barajı ile merkez arasında kalan yaklaşık 300 hektarlık alanı kapsayan vadide yapılacak rekreasyon çalışmasının birinci etabının bir buçuk kilometrelik uzunluğunda olduğunu vurgulayan Başkan Acehan, projenin bir kısmında ise Türk Dünyası parklarının olacağını kaydetti.

Proje kapsamında ‘Çubuk Vadisi’nin ekolojik özellikleri de dikkate alınarak, ilçeye yeni bir rekreasyon yaşam alanı kazandırılmasının hedeflendiğini anlatan Başkan Acehan, şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek Beyle görüşerek Kent Estetiği Dairesi Başkanlığına projeyi hazırlattık. Projeyle birlikte bizde Çubuk Belediyesi olarak birinci etap olan ve bir buçuk kilometre uzunluğunda olan mesafeyi kapsayan alanda inşallah çalışmalarımıza başlayacağız. Burada yapacağımız çalışmanın içerisinde en önemlilerinden birisi de kardeş ülkelerle birlikte yapacağımız ‘Türk Dünyası Parkı’ çalışmasıdır. Her ülkeye 2 bin metrekarelik bir alan vererek kendi mimari yapılarında, ülkelerin kültürlerini yansıtan sosyal donatı alanları oluşturacaklar. Çeşitli kursların verileceği, mutfaklarının ve sanatlarının tanıtılacağı, kapılarında temsil ettikleri ülkelerin bayrakları bulunan bu parklar, kardeş ülkelerle ülkemizin ve ilçemizin iletişim ve kültür köprüsü olacaktır. Bununla hedefimiz ilçemizi ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak ve Türk Dünyası’nın buluşma noktasına getirmektir.”

Yapılacak rekreasyon alanının bir kısmını festival alanı olarak hazırlayacaklarını aktaran Başkan Acehan, projenin tamamlanmasıyla Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin burada yapılacağını vurguladı.

Başkan Acehan,”Projede yeşil alanlar, bisiklet yolları,  süs havuzları, meydanlar, sosyal donatılar, gençlerimiz için adrenalin parkları, çocuklarımız için çok çeşitli masal parkları, amfi tiyatro, çocuk oyun alanları açık spor ve rekreasyon alanları, ağaçlandırılacak alanlar ve peyzajı zenginleştirilen bitkilendirme yer almakta olup; Çubuk Vadisindeki bu güne kadar yaşanmış olumsuz kullanımlardan kaynaklı tahripler, kontrolsüz ağaç kesimi, çevredeki yerleşim alanların kirletici etkisi, yöreye yabancı bitki dikimi, çöp moloz dökümü, doğal değerler dikkate alınmadan yapılan yapılaşma vb. tahribata yönelik alanların doğa koruma ve onarımı çalışmaları da ele alınacaktır” dedi.
  
En büyük hayali olan ‘Çubuk Vadisi’ projesinin hayata geçirmeleriyle birlikte ilçenin bir değişim yaşayacağını ifade eden Başkan Acehan, projede birçok ilkleri de hayata geçireceklerini kaydederek, “ Rekreasyon alanında aydınlatma ve süs havuzları için kullanılacak enerjiyi yenilenebilir yollarla sağlayacağız. İlçemizdeki okullardan da faydalanarak kendi enerjisini kendisi üreten bir park yapacağız. Çubuk Çayı’nda su tutarak hem görsel bir manzara oluşturacağız hem de yaban hayatını zenginleştireceğiz. Ağaçlandırma çalışmalarına başladığımız alanda ise yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan bin 350 adet ve iki bin 530 adet süs bitkisi dikilecek. Bunun yanında 20 bin mevsimlik çiçekler de dikmeyi planlanıyoruz. Haftada birkaç kez yürüyüş yaptığımız alanda proje tamamlandıktan sonra artık ağaçlar ve çiçekler içerisinde yürüyüş yapacağız” diye konuştu.   
 
Tarih: 1.6.2015   |   Bu haber 18196 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz