Twitter Facebook You Tube
 
 
 
Unutulmaya Yüz Tutan Yöresel Tatları Sergilediler
 
 

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali devam ederken, festivalde yer alan dernek ve federasyonlarca ilçenin unutulmaya yüz tutan yöresel ürünlerini tanıtılıyor.

Zengin turşu çeşitleri ve yemek kültürüyle bilinen Ankara’nın Çubuk ilçesinde, unutulmaya yüz tutan yöresel yemekleri, Çubuk Dernekler Federasyonu (ÇUDEF) üyeleri tarafından kurulan otağ çadırında uygulamalı olarak tanıtılıyor.

Ankara’nın tarihi ilçesi, katı kete, cızlama, höşmerim, yarma, hedikgözleme ve yayık ayranına kadar çok sayıda lezzeti gelecek kuşaklara aktarmak için festivale gelen misafirlere ikram ediliyor.

Geçmişte atalarının yaşadığı otağ çadırında unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleri gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyleyen ÇUDEF Başkanı Fuat Tüyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üyeleri tarafından imece usulüyle gerçekleştirdikleri etkinliğin festivale renk kattığını belirtti.Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’ın destekleriyle kurdukları otağ çadırına ilginin yoğun olduğunu anlatan Tüyan, şunları söyledi:

"Burada geçmişte atalarımızın yaptıkları ile yaşadıkları yerleri sergiliyoruz. Ayrıca geçmişte yenilen ve günümüzde unutulmaya yüz tutan yemeklerimiz de tattırıyoruz. Belediyemiz tarafından düzenlenen bu festivale katkı amacıyla ve ilçemizin tanıtımı amacıyla bu gördüklerinizi sergiliyoruz. Amacımız örf adet ve geleneklerimizi gelecek nesillere aktararak devam ettirmek. Cızlama yapıyoruz, kete yapıyoruz, höşmerim yapıyoruz, yarma yapıyoruz. Yani eskiden yapılan ve günümüzde artık unutulan şeyleri burada yapıyoruz. Geçmiş nesil ile yeni nesil arasında bir bağ kurmaya çalışıyoruz."

Kendilerinden sonra bildiklerinin unutulmamasını istediklerini kaydeden 63 yaşındaki Hacer Özsoy, "Burada cızlama yapıyoruz. İçinde sadece un, su ve tuz var, başka bir katkı maddesi yok. Yağ ile yağlayıp saçın üzerine dökerek pişiriyoruz. Bu, Çubuk yöresine ait bir yemek çeşidi. Ebelerimizden, dedelerimizden bizlere miras kalan lezzetlerimizden bir tanesi. Biz de bu geleneği devam ettiriyoruz. Özellikle kış aylarında yapılan bir yemek çeşidi." dedi.

Geçmişte uzun süre tok tutması amacıyla yapılan katı keteyi festival süresince ziyaretçilere ikram ettiklerini ifade eden 68 yaşındaki Ümmühan Tüyan da, "Eskiden ekmek olmadığı zaman yapılırdı. Şimdi misafirler geldiğinde ikram amaçlı yapıyoruz. İçinde sıvı yağ, tereyağı, margarin, yumurtakuyruk yağı ve süt var. Bunlar iyice karıştırılıp üstüne yoğurt sürülerek fırına sürülür. Çok lezzetli bir yiyecektir. Ama şimdi bunları yapan yok." ifadesini kullandı.-Her şeyin turşusunu kuruyorlar

İlçelerinde üretilen her şeyin turşularını kurduklarını dile getiren Yasemin Yolcu ise, "İlçemizde üretilen her şeyin turşusunu kuruyoruz. Bunun yanında ilçemizde üretilmeyen mandalina gibi ürünlerinde turşusunu kuruyoruz. Bamya, havuç, kuru soğan gibi birçok şeyin turşusunu kurmaya çalışıyoruz. Festivalimiz oldukça güzel geçiyor. Yoğun bir ilgi var. Müşteriler değişik şeyleri görmek istiyor ve değişik ürünleri görünce de çok beğeniyorlar. Biz de bunun için sürekli kendimizi geliştiriyoruz." diye konuştu.

Ziyaretçiler de kendilerine ikram edilen ürünlerden çok memnun oldukları ifade ederek festivalde katkısı olan herkese teşekkür ettiler.

 
Tarih: 11.9.2019   |   Bu haber 681 kez okundu.  |   HABERİ YAZDIR
 
DİĞER HABERLER
 
 
2019 Yılını Geride Bırakırken, Yeni Umutlarla Yeni Bir Yıla Girdik
Engelli Çocuklar, Ebeveynleriyle Başkenti Tanıyor
Başkan Demirbaş, Engellileri Evlerinde Ziyaret Etti
Başkan Demirbaş, İş Yeri Açılışına Katıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş'dan Ankaragücü'ne Ziyaret
Demirbaş'tan Lösemi Hastası Mehmet'in Öğretmenine Teşekkür Ziyareti
Çubuk Belediyesinde Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
 
Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 |  ... | Sonraki
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
ANONS
 
NÖBETÇİ ECZANE
 
TELEFONLAR
ANA HİZMET BİNASI SANTRAL
837 10 73
 
BAŞKANLIK BİNASI ÖZEL KALEM
837 17 50
 
Cenaze Hizmetleri Şefliği
837 30 75/5
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜD. ELEKTRİK İŞLERİ ŞEFLİĞİ
837 78 78
 
DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRÜ
837 25 54
 
EMLAK İSTİMLAK MÜDÜRÜ
837 56 76
 
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
837 37 67
 
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ
838 25 51
 
KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ
837 17 59
 
MALİ HİZMETLER MÜDÜRÜ
837 10 74
 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ
838 49 48
 
PLAN PROJE MÜDÜRLÜĞÜ
837 27 55
 
SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 30 75
 
TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRÜ
837 76 06
 
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
838 25 50
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
837 08 21
 
ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ - PERSONEL
838 25 52
 
ŞEHİTLERİMİZ
BEKİRAĞALAR KONAĞI (MÜZE)
ÇUBUK - ANKARA SEFERLERİ
ŞEHİR HARİTASI
BASINDA ÇUBUK
ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
FAALİYET VE PERFORMANS RAPORLARI
KAMU HİZMET STANDARTLARI
STRATEJİK PLAN
AFET YÖNETİMİ
ÇUBUK BELEDİYESİ KATALOĞU
  BİRİM
ETKİNLİKLERİ
    AK MASA
837 1 444
    BELEDİYE
YAYINLARI
    BILLBOARD
AFİŞ
PROJE ÖNER   ANKET   E-BÜLTEN ABONELİK
Ad Soyad
E-Mail
Fotoğraf Ekle
Öneriniz
 
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Mükemmel
Çok Güzel
Güzel
Fena Değil
Kötü
Ad Soyad
E-Mail
Cep Telefonunuz