Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Başkan Acehan, Bulut Kent Bilgi Sistemi Açılış ve İmza Törenine Katıldı
 
 
Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ülke genelindeki yerel yönetimler arasında hızlı ve sağlıklı bilgi paylaşımını hedefleyen Bulut Kent Bilgi Sistemi'nin açılışı ve imza töreni dolayısıyla İstanbul’da bulunan Grand Cevahir Otel'de düzenlenen programa katıldı.
Bulut Kent Bilgi Sistemi'nin tanıtım filminin gösterimiyle başlayan programda Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ın yanı sıra Elazığ, Ardahan, Talas, Kırşehir, Aksaray, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Çubuk, Bolu, Düzce, Erzincan, Kütahya, Sivas, Yozgat Battalgazi, Yeşilyurt, Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy belediye başkanları katılarak birlikte imza attı.

Başkan Acehan programa katılan belediye başkanlarının yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile de bir araya gelerek ikili görüşmeler yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bakan Güllüce, Bulut Kent Bilgi Sistemi ile Türkiye'de yeni bir dönemin kapılarının aralandığını söyledi.

Eskiden kendisinin de belediye başkanlığı yaptığını hatırlatan Güllüce, belediyelerin fonksiyonunu, dertlerini bildiğini bu nedenle bakanlığı süresince mümkün olduğu kadar belediyelerle ilgilenmeye çalıştığını dile getirdi.

Eski ile bugünkü belediyeleri mukayese etmenin, 1980 doğumlu kuşak ile 1980'li yıllarda terörden mutazarrır olmuş üniversite öğrencileri arasındaki fark gibi olduğunu ifade eden Güllüce, "1980-1990'lı yıllarda doğanlara o yıllarda çektiğimiz sıkıntıları, kardeş kavgasını, terörü, bir gençliğin heba olmasını anlatamıyoruz" dedi.

Bugün belediye başkanlarının imkanlarının, hükümetin belediyelere bakışının, belediye başkanlarının yaptıkları işlerin farklı olduğuna değinen Güllüce, bunun da ülkenin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok büyük bir kıstas olduğunu anlattı.

"Akıllı kentlerin oluşturulması için yeterli düzeyde veriye ihtiyaç var"

Bakan Güllüce, kentsel yönetimin temelinin, mekansal analizlere dayandığını, yönetilmesi giderek zorlaşan kentlerde çevrenin korunması, kaynakların düzgün kullanılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için akılcı stratejilerin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu ifade etti. 

Giderek üzerinde daha çok vurgu yapılan akıllı kentlerin oluşturulması için önce yeterli düzeyde veriye ve bunların analiz edilerek gerekli bilginin elde edilmesine ihtiyaç olduğunu aktaran Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Akıllı kentlere doğru Türkiye 2023'lerde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olacak iddiasındayız. Türkiye, nüfus büyüklüğü ve coğrafi büyüklüğü ele alındığında dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri. İnşallah ekonomide de 10 büyük ülkeden biri olacağız. Ekonomide böyle büyüyen şehirlerin yönetilmesi de çok farklı olacaktır.

 Kentlerimizin mevcut durumunu analiz etmek, geleceğini planlamak ve yönetimini iyileştirmek için bu sistemi kuruyoruz. Tabii sistemi değiştirmedikçe, durağanlaştırdıkça, gelişmenin de mümkün olmadığı ve siyaseten sistemle oynamak da bir şey getirmediği için belediye başkanlarımız ve siyasilerimiz, sistemle ilgili değişime pek fazla zaman ayırmazlar."

"Yerellik hamlesine ihtiyaç var"

Projenin en önemli özelliğinin, kamu için bulut teknolojilerinin kullanıldığı ilk çalışma olması, yazılımın bütünüyle yerli kaynaklar ile geliştirilmesi ve yerel yönetimlerdeki lisans maliyetinin ortadan kaldırılması olduğunu belirten Güllüce, şunları kaydetti:

"Son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın da birçok kez tekrarladığı yerellik ve millilik kavramı, aslında topyekun bir hamleye ihtiyacı olan bir kavram. Türkiye'deki her kesim, bir şahlanış hareketi yapıp yerelliğe, milliliğe ve yerliliğe dönüş çabası harcaması lazım. Tükettiği gıdadan, tekstilden, bilgisayar sistemine kadar bir yerlilik hamlesine ihtiyaç var. Bu yerli ve millilik hareketi her ferdin başlattığı ve devam ettiği bir hale dönüştürülebilirse 2023 hedeflerini yakalayabiliriz. Yoksa biraz zor, bunu da itiraf etmek lazım. Bunun için kültürel yerliliğe de ihtiyaç var.

200 yıldır kültürel soykırıma uğratılmak istenen, kısmen de başarılı olan, kültürel soykırımda sevinç içinde olan karşımızdaki ülkelere rağmen Anadolu mayasıyla kendisini yine de önemli bir miktarda koruyan milletimizin, kültürel soykırıma karşı da yerlilik hamlesi yapması gerekir. 'Biz olarak kalacağız, Türkiye olarak kalacağız, yerli olarak kalacağız' kampanyasında, önce kendi evinde tükettiği herşeyde, tükettiği bilgide bile yerlilikle ilgili çaba harcaması lazım. Tükettiği bilginin yerlisi yabancısı olur mu? Olur. Çünkü Türkiye'ye karşı bilgiler üretilmiştir. Eğer siz o menfi bilgilerden beslenirseniz, tarihte diyelim birisi İstanbul'un fethini bir çağın açılması, bir çağın kapanması olarak anlatırken, birisi de 'Zulüm 1453'tür' diye başlar ve gider Taksim'in göbeğine bunu yazar. O yüzden yerlilikle beslemek lazım insanları."

Yıllık 400 milyon lira tasarruf

Bulut Kent Bilgi Sistemi teknolojisinin ülke genelinde yaygınlaştırılması neticesinde yıllık 400 milyon lira tasarruf sağlanacağını anlatan Güllüce, özellikle düşük gelirli küçük belediyelerin bundan büyük yarar sağlayacağını, bu projeyle Türkiye'de ilk kez bir kamu hizmetinin bulut teknolojisiyle sunulduğunu aktardı.

Ortofoto Projesi'ne de değinen Güllüce, bu projenin maliyet, zaman ve kullanılan teknoloji bakımından Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi.

Projenin bütçesinin 25 milyon lira olduğunu, yaklaşık 30 bin kilometrekarelik alanda havadan görüntü alımının tamamlandığını, bunun 45 bin kilometreye ulaşacağını ifade eden Güllüce, 2015 yılı içinde üretilen tüm Ortofoto görüntülerinin Kayseri, Uşak, Adıyaman, Düzce, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa, Gümüşhane, Tokat, Malatya belediyelerine ücretsiz olarak ulaştırıldığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yerellik ve millilik kavramının, topyekun bir hamleye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türkiye'deki her kesimin, bir şahlanış hareketi yapıp yerelliğe, milliliğe ve yerliliğe dönüş çabası harcaması lazım. Tüketilen gıdadan, tekstilden, bilgisayar sistemine kadar bir yerlilik hamlesine ihtiyaç var" dedi.

 
Tarih: 22.10.2015   |   Bu haber 13434 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz