Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk’ta Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı
 
 

Çubuk’ta ’21 Mart Nevruz Bayramı’ yüzlerce kişinin katılımıyla büyük bir coşkuyla kutlandı. Programda Kırgızistan Büyükelçiliği tarafından otağa çadırı kurulurken, Türkmenistan Büyükelçiliği tarafından da Nevruz pilavı dağıtıldı.

Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen ’21 Mart Nevruz Bayramı’ Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Kırgızistan Büyükelçisi, İbrahim Junusov, Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov, Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla büyük bir coşkuyla kutlandı.

Eski Şabanözü Kavşağı’ndan kortej yürüyüşü ile başlayan kutlamalar Atatürk Parkı’nda ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen ayrı ayrı programlarla devam etti.


Atatürk Parkı’ndaki kutlamalar Kaymakam Çenet ve Başkan Acehan tarafından geleneksel Nevruz ateşinin yakılmasıyla ve birlikte demir dövmesiyle devam etti.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’ndeki program ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının konseri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan açılışta konuşan Kaymakam Çenet, Nevruz'un bir ‘kardeşlik günü’ olduğunu söyledi. Nevruz’un dünyanın birçok yöresinde özellikle Türkler tarafından kutlanan bir bayram olduğunu dile getiren Kaymakam Çenet, ’’Biz kardeşiz. Bizim ortak bir kültürümüz var. Bu coşku bizim birliğimizi bütünlüğümüzü kardeşliğimizi ve iyi dileklerimizi hayata geçirmek için bir vesiledir’’ dedi.

Nevruzun baharın gelişi ile bolluk ve bereketin işareti olduğunu söyleyen Başkan Acehan, Nevruzun aynı zamanda insan ruhunun tabiattaki uyanışıyla birlikte, göreneklerin ve inançların sergilendiği bir bayram olduğunu belirtti.

Nevruzun tüm toplumu ilgilendiren ortak bir değer olduğunu söyleyen Başkan Acehan,’’Bayramlar bu özelliği ile millet bağını güçlendiren en önemli unsurlardan biridir. Baharın gelişinin kutlandığı bugün de böyle bir bayramdır. Nevruz Türk toplulukları arasında asırlar öncesinden günümüze kadar farklı şekillerde, ama aynı ruhla hala kutlanmaktadır. Böylece bu kadim gün Türk dünyasına ortak kültür mirası olarak intikal etmiştir. Bolluk ve bereketi temsil eden Nevruz şuurunun, yüreğimizdeki sevgiyi, birlik ve beraberliği canlı tutması hepimizin temennisidir. Bu düşüncelerle Nevruz Bayramı’nı gayesine uygun olarak huzurun, birlik ve beraberliğin evrensel ölçülerde gerçekleştirilmesine katkıda bulunması temennisiyle kutluyor, tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum’’ diye konuştu. 
Daha sonra Kırgızistan Büyükelçisi İbrahim Junusov ve Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov’da yaptıkları ayrı ayrı konuşmalarla tüm Türk dünyasının 21 Mart Nevruz Bayramlarını kutladılar.

Nevruz Tepsisi sunumunun ardından Çubuk Belediyesi Seğmen ekibi ve yöresel folklor ekibi tarafından gösteri sunulurken, sanatçı Cengiz Taşkent tarafından Nevruz türküleri konseri verildi. 
Renkli görüntülerin sahne olduğu şenlikte, yumurta tokuşturma, urgan çekme ve çuval yarışlarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Nevruz konulu resim sergisinde dereceye girenlere ve TEOG sınavında birinci olan öğrencilere ödülleri verilirken, sergide dereceye giren eserlerden oluşan resimlerin sergilendiği serginin açılışı yapıldı.

Daha sonra Başkan Acehan tarafından katılımcılara Nevruz Pilavı ve çeşitli ikramlarda bulunulmasıyla Nevruz Kutlamaları sona erdi.

 

 
Tarih: 21.3.2017   |   Bu haber 9447 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
Çubuk’ta otobüsler, okul ve camiler ilaçlandı
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz