Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Çubuk Turşusu İnsan Ömrünü Uzatıyor
 
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ), Çubuk Belediyesi işbirliğinde organize edilen ‘Bütün Yönleriyle Çubuk ve Çevresi 2’inci Uluslararası Sempozyumu’ sona erdi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi Konferans Salonunda başlayan ve 3 gün süren sempozyuma 60 akademisyen ve öğretim görevlisi bildiri sundu.

Başbakanlık Tanıtma Fonu, TİKA ve TÜRKSOY'un da destek verdiği ve bu sene ikincisi düzenlenen sempozyumda ilçe ve çevresi hakkındaki bütün konular konuşuldu.

1402 Ankara Savaşı başta olmak üzere, Çubuk'un doğal kaynakları, tarih, kültür, tarım, hayvancılık, turizm, sanayi ve ticaretteki potansiyelinin ortaya konulduğu sempozyumda, eğitim, sağlık ve sosyal hayat değerlendirilirken, başta tarım, hayvancılık, sanayi, ticaret, ekonomi ve sosyal yaşam olmak üzere mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Sempozyumun son günü Çubuk turşusu ve insan sağlığına faydaları konusunda bildiri sunan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, kendisinin hekim olduğunu ve uzun yıllar faydalı bakteriler üzerine çalışmalar yaptığını hatırlattı. Doğal gıdalar ve yöntemlerle insan bedenine geçen faydalı bakterilerin yoğurt, turşu ve kefirde bulunduğuna dikkat çeken Başkan Acehan, turşunun ömrü uzatan gıdaların başında olduğunu söyledi.

Özellikle kışın sera ürünlerinden ziyade turşu tüketilmesi ve bunun insanoğluna faydalarını anlatan Başkan Acehan, şunları söyledi.

’’Turşu sadece Çubuk ile beraber anılan bir gıda olmaktan öte tıbbi anlamda çok önemli bir gıdadır. Turşu probiyotik bir gıda olarak bizim vücudumuzda taşıdığımız yüz trilyon maya mantarının öncülü olarak çok önemli bir gıdadır. Dünyada birkaç çeşit canlı gıda vardır. Bunlardan bir tanesi yoğurt, bir tanesi kefir ve bir tanesi de turşudur. Ömrümüzün son gününe kadar bizimle birlikte yaşayan bu bakteriler vitamin sentezinde, sindirimde ve en önemlisi bağışıklığın korunmasında mikroplara karşı mücadelede bize destek olan yardımcı olan bakteri kütlesidir. Bakterilerin midedeki asit bariyerini aşarak bağırsaklara gidebilmesi için yoğun bir şekilde alınması gerekiyor. Dolayısı ile buda ancak yoğurt, kefir ve turşu gibi mikrobiyolojik yararlı bakterileri içerisinde yoğun olarak taşıyan gıdaların tüketilmesiyle ortaya çıkacaktır. Bu nedenle turşu hayati bir gıda olarak karşımıza gelmektedir.’’     

Turşunun fermantasyonun durdurulmaması gerektiğini ve sürekli devam etmesi gerektiğini işaret eden Başkan Acehan, fermantasyonu başlatan en önemli maddenin salatalıkların üzerinde kalan toprak olduğunu vurgulayarak, ‘’Çubuk turşusu fermantasyonu devam eden bir turşudur. Fermantasyonu başlatan ise salatalıkların üzerinde kalan toprak kalıntılardır. Bu nedenle salatalık çok fazla yıkanamayacak biraz toprak kalıntısı kalacak ve turşu kurulup kapağı kapatıldığı anda orada mikrobiyolojik faaliyet başlayacak. Çubuk turşusunu ünlü yapan, değerli yapan Çubuk’un bizzat toprağı ve suyudur’’ diye konuştu.

Çubuk’un toprağının, suyunun ve doğasının değerini Mustafa Kemal Atatürk’ün o yıllarda bildiğini ve Çankaya Köşkü’nün et, süt, yağ, peynir gibi ihtiyaçlarını karşılamak için tesisi kurduğunu kaydeden Başkan Acehan, ’’Mustafa Kemal Atatürk, Uluağaç Köyümüzde bizzat kendisi tarafından kurulan Atatürk Orman Çiftliğine ait mandırada yetiştirilen ürünleri yiyecek olarak tüketmiştir. Bu girişimiyle hem kaliteli ürünlerin yetişmesine destek olmuş hem de ilçemizin ürünlerinin yaylalarının tanıtımını sağlamıştır. Buradan kendisini bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyoruz’’ ifadesini kullandı.  

Sempozyum yurt içi ve yurt dışından gelen 60 akademisyence 12 oturumda eş zamanlı 2 ayrı salonda yaklaşık 40 programın gerçekleştirilmesiyle tamamlandı.  

 
Tarih: 9.10.2017   |   Bu haber 5456 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz