EKONOMİ

 İLÇEDE TARIM

İlçemiz ekonomisinin temeli tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Eski yıllarda ilkel yöntemlerle yapılan tarım, son yıllarda makine ile yapılmaya başlanmıştır.

İlçemiz ova bölgesinde genellikle derin ve zengin alivyal, süvek, geçirgen , yer yer killi ağır az geçirgen topraklar bulunmaktadır. Ova bölgesinde topraklar kahverengi renktedir. Ortalama meyil % 3 ile %8 arasında değişmektedir. Toprak kalınlığı da 20.25 cm arasındadır.
İlçemizde arazi yapısı güney kesimlerde yer yer tepelik ve meyilli taban arazileri olup kuzey kesimlerinde dağlık karakter gösteren tipik Orta Anadolu toprak gruplarını kapsamaktadır.
İlçemiz merkezinde , Sirkeli , Taşpınar , Akkuzulu ve Melikşah köylerinde sabit sellektör olmak üzere 5 adet sellektör mevcut olup , bu mevcut sellektörler de her yıl çiftçilerin tohumlukları temizlenmek ve ilaçlanmak suretiyle , çiftçilerimizin temiz , hastalıksız tohum ekmeleri sağlanmıştır

TARIMSAL YAPI
İlçemizde arazi dağılımı şu şekildedir.
İlçe yüzölçümünün  % 54’ü  tarım arazisi, % 21’i orman % 17’si çayır ve meralar % 3’ü tarımda kullanılmayan alanlar ve % 5’i tarıma elverişsiz alanlardan oluşmaktadır. Tarım arazisinin % 59’ı tarla , % 24’ü yem bitkileri, %5’i meyvelik ve bağ.% 1’i sebze  %5’i nadasa bırakılan, % 6’sı tarımda kullanılmayan alandır.

Toplam Sulanabilen Alan : Sulanabilen alana sebzelik, patates, kuru fasulye, mısır, şeker pancarı ve yonca alanları da dahil edilirse 37.130 Da.’dır.Toplam kullanılan ’lık tarım arazisinin dağılımı da aşağıdaki gibidir.Sulanabilen alana sebzelik, patates, kuru fasulye, mısır, şeker pancarı ve yonca alanları da dahil edilirse ’dır.

Yöremiz genel olarak ovalık bir bölge olduğundan tarım ürünleri için son derece uygundur. Bu nedenle yetiştirilen tarım ürünleri arasında en önemli yeri hububat almaktadır Yetiştirilen başlıca ürünler şunlardır :

Buğday – Arpa – Fiğ – Yonca – Nohut – Mercimek – Kuru Fasulye – Şeker Pancarı – Patates – Kuru Soğan – Kavun – Domates – Sivri Biber – Armut – Ayva – Elma – Vişne

Bunların dışında çilek, patlıcan, şeftali, kayısı, erik, dut, ceviz yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır. Dut, kayısı ve erik türüne oldukça sık rastlanır.

S on yıla ait Tarla Bitkileri Üretim Değerleri

Ürün Cinsi

Üretim (Ton)
Buğday 81.270
Arpa 25.500
Nohut 850
Kuru Fasulye 375
Yeşil Mercimek 16.000
Hasıl Fiğ 3.000
Dane Fiğ 13.200
Şeker Pancarı 9.000
Patates 20.000
Kuru Soğan 2.880
Yonca 27.300
Korunga 2.190
Hasıl Mısır 4.000
Dane Mısır 32

Son yıla ait  Sebze Üretim Değerleri

Ürün Cinsi

Üretim (Ton)
Biber 900
Domates 1.500
Yeşil Fasulye 800
Havuç 25
Hıyar 4300
Bal Kabağı 25
Ispanak 37.5
Karpuz 1.500
Kavun 5.000
Beyaz Lahana 1.800
Pırasa 37.5
Taze Soğan 180
Turp 10.8

Son yıla ait Meyve Üretim Değerleri

Ürün Cinsi Toplam Meyve Veren Ağaç Sayısı (Adet) Üretim (Ton)
Armut 182.750 2.738
Ayva 9.800 49
Elma 142.100 1.420
Erik 15.750 157
Kiraz 21.000 210
Şeftali 2.180 31
Vişne 490.000 4.900
Ceviz 2.500
Dut 3.525 17
Kayısı 12.400 98

Son yıla ait  Alet Makine Varlığı Değerleri

Alet veya Makinenin Cinsi

Miktarı (Adet)
Traktör 2.550
Romörk 2.155
Pulluk 2.110
Kültüvatör 670
Tırmık 1.310
Mibzer 428
Saban 58
Biçerdöver 8
Harman Makinesi 740
Pülverizatör 1.290
Selektör 9
Yem Kırma Makinesi 45
Yağmurlama Tesisi
Krema Makinası 680
Süt Sağım Makinası 120
TURŞUCULUK

İlçemizde turşuculuk en çok Aşağı Çavundur köyünde yapılır.Hemen hemen her hane kendi bünyesinde turşu üretimine katkıda bulunur.Salatalık ve karışık olmak üzere genellikle iki çeşit turşu üretimi yapılır. Salatalık turşusu sıfır, bir, iki ve üç numara olmak üzere karışık ise domates, biber ve her boy salatalık olmak üzere yapılır.

Zamanla sektör haline gelen turşuculuk, ilçemizde yaygın bir hale gelmiştir. Son iki yıldır Çubuk ilçesinde düzenlenen Uluslar arası Turşu ve Kültür Festivali sayesinde Üretilen turşular Ankara diğer iller hatta ülke dışına da pazarlanmaktadır.
Son yıllarda ilçemizle özdeşleşen turşuculuk ilçe halkı için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Son yıl içerisinde tahminen 10.000 ton turşu üretilip satılmıştır.

VİŞNECİLİK

Vişne, yaz ayları ortalarına rastlayıp bazen sürümü bir iki ay devam eden ve hararetli sıcaklarda zevkle yenen ve şurubu yapılan en yaygın meyve türlerinden birincisidir. İlçemizin Yukarı Çavundur, Aşağı Çavundur, Ahur Köy (Yeşilkent) ve Ağılcık köylerinin en önemli geçim kaynaklarındandır.

Vişnecilik de ilçemizde sektör haline gelmiş ve bir çok esnafın geçim kaynağı olmuştur. Aynı şekilde yetiştirilen ve hazırlanan vişneler kamyonlarla Ankara ve diğer illerdeki fabrikalara pazarlanmaktadır.

İlçemizde Sanayi :

İlçe merkezinde yaşayan halkın büyük bir kısmı Ankara, Akyurt ve çok az miktarda da olsa ilçe merkezindeki fabrika ve işyerlerinde işçi olarak çalışmaktadır.

İlçemiz hudutları ve civarında yüzün üzerinde sanayi kuruluşu mevcut olup faal durumdadır.

Kooperatifler  :

1163 sayılı Kanun gereğince kurulmuş 3 adet Köy Kalkındırma ve Tüketim Kooperatifi bulunmaktadır. Ticaret Bakanlığının gözetiminde ilgili yasalara göre kurulmuş 2 adet Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi , ilçe merkezinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca 1 adet Kamyon ve Taşıyıcılar Kooperatifi ve 4 adet Yapı Kooperatifi bulunmaktadır.

Bankalar  :

İlçemizde 4 adet banka mevcuttur. 1 adet resmi ve 3 adet özel banka şubesi vardır. Resmi bankalar T.C. Ziraat Bankası’dır. Özel bankalar ise Türkiye İş Bankası,Akbank ve Şeker Bankası’dır.

Fuar – Festival-Sergi ve Panayır :

İlçemizde Fuar , Sergi ve Panayırlar kurulmamaktadır. Ancak haftanın Perşembe günleri hayvan pazarı kurulmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Eylül ayının ikinci haftası Uluslar arası Turşu ve Kültür Festivali yapılmaktadır.

Doğal Kaynaklar :

İlçemize bağlı Melikşah köyünde sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaşan sıcak su termal kaynağı mevcut olup, faal durumdadır.

Suyun çıktığı mahalde Ankara İl Özel İdare Müdürlüğünün Olimpik standartlara haiz modern yüzme havuzu ve diğer sosyal tesisleri halka hizmet vermektedir.

İlçemizin Gümüşyayla ve İkipınar Köyü hudutları içerisinde Mermer Ocağı damarı bulunmakta olup ancak faal değildir.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULMASI

Gerek ilçemizdeki yatırımcıların gerekse Ankara-Sitelerde bulunan yatırımcıların yatırım yapacakları alt yapısı hazır edilmiş yatırım alanı talebi ile ilgili olarak İlçemizde Belediye İmar Planında Organize Sanayi Bölgesi olarak tahsis edilmiştir. İlçemizin planlı sanayileşmesi, sanayi tesislerinin gelişigüzel faaliyet göstermemeleri için, Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ihtiyaç vardır.Bu sebeple Çubuk ilçesinden ve Ankara’dan talepte bulunan yatırımcıların taleplerinin karşılanabilmesi için, ilçenin imar planında gösterilen Yazır Mahallesi sınırları içerisinde 110 hektarı Belediye ve Devletin Hüküm ve Tasarrufunda olan toplam 220 hektar yerde Organize Sanayi Bölgesi kurulması, Valilik Özel İdare ve Büyükşehir Belediyesinin büyük destekleri ile mümkün olacaktır.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ

İlçemizde bulunan 28. Mekanize Piyade Alay Komutan Yardımcılığı 2005 yılı Haziran ayı itibariyle Çankırı iline taşınmıştır. Yaklaşık 2000 mevcudu olan bu birliğin ilçemizden ayrılması ilçemizde ekonomik ve sosyal açıdan sıkıntıya neden olmuştur. 400 dönüm üzerine konuşlanan ve üzerinde çok sayıda bina bulunan bu yer Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne yeni Yüksekokullar ve Fakülte açmak üzere tahsis edilmiştir. Gazi Üniversitesinin 2007-2008 eğitim yılında bu yerde fakülte ve yüksek okullar açarak mevcut öğrenci sayısını artırması ilçemizde önemli sayılacak ekonomik ve sosyal hareketlilik sağlayacaktır.Son yıla ait Arıcılık ve Ürünleri

Arı Kovanları Ürünler Arı Besleyen Köy Sayısı(adet)
Eski Usul Kovan Sayısı Yeni Usul Kovan Sayısı Bal(Kğ.) Balmumu (Kg.)
550 12.350 103.200 1.032 70

Son yıla ait Mevcut Kümes Hayvanları ve Yumurta Üretimi

Tavuk Sayıları Hindi Sayısı
(Bin Adet)
Ördek Sayısı
(Bin Adet)
Kaz Sayısı
(Bin Adet)
Tavuk Yumurtası Sayısı
(Bin Adet)
Broiler
(Bin Adet)
Yumurtacı
(Bin Adet)
60 813 13 7 1.5 220.000
ORGANİZE HAYVANCILIK PROJESİ

İlçemiz merkezinde ve civarında yaygın olarak süt inekçiliği, sığır besisi ve koyunculuk yapılmakta olup, hayvan ahırlarının yerleşim merkezine yakın olması, büyük çoğunluğunun mahalle içerisinde kalması ve hayvansal atıklarının gelişigüzel depolanması meskun yerleri olumsuz olarak etkilemekte, pis koku, sinek, çevre kirliliği ve hastalıklara neden olmaktadır.

İlçemize 6 km uzaklıkta bulunan Mutlu Köyü sınırları içerisinde tespit edilen yaklaşık 240 hektar alanda Organize Hayvancılık Bölgesi kurulmuş olup, dağınık vaziyette ve yerleşim içerisinde kalmış tüm ahırların burada toplanarak hayvancılık ile ilgili mezbaha, yem fabrikası, hayvan karantina merkezi ve hayvan hastanesi, et entegre tesislerinin bu alan içerisinde kurulması planlanmaktadır. Konu ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler sürdürülmekte olup 1/5000’lik yerleşim planı ve modül projenin müteahhit firma tarafından tamamlanmasını müteakip müteşebbis teşekkülü kurularak altyapı projeleri yaptırılmaya başlanacaktır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca yeterli kamulaştırma ve altyapı ödeneğinin tahsis edilmesi halinde kısa zamanda bitirilecektir. İlçemizde 35.000 besi hayvanını barındıracak olan bu proje Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 2006 yatırım programına alınarak 200.000 YTL. Kredi tahsis edilmiştir.