Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Baharın Gelişi, Çiğdem Aşı Programıyla Kutlandı
 
 

Akkuzulu Mahallesi’nde Çiğdem Aşı programı düzenlendi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı programda kazanlarda pişirilen çiğdem aşı dağıtıldı.

Çubuk Belediyesi tarafından organize edilen ve Akkuzulu, Kapaklı, İmam Hüseyin, Eskiçöte Mahalle Muhtarlarıyla ortaklaşa düzenlenen Çiğdem Aşı programında unutulmaya yüz tutmuş eski gelenekler yaşatıldı.  

Akkuzulu Ortaokulu öğrencileri yöresel kıyafetler giyerek çiğdem toplarken, çiğdemleri çalıya bağlayıp mani söyleyerek, kapı kapı dolaşıp, yağ, bulgur ve yumurta topladılar.

Akkuzulu Mahallesi meydanında yapılan ‘Çiğdem Aşı’ programı, Ankara Kulübü Seğmen Derneği Çubuk Şubesi Seğmen ekibi ile Akkuzulu Ortaokulu halk oyunları ekibinin gösteriyle başladı. Yörük çadırı ve sinsin ateşinin de yakıldığı programda eski gelenek ve görenekler yaşatılırken vatandaşlar doyasıya eğlendi.

Sunuculuğunu Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Karakuş yaparken, Çiğdem Aşı hakkında ve programın hangi amaçla düzenlendiği hakkında kısa bir bilgi verdi.  

Daha sonra konuşan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Akkuzulu Mahallesinin geleneklerini yaşatan bir mahalle olduğunu söyledi.

Akkuzulu’nun geçmişteki geleneklerin unutulmayarak yaşatılması nedeniyle şanslı bir yer olduğunu vurgulayan Başkan Acehan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben sizleri hem şanslı sayıyorum hem de bunu devam ettirdiğiniz için sizlere teşekkürlerimi, taktirlerimi sunuyorum. Bizim küçüklüğümüzde çiğdem aşı diye bu geleneği duyardık, ama gerçekten ben canlı olarak ilk defa şahit olacağım. Gerçekten Anadolu insanlarının, köylerin birliğini, dayanışmasını, özellikle bahar ayı ile birlikte nevruz gibi, hıdırellez gibi, çiğdem aşı gibi günlerin bu şekilde kutlanması toplumsal coşkuyu artırıyor, hem de dayanışmayı, sevgiyi, kardeşliği pekiştiriyor. Böyle günlerimizi inşallah kutlamaya bundan sonrada devam edeceğiz.”    
 
          
Belediye olarak unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri yaşatmak istediklerini aktaran Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma’da, geçmişte Akkuzulu, Kapaklı, İmam Hüseyin ve Eskiçöte mahallelerinde çok sık yapılan çiğdem aşı geleneğiyle bu çalışmalara başladıklarını söyledi. Bu tür etkinliklerin kültür mirası olduğunu savunan Acıelma, “Geçmişimizi örf ve adetlerimizi unutulmaya yüz tutmuş adetlerimizi gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. Mevcut devam eden geleneklerimize bu tür unutulan etkinlikleri de düzenleyerek geleceğimizin teminatı olan nesillerimize tanıtmak ve çocuklarımızın bu konudaki bilgilerini artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personellerinin, Akkuzulu Mahallesi Muhtarı Halil Gökmen’in de büyük destek ve emek verdiği çiğdem aşı, aşçı Ayhan Şahan ve Akkuzulu Mahallesi hanımları tarafından imece usulü ile hazırlandı.  

Aş dağıtım programı çiğdem aşı duası yapılarak kazanların kapaklarının açılmasıyla başladı. Daha sonra Başkan Achan tarafından yumurta, bulgur, tereyağı ve çiğdemden hazırlanan ‘Çiğdem Aşı’ davetlilere dağıtıldı.
Programa Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş, Türk Kızılay’ı Çubuk Şubesi Başkanı Selahattin Koç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, MHP İlçe Başkanı Adem Kisecik, Köylü Ressam Halil Basri Uluğ, Çubuk Belediyesi birim müdürleri Ahmet Karakuş, Veyis Almış,   muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
Tarih: 6.4.2015   |   Bu haber 19456 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz