Twitter Facebook You Tube
 
 
 
AYBÜ Rektörü Aydınlı,STK Temsilcileriyle Buluştu
 
 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Çubuk’taki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş tarafından organize edilen ‘Üniversite ile Çubuk’un Entegrasyonu’ isimli programa Çubuk Kaymakamı Adem Keleş, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Genel Sekreter Dr. Öğretim Üyesi Akın Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Musa Kazım, Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Prof. Dr. Mete Gündaşan ve Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Ayhan ile ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. 

Barbaros Mahallesi’ndeki Yeşil Çubuk Parkı’nda bulunan belediyeye ait Park Kafede düzenlene programın açılış konuşmasını yapan Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle üniversite yöneticilerini bir araya getirmenin önemine işaret etti. Üniversitede yapılanların ve bundan sonra yapılacakların tüm ilçe tarafından merakla beklendiğini anlatan Başkan Demirbaş, ‘’ Daha önceki yıllarda bu tarz toplantılar olmamıştı. Bu tür toplantılar ilçedeki STK’ların üniversiteye daha fazla sahip çıkmasını sağlayacakken, üniversiteden de ilçemizin daha fazla yararlanmasına imkan verecektir’’ dedi.

Üniversiteye tarihi bir Çubuk evini tahsis edeceklerini söyleyen Başkan Demirbaş, ‘’Üniversitenin ilçe merkezinde bir irtibat bürosu olması ve hocalarımızın daha fazla ilçe merkezine gelip gitmesi için tarihi Musa Ünsal konağını tahsis edeceğiz. Biz üniversiteden hem kültürel anlamda hem de ekonomik anlamda faydalanmak istiyoruz’’ diye konuştu.   

Daha sonra konuşan Kaymakam Adem Keleş’te, ilçenin üniversite kenti olduğunu ve ilçenin üniversite ile birlikte büyüyeceğini hatırlattı. 

Göreve geldikten bu tarafa her şeyi Çubuk ile birlikte düşündüklerini söyleyen AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ise, üniversite olarak kendilerinin ayaklarının Esenboğa Külliyesine basmasını istediklerini belirtti.

Sekiz yıllık bir üniversite olmalarına rağmen çok büyük bir üniversite konumuna geldiklerini anlatan Aydınlı, Ankara merkezine dağılmış bölümlerini Esenboğa Külliyesi’nde toplamak istediklerini aktardı. İlçede 11 bin üniversite öğrencisinin eğitim ve öğretim gördüğünü hatırlatan Aydınlı, şunları kaydetti:

‘’Çubuk’un lokalizasyonu, etrafındaki yapılar, endüstri ve sanayi bölgeleri, kültürel bölgeler hangi program yaparsak yapalım Çubuk’u göz önüne alıyoruz. Ankara araştırmalar merkezi kurduk ki özellikle Çubuk bölgesi için bu çok çok önemli. Buranın sosyolojik yapısını, tarihi ve kültürel yapısını araştıracak bir merkez. Sekiz yıllık bir üniversite olmamıza rağmen, kısa sürede şehir içine dağılmış bir üniversiteyiz. Biz özellikle bu yapıyı, bu dağınıklığı gidermek istiyoruz. Ayaklarımızı Esenboğa Külliyesine basmak istiyoruz. Şuanda Esenboğa Külliyesinde 11 bin öğrencimiz var. Bu öğrenicilerimizi burada tutabilmek için burada kalacak yerlerinde yapılması gerekiyordu. Öğrencilerimiz sabah geliyor ve bütün öğrencilerimiz akşam tekrar Ankara merkeze dönüyor. Şuanda iki tane yurt yapılıyor. Bunlar bittiğinde akşam merkeze gitmeyecek ve burada kalacak. Burada kalan öğrenci Cumartesi, Pazar Çubuk’un merkezine gelecek. Öğrencinin buraları gezmemesinin veya bilmemesinin nedeni burada kalacak yerlerin olmamasıdır.’’ 

Akademik olarak üniversiteyi yükseltmenin kendilerinin asli görevleri olduğunu vurgulayan Aydınlı, ‘’Akademik olarak üniversiteyi yükseltmek bizim için farz bir ibadettir, biz bununla övünemeyiz. Bu bizim yapmamız gereken asli bir görevimiz. Biz burada nafile ibadetleri konuşmamız gerekiyor. Bizim bu bölgeye, Kuzey Ankara’ya hem endüstri hem sanayi hem de kültürel ve eğitim anlamında üniversite üzerinden neler kazandırabiliriz bunları konuşmamız gerekiyor. Hangi yatırımları buraya çekebiliriz bunlara uğraşmamız gerekiyor’’ diye konuştu.  

Çubuk ve bölgesinin tam olarak tanınmadığının altını çizen Aydınlı, ‘’Bölge sadece havaalanı anlamında tanınıyor. Buranın insanları, doğal ve turistlik güzellikleri, üretildiği ürünler ve ekonomik yapısı bilinmiyor. Bu bölgeyi insanlara iyi bir şekilde tanıtmamız gerekiyor. Bir defa tanıtımı doğru zamanda doğru kişilere yapmamız gerekiyor’’ ifadesini kullandı.   

Üniversitenin Çubuk’a ne gibi katkıları olması gerektiği konusunda istişarenin yapıldığı toplantı, karşılıklı dilek ve temennilerin belirtilmesiyle sona erdi.

 
Tarih: 13.11.2019   |   Bu haber 241 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz