Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin tarihi belirlendi
 
 

Çubuk’ta her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Çubuk Kültür Festivali’nin tarihi belirlenirken,  bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan festivalin 10-13 Eylül tarihlerinde olacağı açıklandı.

Uluslararası Çubuk Kültür Festivali Komitesi 2015 yılındaki ilk toplantısını turşucu esnafıyla gerçekleştirdi. Bu yıl ki festivalde Çubuk turşusunu bilimsel yönde daha iyi tanıtımının yapılması amacıyla bir dizi çalışma yapılacağı belirtildi. Toplantıda turşucu esnafının festival süresince açacağı stantlar kurayla belirlenirken, bu yıl ki turşu fiyatları da belirlendi.  

Bu yıl ki festivalin hem ana tema olarak hem de içerik olarak çok farklı olacağını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, oluşturulan festival komitesinin bu konuda hazırlıklarına başladığını belirtti.

Dört gün sürecek olan festivalin Çubuk'un dünyaca ünlü turşusunun yanı sıra yöresel ürünlerinin de vatandaşların beğenisine sunulacağını kaydeden Başkan Acehan, ’’Bu yıl ki festivalimizde turşunun bilimsel yönden tanıtımının yanında, uluslararası sempozyumlar ve sportif turnuvalar da festival süresince düzenleyeceğiz. Çubuk turşusunu en iyi şekilde tanıtmak için, kaliteli bir turşu nasıl olur, fermente turşu, salamura turşu ne demektir gibi bunları bilimsel yönden açıklayacak broşürler de hazırlayacağız. Daha çok uluslararası boyutuna ağırlık vereceğimiz festivalimizle amacımız ilçemizin ürünleriyle birlikte kardeşliği ve dostluğu ön plana çıkarmaktır’’ dedi.
İlçede 7’den 77’ye herkesin katılımı ile bu yıl ki festivali de çok başarılı bir şekilde tamamlamayı amaçladıklarını ve festival komitesinin bu konuda çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ettirdiğini vurgulayan Başkan Acehan, ’’Bu festivalimizin en güzel şekilde oluşturulması ve tamamlanması için sizlerin her türlü desteği vereceğini ve hep birlikte elimizi taşın altına koyacağımızı cani gönülden inanıyorum.  Amacımız hep beraber yüzümüzü ağartacak bir festivali başarmaktır. Elbette bunu yaparken yüzümüzü ağartacak ürünlerin başında sizlerin sunacağı hizmet ve ürünler geliyor. Yurt dışından ve yurt genelinden gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamamız gerekiyor ki, bir sonraki yıllar için bu sektör ve festival büyüyerek devam etsin’’ diye konuştu.

Bu günden itibaren turşuculara yönelik denetimlerin artırılacağını vurgulayan Başkan Acehan, ‘’Her konuda hassas olalım. Yapılacak denetimlere karşı açık ve şeffaf olalım. Festivalimizin hem ticari hem de sosyal anlamda dolu dolu geçeceğine inanıyoruz. Festivalimizden, halkımızın daha çok ekonomik menfaatler sağlayabilmesi için yöresel ürünlerin üretimine ve satışına ağırlık verilmeleri gerekmektedir. Şimdiden hayırlı ve bereketli olsun’’ şeklinde konuştu.

Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli’de turşucularla yaptıkları toplantı sonucu turşu fiyatlarının yaklaşık yüzde 25 oranında artırıldığını söyledi. Sıfır numara salatalık turşusunun 2 kilogramının 17,50 TL, bir numara salatalık turşusunun 2 kilogramının 10 TL olarak belirlendiğini anlatan Benli, şöyle devam etti:

 ’’Sıfır numara salatalık turşusunun 1 kilogramlık fiyatı 7,50 TL, 2 kilogramlık fiyatı 17,50 TL, 5 kilogramlık fiyatı ise 23,00 TL olarak belirlendi. Bir numara salatalık turşusunun 2 kilogram fiyatı 10,00 TL, 3 kilogramlık fiyatı 15,00 TL ve 5 kilogramlık fiyatı ise 20,00 TL olarak belirlendi. İki numara salatalık turşunun 5 kilogramı 15,00 TL, türlü turşunun 2 kilogramı 7,50 ve biberiye turşusunun bir kilogramı 7,50 TL olarak belirlendi. Biz kooperatif olarak festival süresince belirlenen fiyatlardan turşuların satılmasını sağlayacağız.’’

Daha sonra Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma, festival süresince uyulması gereken kurallar ve festival süresince yapılması planlanan aktiviteler hakkında kısa bilgi verdi.

Toplantının sonunda turşucu esnafının açacakları stantların yerleşim planları belirlenirken, stantların yerleri Başkan Acehan ve Kooperatif Başkanı Benli nezaretinde çekilişle belirlendi.  

 
Tarih: 31.7.2015   |   Bu haber 14784 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz