Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Kırgızistan Büyükelçisi, Çubuk’u ziyaret etti
 
 

-Çubuk’ta yaşayan Kırgız Türkleri yöresel kıyafetlerle, Kırgız bayrağı ile karşıladıkları Büyükelçi Omuraliyev’i, Kırgız otağında misafir ettiler.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanyehbek Omuraliyev, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Ankara’nın Çubuk ilçesini ziyaret etti.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanyehbek Omuraliyev,ilk olarak Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’ı makamında ziyaret etti. Burada Başkan Demirbaş’a çeşitli hediyeler taktim eden Büyükelçi Omuraliyev, Çubuk ile Kırgızistan’da bir ilçenin kardeş şehir yapmak istediklerini söyledi.

Türkiye’de göreve başlayalı 2 ay olduğunu anımsatan Omuraliyev, “İnşallah Çubuk’ta yaşayan Kırgız vatandaşlarımızın akrabalarının bulunduğu ilçeyle Çubuk’u kardeş şehir yapmak istiyoruz. Hem oradaki vatandaşlarımız hem de buradaki vatandaşlarımız çeşitli etkinlikler ve ziyaretler yaparak bu var olan ilişkiyi daha da çok artıracaklardır” diye konuştu.  

İki ülkenin tarihinin, dilinin ve dinin bir olduğunu hatırlatan Çubuk Belediye Başkanı Av. Baki Demirbaş ise, Çubuk’ta yaşayan Kırgız asıllı vatandaşlar olduğunu ve bu kardeşliğin ilelebet yaşatılması için çeşitli etkinlikler yapmayı planladıklarını söyledi.  

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Demirbaş, tüm Kırgız halkını büyükelçi nezdinde Eylül ayında düzenleyecekleri Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’ne davet ettiklerini vurguladı.

Kırgızistan’dan bir kardeş şehir olmasının hem ilçe halkını hem de kendilerini mutlu edeceğini kaydeden Başkan Demirbaş, “İkili ilişkileri artırmak için elimizden ne geliyorsa biz yapmaya hazırız. Bu konuda festivalim ile başlayacak ve daha sonra devam edecek bir projemiz var. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.   

Belediyedeki ziyaretin ardından Başkan Demirbaş, Kaymakam Sezer ve Büyükelçi Omuraliyev, Türk vatandaşı Kırgız Türklerinin yaşadığı Aşağı Çavundur Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarına gitti. Burada Aksakallılar Meclisi tarafından yöresel kıyafetlerle karşılanan Büyükelçi, Aksakallılar Meclisi üyelerinden Çubuk’ta yaşayan Kırgızlar hakkında bilgi aldı.

Mahalle halkı ile bir süre sohbet eden Büyükelçi Omuraliyev, yaptığı açıklamada Kırgız halkının ve Türk halkının iki kardeş olduğunu belirterek, “Biz biriz, beraberiz ve kardeşiz. Dinimiz dilimiz, örf, adetimiz her şeyimiz bir. Bizim ayrımız gayrımız olamaz. Burada Kırgız olan bizim kardeşlerimize kendi evlatları gibi bakarak burada muhafaza ederek en güzel şekilde hayat şartlarını sunduğu için Türkiye Cumhuriyeti devletine, Çubuk Belediyesine canı gönülden teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Daha sonra konuşan Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’da, Kırgız kardeşleriyle birlikte yaşamaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

Belediye’de çeşitli görevlerde çalıştırdıkları Kırgızistan uyruklu vatandaşlar olduğunu hatırlatan Demirbaş, “Ben sizlerle birlikte ilçemizde, ülkemizde yaşamaktan son derece mutluyum. Hem çalışkanlıklarıyla, dürüstlükleriyle hem de uyumlu, güler yüzlü ve misafirperver olmalarıyla biz kendilerinden çok memnunuz. Çubuk artık Kırgızlar için ikinci bir vatan olmuştur” diye konuştu.  

Ziyarette Kırgız Otağında yer sofrasına oturan Büyükelçi Omuraliyev, Kaymakam Sezer ve Başkan Demirbaş, Kırgızistan ve Türkiye arasındaki dostlukların gelişmesi için dua ederek, ikram edilen yöresel yemeklerden tattılar. 

Kaymakam Sezer, Büyükelçiyi Omuraliyev’e Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kilim kursunda Kırgız kadınları tarafından kırmızı, beyaz, mavi işlemeli kilim hediye etti. Başkan Demirbaş’ın Çubuk Turşusunu hediye ettiği Büyükelçi Kubanyehbek Omuraliyev de Başkan Demirbaş ve Kaymakam Sezer’e ulusal sembolleri olan kalpak hediye etti.

 

 
Tarih: 24.6.2019   |   Bu haber 1338 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz