Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta Ahmet Yesevi Eğitim ve Kültür Merkezi yapılacak‏
 
 

Çubuk’ta Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan Ahmet Yesevi Külliyesinin bir benzerinin yapılması amacıyla çalışma başlatıldığı bildirildi. 

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev’i ziyaret eden Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan Ahmet Yesevi Külliyesinin bir benzeri Çubuk’ta yapmak istediklerini söyledi.

Ziyarette konuşan Başkan Acehan, Türkiye ile Türki Cumhuriyetleri arasında kültürel ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi ve ortak tarihi değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması amacıyla ilçelerini kültürlerin buluşma noktası yapmak istediklerini anlattı.

Hoca Ahmet Yesevi’nin talimatlarıyla Horasan Ersenlerinin Anadolu’nun fethedilmesinde etkin rol aldığını vurgulayan Başkan Acehan, Hoca Ahmet Yesevi’nin tüm Türk dünyasının ortak değeri olduğunu ve Ahmet Yesevi’nin öğrencilerinden Şah Kalender Veli’nin türbesinin de Çubuk’ta olduğunu hatırlattı. 

 Proje hakkında Büyükelçi Tüymebayev’e bilgi veren Başkan Acehan, şunları söyledi:

’’İlçemizi kültürlerin buluşma noktası yapmak amacıyla geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz 10. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivalimizde ana tema olarak 1402 Ankara Savaşı’nı yapmıştık. Bizim bu girişimimize Kazakistan başta olmak üzere Türki devletlerinden büyük bir ilgi ve yoğun bir katılım oldu. Buradan yola çıkarak kültürlerin buluşma noktası olacak ilçemizde Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan ve tüm Türk dünyasının ortak değeri olan Ahmet Yesevi külliyesinin bir benzerini ilçemizde yapmak için çalışmalarımıza başladık. Proje çalışmaları tamamlanmak üzere olan Ahmet Yesevi Eğitim ve Kültür Merkezi inşallah ilçemizin hem kültürel hem de turizm değerlerin artırılması anlamında çok büyük katkılar verecek. Karagöl yolu üzerinde tüm ilçeye hakim bir tepede yaklaşık 30 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Ahmet Yesevi Eğitim ve Kültür Merkezi’nin yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Kültür Merkezi içerisinde, cami, çilehane, Türki Cumhuriyetlerini tanıtan müze ve sergiler, kafeteryalar, sosyal alanlar, kütüphane, aş evi ve gasilhane gibi sosyal donatı alanları bulunacak. Küllüye çevresinde ise park alanları ve mesire alanları yer alacak.’’

Projenin kendisini çok heyecanlandırdığını kaydeden Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev ise, kendilerinin de projeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’a resmi ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatan Tüymebayev, ‘’İnşallah hem Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beye, hem de Kazakistan Cumhurbaşkanımız Sayın Nursultan Nazarbayev Beye proje hakkında bilgi vereceğim. Özellikle iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliklerini daha çok artırmak amacıyla yapılacak en güzel projelerden biri olduğunu düşünüyorum. Biz elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız’’ diye konuştu.

Çubuk Belediyesi ile ortak bir çalışma başlatmak istediklerini aktaran   Tüymebayev, Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı şehir olan Türkistan şehri ile Çubuk’u da kardeş şehir yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

 
Tarih: 13.4.2015   |   Bu haber 17241 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz