Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Besiciler Hijyen Konusunda Uyarıldı‏
 
 
Çubuk Belediyesi Zabıta, Sağlık İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlükleri tarafından organize edilen programda besiciler hijyen ve atıklar konusunda uyarıldı.  
Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde ilçedeki büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan üreticileri ile besicilik yapan vatandaşlarla bir araya gelen Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, belediye olarak üretici ve besicilerden isteklerini bildirirken, besicilerin ve üreticilerin de istek ve önerilerini dinledi.

Toplantının açılışında konuşan Zabıta Müdürü Ahmet Karakuş, toplantının amacı ve uygulayacakları yöntemler hakkında bilgi verdi.

Daha sonra konuşan Başkan Acehan, ilçenin 600 yıllık bir yerleşim yeri olduğunu ve bu güne kadarda ilçenin en önemli geçim kaynağının hayvancılık ve tarım olduğunu söyledi.

Özellikle son zamanlarda ilçenin hızla büyüdüğünü ve geliştiğini ifade eden Başkan Acehan, kentleşme ve nüfus sayısının artmasıyla birlikte ahırların merkeze yakınlaştığını dolayısıyla hijyen ve çevre temizliğinin de öneminin arttığını kaydetti.  

Her ne iş yapılırsa yapılsın belirlenen kurallara uyulmasının şart olduğunun altını çizen Başkan Acehan, “Sizler bu güzel mesleği, bu kutsal mesleği yerine getirerek hem ilçemizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı veriyorsunuz. Bu konuda hiç kimse tartışamaz. Ancak hangi iş kolunda çalışırsak çalışalım birinci şartımız çevreye, insanlara ve topluma zarar vermemektir. Bu şartları sağladığımız zaman sizin yapmış olduğunuz iş ve kazancınız helaldir. Ama ben burada istediğim şartlarda besicilik yaparım, çevreme istediğim gibi bu atıkları atarım, yolları bozarım, etrafı kokuya ve sineğe boğarım derseniz, bu şekilde bir hürriyet, özgürlük kimseye verilmemiştir. Böyle bir şey mümkün değildir”dedi.

Koku nedeniyle havaalanı çevresindeki ahırların büyük bir kısmının kapatıldığını ve önümüzdeki günlerde de tek bir işletmenin kalmayacağını hatırlatan Başkan Acehan, 7 merkez mahallede de hayvancılığın yapılmasına müsaade edilemeyeceğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl sinek ve koku nedeniyle büyük problemler yaşandığını kaydeden Başkan Acehan, “Sağlık Müdürlüğümüz vasıtasıyla ilaçlamaya çok erken başladık. Ancak havayı ilaçlamak, toprağı ilaçlamak kimyasal madde dökmek o kadar büyük bir vebaldir ki, toprak kirliliğini bir şekilde biz artırıyoruz. Toprağa atılan her kimyasal madde dönüp bize geri geliyor. Buda özellikle sindirim sistemi kanserini artıran bir etken oluyor. Hayvansal atıkları bahçeye serilmesi de kabul edilir bir şey değildir. Bütün bunlar çevre kirliliği ve özellikle zararlı uçkunları artırıcı bir etki gösteriyor. Bizim sağlık işleri müdürümüzün de oraya gidip ilaçlaması pek hoş bir şey değil ve kimyasallar toprak kirliliğini artırıyor. Dolayısı ile ekiplerimizin burada sizlere sunacakları talimatlara uyarsanız hem gübrelerden kaynaklanan hem kimyasal ilaçlardan kaynaklanan toprak ve çevre kirliliğini önleyeceğiz, hem de sinek oluşumunu önleyeceğiz. Kapalı ortamda toprağa değmeden ve hiçbir yere sıvı ve katı atık bırakmadan belli merkezlerde ilçeden 10 kilometre uzakta toplanmasını ve orada ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz. Bizi bunun için çalışmalarımızı yaptık” diye konuştu.

 

Talimatlarıyla ekiplerin denetimleri artırdığını söyleyen Başkan Acehan, ilk olarak eğitim ve bilgilendirmenin yapıldığını daha sonra burada olduğu gibi uyarıların ve istişarenin yapıldığını belirterek, buna rağmen kurallara uymayanlara da büyük cezaların kesileceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu tarafından Sağlık İşleri ve Zabıta Müdürlüklerinin ortaklaşa yaptıkları denetimlerde tespit ettikleri eksikleri slayt şeklinde anlatıldı.

Daha sonra besicilerin istek, talep ve önerileri dinlendi.

 
Tarih: 14.3.2016   |   Bu haber 11513 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz