Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Uluslararası Çubuk Belediyesi Satranç Turnuvası Tamamlandı
 
 

Çubuk’ta bu yıl ilk defa düzenlenen Uluslararası Çubuk Belediyesi Satranç Turnuvası düzenlenen törenle sona erdi.

Yurtiçi ve yurtdışından 275 sporcunun katıldığı turnuva düzenlenen final maçıyla sona erdi. Turnuva sonunda tüm kategorilerde yarışanlara toplam 30 bin lira ödül dağıtıldığı belirtildi.  

Çubuk Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın da desteklediği ve Yükselen Koleji Spor Salonu'nda gerçekleştirilen turnuvanın kapanış töreninde konuşan Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, satranç ustalarını Çubuk’ta ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

-Satranç oynayan çocuk zeki olur

Konuşmasında sözlerine son günlerde şehit olan güvenlik güçlerine Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Başkan Acehan, “Birliğimizi beraberliğimizi bozmadan terörden korkmadığımızı göstermek amacıyla bu etkinlikleri devam ettiriyor. Nasıl normal hayatımızı ve kamu düzenimizi devam ettiriyorsak ve bu asıl hedefi düzeni bozmak olan teröristlerin işine gelmiyorsa,  bu etkinlikleri de iptal etmeyerek devam ettirmek ve bu güzel manzarayı ortaya çıkartmak da teröristleri üzmektedir. Biz bundan sonraki süreçlerde de teröre karşı adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Bu çocuklar inşallah ilerde Türkiye’nin en girişimci, bu millete en yararlı, faydalı vatandaşlarını kişilerini oluşturacaklar. Satranç oynayan insan bir defa birey olmayı öğreniyor ve beyin kıvrımlarını, beynimizdeki kıvrımların bir birleriyle olan iletişimlerini artırarak gerçekten Türkiye bu turnuvalarla kendini geleceğe hazırlıyor” dedi.

-Sportif etkinlikler kötü alışkanlıklardan korur

Kendisinin hekim olduğunu hatırlatan Başkan Acehan, insan hayatında iki şeyin çok önemli olduğuna dikkat çekerek,”Kaslarımız var, kemiklerimiz var, bunları en ileriye, sağlıklı olarak ve etkin olarak götürmenin yolu günlük spor yapmaktır. Pekala beynimizi neyle koruyacağız. Sürekli okuyan, bulmaca çözen, yazan, şiir okuyan, yazan, satranç oynayan insanlar, alzheimer dediğimiz çağdaş hastalığa en az 15 sene daha geç yakalanıyorlar. Ama bunun da ötesinde toplumun başta terör olmak üzere, bazı belalardan kurtulması ve çağdaş düzeydeki gelişmiş ülkeleri yakalamak için dinç, dinamik ve parlak zekalara ihtiyaç var. Bunun için bu tür etkinlikler ihtiyaç var ve bu etkinliklere katılan geçler terör başta olmak üzere bütün kötü alışkanlıklardan korunmuş olur” diye konuştu.

Turnuvaya emeği geçenlere teşekkür eden Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ise, memleketin birçok yerinden kalpleri sızlatan şehit haberleri aldıklarını kaydetti.

Terör olaylarına karşı güçlü olunması gerektiğini anlatan Şahin, “Ümit ediyoruz ki hiçbir insan üzülmesin, hiçbir insanın canı yanmasın, hiçbir ana ağlamasın. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde olmasın. Bizim ümidimiz, beklentimiz bu ama, bu hiçbir zaman bu şekilde olmuyor. İnsanlar iyi niyetli değil, bunun gereği olarak da zaman zaman toplumu zaman zaman karıştırıyorlar” şeklinde konuştu. 
Turnuvaya 7 ülkeden ve yurttan olmak üzere 275 kişi katıldı. Katılımcılardan A ve B kategorilerinde yarışanlara toplamda 30 bin lira ödül verildi.

-Turnuvada Birinciliği Elde Edenler

A kategorisinde birinciliği Alihan Guseynov, B grubunda Cihan Kılıç, en iyi Türk sporcusu Kıvaç Haznedaroğlu, en iyi elli yaş üstü Gıorgın Bagaturov, en iyi yerel sporcu Sabri Sedat Severcan, en iyi kadın sporcu Berfin Beril Şen, en iyi maksimum ratingde Sabri Sedat Severcan oldu. Ayrıca en iyi 16 yaş ve altı dalında Hüseyin İlhan, en iyi 12 yaş ve altı spor dalında Tuna Sargınalp, en iyi yerel sporcu dalında Emre Sarı, en iyi 50 yaş ve üstü dalında Metin Kayaman, en iyi kadın sporcu dalında Eylül Çelik, en iyi çocuk sporcu dalında MuzafferhanGülpolat, en iyi Çubuk kız sporcu dalında Miray Karakuş, en iyi yükselen koleji sporcusu dalında Efe Ahmet Korucu elde etti.

Derece yapanlara kupa ve madalyalarını Kaymakam Şahin, Başkan Acehan, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ve davetliler verdi.
Başkan Acehan, turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen Satranç Federasyonu Çubuk Temsilcisi Veysel Kılıçarslan’ı, Çubuklu hakemlerden Celal Aydın’ı, İl Temsilcisi Nülüfer Çınar’ı, Başhakem Fatma Yılmaz’ı ve Yükselen Koleji Kurucu Müdürü Mehmet Yüksel’i plaketle ödüllendirdi. 
   
 
Tarih: 16.9.2015   |   Bu haber 13994 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz