12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 100. yıldönümü kutlandı

ANASAYFA12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 100. yıldönümü kutlandı

Çubuk’taki 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıldönümü kutlamaları ilk olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hippoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Bilal Gökdere ve öğrencilerinden oluşan 5 kişilik atlı grup İstiklal Savaşı’ndaki süvarileri canlandırdılar. Seymen kıyafetleri ve ellerinde Türk Bayraklarıyla AYBÜ Çubuk Yerleşkesinden ilçe merkezine uzanan 2 kilometrelik yolculuklarını sürdürdüler.

 Geçtikleri bulvar ve caddelerde coşkuyla karşılanan atlılar daha sonra Halk Eğitim Merkezi’nde Çubuk Kaymakam Adem Keleş ve Belediye Başkanı Baki Demirbaş tarafından karşılandılar. Atlılarla hatıra fotoğrafları çektiren protokol, burada 100 yıl önceki duyguyu yaşadılar.

Daha sonra Çubuk Halk Eğitim Merkezi’nde Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan tören, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yıldırım Beyazıt Anadolu matematik öğretmeni Pınar Yamaner yaptı.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile ilgili video gösteriminin yapıldığı törende ilçe halkı tarafından okunan İstiklal Marşı’nın videosunun gösterimi yapıldı.

İstiklal marşım isimli eser öğrencilerden Emirhan Ünal tarafından seslendirildiği müzik dinletisi sunuldu.

Sebilürreşad mecmuasının katılımcılara dağıtılmasının ardından öğrencilerin sahnelediği ‘İstiklal Marşı’nın kabulü’ isimli tiyatro gösterimi, öğrencilerden Ömer Küçük Şentürk ve Osman Kağan Kavas ‘Bülbül Şiirini’ okudu.

Törende ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı ‘On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal’ temalı yarışmada dereceye giren öğrencilere başarı sertifikası ve çeşitli hediyeleri verildi.

Programa Kaymakam Adem Keleş, Belediye Başkanı Baki Demirbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kantar, AYBÜ Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hüseyin Ayhan, Ak Parti İlçe Başkanı Erhan Kuşçu, MHP İlçe Başkanı İhsan Mutlu, İyi Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Özdemir, ilçe protokolü ve öğrenciler katıldı.