Twitter Facebook You Tube
 
 
 
12. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Başladı
 
 

Turşularıyla meşhur Çubuk’ta bu yıl 12’incisi düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali, kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı.

Ankara Bulvarı üzerindeki Yıldırım Beyazıt Kavşağı’ndan başlayan kortej yürüyüşü ile başlayan festival, bu yıl ilk defa festival için yapılan Çubukabad Parkında düzenlenen açılış töreni ile devam etti. 

Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kortejdekilere, yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Vatandaşlar, yol boyunca en çok ilgiyi seğmen ekibi ile 15 ülkeden gelen ve geleneksel kıyafetleriyle yürüyen gençlere gösterdi. Ankara’nın değişik ilçelerinden gelen motorlu zabıta ekibi, büyükşehir belediyesi mehteran bölüğü, seğmen ekibi, at ve develer eşliğindeki yürüyüş, Atatürk Parkı'nda son buldu.

Festival, Çubukabad Parkı’nda kurulan sahnede protokol üyelerinin birlikte kestiği kurdeleyle başladı.  

Festival açılışında konuşan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, festivalin bu yıl on ikincisini düzenlemekten mutlu olduklarını ifade etti.            

Düzenlenen festivalin herkes tarafından ‘Benim festivalim’ olarak kabullenildiğini belirten Başkan Acehan, konuşmasında şunları söyledi:

‘’Festivalimiz ilk defa bu gördüğünüz alanda gelecekleşiyor. Bugün gerçekleştirmekte olduğumuz bu festival alanında 300’den fazla stantla içerisinde yerel ürünlerimizin ve özellikle Ankaralı hemşehrilerimizin damak tadına hitap eden lezzetler veren başta turşumuz olmak üzere tüm güzel ürünlerimizle esnafımız ve üreticimiz burada misafirlerimize hizmet ediyorlar. Bundan sonra ki festivallerimizde inşallah burada gerçekleşecek. Şunu gördük ki Çubuk’un içinde yolları kapatmakla sadece festival yapılmıyor. Festival için özel yapılan bu alanda otopark kolaylığı var, burada spor alanları, piknik alanları var. Ayrıca tüm stantlarımızı çok rahatlıkla festival alanımıza yerleştirebildik. Kültür sokağımızda ilçemizin yöresel ürünleri sergilenirken, yemek satış yerlerimizde de ilçemizin lezzetleri sunuluyor. Tüm stantlarımız gerçekten çok beğeni kazandı. İnşallah bu şekilde bundan sonra da devam edeceğini ümit ediyorum.’’

Bir yerde Çubuk denilince ilk akla turşunun geldiğini hatırlatan Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet’de,’’Çubuk ismini ifade eder etmez hemen turşu sözcüğü ilave edilir bir isim tamlamasıyla. Akabinde orada güzel sohbetlere vesile oluyor. Bu gün Çubuk insanının güzelliği, doğallığı bu ürünlere yansırken, organik olarak üretilmesinin de vermiş olduğu güven ile ilçenin tüm ürünlerinde Çubuk markasını yaratmıştır’’şeklinde konuştu

Daha sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve eski Başbakan yardımcısı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler’de konuştu.

Konuşmaların ardından açılışa katılan protokol üyeleri alanda kurulan ikram çadırını ziyaret ederek, burada kendilerine ikram edilen yöresel ürünlerin tadına baktı.

Afganistan, Gürcistan, Bangladeş, Azerbaycan, Nijerya, Mali, Yemen, Kazakistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, İran, Türkmenistan, Etiyopya, Suriye, Togo ve Moritanya gibi ülkelerden öğrencilerin geldiği, Türksoy tarafından Türki Cumhuriyetlerinin gelenek ve kültürlerini tanıtan stantların açıldığı ve yurt içinden birçok il ve ilçenin halk danslarının yanı sıra, Kırgızistan’dan gelen halk oyunu ekiplerinin dans gruplarının katıldığı festival dört gün sürecek ve 17 Eylül Pazar günü gece yarısı sona erecek.

Ayrıca sunuculuğunu Belma Belen’in yaptığı festivalde; Kıraç, Turgay Başyayla, Funda Arar, İbrahim Altınışık ve Ahmet Yılmaz sahne alırken, seymen ve bacı erenleri gösterisi, Zonguldak, Rize, Gaziantep ve Türk Dünyası Halk Oyunları gösterileri ile ‘Gönül Coğrafyamız Çubuk’ ve Olgunlaşma Enstitüsü defileleri gerçekleştirilecek.

Havai fişek ve lazer gösteri, yarışma ve ödül törenlerinin de yer alacağı festival süresince Erzurum Haydarhan Atlı Spor Kulübü at binme ve cirit organizasyonu ile ilçenin doğal güzelliklerinden olan Ay Kayası ve Karagöl güzergahlarına da doğa yürüyüşleri düzenlenecek.

Öte yandan otopark sorunu olmayan ve binlerce aracın aynı anda park yapabileceği festival alanına festival süresince ilçe merkezi ile festival alanı arasında sürekli ücretsiz otobüs seferleri de düzenlenecek.  

 
Tarih: 15.9.2017   |   Bu haber 6760 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz