Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuklular Tek Yürek, Yabana Can Verdi
 
 

Çubuk’ta kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Çubuk Belediyesi, Çubuk Kent Konseyi Çocuk ve Gençlik Meclisleri ve Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği tarafından organize edilen programında yaban hayvanları için yaklaşık 500 kilo kuşyemi, 500 kilo buğday, 500 kilo ekmek, 500 kilo et ve kemik ile saman bırakıldı.
Atatürk Parkı’nda toplanan grup ilk olarak parkta bulunan güvercinleri yemleyerek başlarken, daha sonra konvoy halinde Çubuk 2 Barajı’na hareket etti. Çubuk 2 Barajında toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9’uncu Bölge Müdürlüğü ve Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği üyeleri tarafından daha önce belirlenen Ovacık, Durhasan, Özlüce, Kışlacık Mahalleleri ile Karagöl ve çevresinde yaban hayvanların yoğun olduğu noktalara yanlarında getirdikleri yemleri bıraktılar.

Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan’ın ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9’uncu Bölge Müdürlüğü Erdem Karaağaç’ın da aralarında olduğu ekipler, karacaların, kekliklerin ve diğer hayvanların sıklıkla görüldüğü bölgelere yaklaşık 20 adet binek ve arazi aracıyla belirlenen noktalara ekmek, yem, buğday, sakatat, kemik ve saman bıraktı.

Yemleme faaliyetinin ardından programa katılanlara Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ayhan Şahan tarafından bolluğun ve bereketin simgesi olan etli bulgur pilavı, Çubuk turşusu ve ayran ikram edildi.

Karların her yeri kapladığı bir alanda aç ve susuz kalan yaban hayvanları için yemleme programı düzenlediklerini söyleyen Başkan Acehan, programın aynı zamanda bir farkındalık oluşturmak için düzenlendiğini belirtti.

Programa katılan herkese teşekkür eden Başkan Acehan,”Başta kreş öğrencileri olmak üzere, kent konseyi çocuk ve gençlik meclisleri üyelerinin ve diğer dostların bu farkındalığı oluşturmak için burada olması bence doğa ve doğada yaşayanlar için çok büyük önem taşıyor. Kentleşme arttıkça insanlar doğal hayatın ve hayvanların mekanlarını işgal ettikçe giderek biyolojik, canlılık zinciri giderek kırılıyor. Bu aslında dünyanın ileri de yaşayacağı en büyük felaket olacak. Bizim görevimiz tüm doğayı ve biyolojik zinciri korumaktır. Onların yaşam alanını sağlamaktır. Dolayısıyla bugün yapacağımız faaliyet hem doğada ki zinciri korumak açısından hem doğa hayatını korumak açısından hem de çocuklarımıza ve bütün halkımıza bu farkındalığı anlatmak açısından çok değerlidir” dedi.

Her yıl doğaya yem bırakma faaliyetini yaptıklarını ifade eden Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Şahan’da, “Allah belediye başkanımıza sağlık sıhhat versin bize bugün çok destek verdi, bu desteğinden dolayı ben çok teşekkür ediyorum. Buraya katılanlara da ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Allah hepinizden razı olsun” diye konuştu.  

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç da, tüm sivil toplum kuruluşların bir arada yaban hayvanlarını yemlemesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti.  

Öğrencileriyle birlikte sık sık yaban hayvanları için yemleme çalışmasına katıldıklarını söyleyen Kreş Müdürü Hatice Erdoğan,  çocuklara doğa ve hayvan sevgisini aşılamak için bu tür etkinliklerin faydasını anlattı.

Tüm ilçe halkını yaban hayvanlarına yem bırakmaya çağıran Çubuk Kent Konseyi Gençlik Meclisi Aytekin Mert Tekin ise, yaban hayvanlarının ülkemiz ve doğamız için önemli değerler ve varlıklar olduğunu dile getirdi.

Çocuk meclisi olarak yaban hayvanlarını beslemek için doğada bulunduklarını aktaran Çubuk Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sıla Erdem, “Hayvanlar bizim için önemli çünkü onlar bizim bir parçamız. İnsanlar bilinçli olsa daha güzel bir dünyaya sahip oluruz” diye konuştu.

 
Tarih: 3.2.2016   |   Bu haber 10959 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz