Çevre Hizmetleri

ANASAYFAHİZMETLERİMİZÇevre Hizmetleri

Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Hizmetleri :

Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Hizmetleri Çevre Mühendisi tarafından yürütülmektedir.

Belediyemiz  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 12/07/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği’nce Sıfır Atık Yönetim
Sistemi’ni kurarak 17.06.2021 tarihinde Hizmet Binaları için, 19.01.2022 tarihinde ise İlçe Genelinde Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır.

Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm İle İlgili Tüm İstek ve Talepler İçin Tel: 0 312 837 10 73-1321

Bu kapsamda Müdürlüğümüz bünyesinde ilçe genelimde Ambalaj Atıkları, Bitkisel Atık Yağlar, Atık Piller, Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları, Elektrikli ve Elektronik Atıklar ayrı toplanmaktadır.

1.Ambalaj Atıklarının Toplanması

İlçemizde oluşan Ambalaj Atıkları (Kağıt, Karton, Plastik, Metal, Cam Atıklar) Belediyemiz tarafından yapılmış olan protokol kapsamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilgili yönetmelik kapsamında Toplama Ayırma Belgesine sahip Lisanslı İşletme Erol Moroğlu-Moroğlu Geri Dönüşüm Tarafından Toplanmaktadır. İlçemizde müdürlüğümüz tarafından belirlenen adreslere bırakılmış olan Mavi Renkli Geri Dönüşüm Konteynerleri, İç Mekan Geri Dönüşüm Kutuları ve MAGM (Mobil Atık Getirme Merkezleri) ile Ambalaj Atıkları Toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Ambalaj Atıklarının Alınması İle İlgili Tüm İstek ve Talepler İçin Tel:

Temizlik İşleri Müdürlüğü: 0 312 837 76 06

Moroğlu Geri Dönüşüm İletişim : 0 312 837 58 63

2. Bitkisel Atık Yağların Toplanması :

İlçemizde oluşan Bitkisel Atık Yağlar (Kızartma Yağları) Belediyemiz tarafından yapılmış olan protokol kapsamında müdürlüğümüz tarafından toplatılmakta ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilgili yönetmelik kapsamında Toplama Ayırma Belgesine sahip Lisanslı İşletme DG Doğru Geri Kazanım Firmasına teslim edilerek geri kazanımı sağlanmaktadır. İlçemizde müdürlüğümüz tarafından belirlenen adreslere (Siteler, Okullar, Muhtarlıklar) bırakılmış olan Bitkisel Atık Yağ Toplama Kutuları ve MAGM (Mobil Atık Getirme Merkezleri) ile toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Atık Yağların Atıklarının Alınması İle İlgili Tüm İstek ve Talepler İçin Tel;

Temizlik İşleri Müdürlüğü: 0 312 837 76 06

DG DG Doğru Geri Kazanım: 0312 472 12 66

3. Atık Pillerin Toplanması :

İlçemizde oluşan Atık Piller Belediyemiz tarafından yapılmış olan protokol kapsamında müdürlüğümüz tarafından toplatılmakta ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilgili yönetmelik kapsamında Yetki Belgesi almış olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) bertaraf edilmek üzere teslim edilmektedir. İlçemizde müdürlüğümüz tarafından belirlenen adreslere (Belediye Hizmet Binaları, Siteler, Okullar, Muhtarlıklar, Sağlık Ocakları, Hastane, Üniversite vb.) bırakılmış olan Atık Pil Toplama Kutuları ve MAGM (Mobil Atık Getirme Merkezleri) ile toplama işlemi gerçekleşmektedir.

Atık Pillerin Alınması İle İlgili Tüm İstek ve Talepler İçin Tel;

Temizlik İşleri Müdürlüğü: 0 312 837 76 06

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği: 0 212 438 08 25

 4. Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları:

İlçemizde oluşan Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları Belediyemiz tarafından yapılmış olan protokol kapsamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilgili yönetmelik kapsamında Toplama Ayırma Belgesine sahip Lisanslı İşletme ACR Geri Dönüşüm Tarafından Toplanmaktadır. İlçemizde müdürlüğümüz tarafından belirlenen adreslere bırakılmış olan Renkli Giydirme Yapılmış Giysi Atıkları Toplama Kutuları ile Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları Toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları Alınması İle İlgili Tüm İstek ve Talepler İçin Tel:

Temizlik İşleri Müdürlüğü: 0 312 837 76 06

ACR Geri Dönüşüm İletişim :  0 543 425 88 75- 0552 211 88 23

5. Elektrikli ve Elektronik Atıklar:

İlçemizde oluşan Elektrikli ve Elektronik Atıklar Belediyemiz tarafından toplanmaktadır. İlçemizde müdürlüğümüz tarafından belirlenen adreslere bırakılmış olan MAGM (Mobil Atık Getirme Merkezleri) ile Elektrikli ve Elektronik Atıkların Toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Toplanan  Elektrikli ve Elektronik Atıklar lisanslı işletmelere teslim edilmektedir.

Elektrikli ve Elektronik Atıkların Alınması İle İlgili Tüm İstek ve Talepler İçin Tel:

Temizlik İşleri Müdürlüğü: 0 312 837 76 06

5. MAGM (Mobil Atık Getirme Merkezi):

Sıfır Atık Yönetimi Projesi Kapsamında İlçemizde Aşağıda Belirtilen 20 (yirmi) adrese Mobil Atık Getirme Merkezleri konumlandırılmış olup, MAGM’lerinde Ambalaj Atıkları, Bitkisel Atık Yağlar, Atık Piller, Elektrikli ve Elektronik Atıklar Ayrı olarak Toplanmaktadır.

NO MAHALLE CADDE/SOKAK ADI ADRES NO
1 YAVUZ SELİM DURU SOKAK ATATÜRK PARKI İÇİ
2 YAVUZ SELİM ŞEHİT AYKUT DELİMEHMETOĞLU CADDESİ YAVUZ SELİM MUHTARLIĞI ÖNÜ (KARDELEN PARKI)
3 CUMHURİYET HIZIR REİS 2 SOKAK DOKTORLAR PARKI
4 YAVUZ SELİM REŞADİYE SOKAK GAZİEMİR CADDESİ KESİŞİMİ (SEYMENLER PARKI)
5 YAVUZ SELİM ABDÜLHAMİTHAN CADDESİ ŞEHİT AYKUT DELİMEHMETOĞLU CADDESİ KESİŞİMİ (HUZUREVİ PARKI)
6 YAVUZ SELİM ABDÜLHAMİTHAN CADDESİ CEMİL 1 SOKAK KESİŞİMİ (HACI BEKTAŞ VELİ PARKI)
7 YAVUZ SELİM SARAY CADDESİ GAZİEMİR CADDESİ KESİŞİMİ (HUZUR SİTESİ)
8 CUMHURİYET STAD CADDESİ ÇUBUK ORTAOKULU ÖNÜ
9 CUMHURİYET BAŞAK SOKAK HASTANE POLİKLİNİK KARŞISI PARK
10 CUMHURİYET KOSOVA SOKAK ZEKAİ GÖKŞİN SOKAK KESİŞİMİ
11 YAVUZ SELİM REŞADİYE SOKAK HÜKÜMET CADDESİ KESİŞİMİ (4 NOLU SAĞLIK OCAĞI)
12 YILDIRIM BEYAZIT BATTALGAZİ CADDESİ ÖMÜR DEDE PARKI
13 YILDIRIM BEYAZIT NECİP FAZIL KISAKÜREK CADDESİ NECİP FAZIL KISAKÜREK CADDESİ ŞOK ÖNÜ
14 YILDIRIM BEYAZIT İBNİ SİNA CADDESİ MİLLET BAHÇESİ-CUMHURİYET İLKOKULU
15 YILDIRIM BEYAZIT ANKARA BULVARI YILDIRIM BEYAZIT MAH. MUHTARLIĞI ANKARA BULVARI
16 BARBAROS KURBANTEPE CADDESİ KURBANTEPE SU SEBİL (CAMİ YANI)
17 YILDIRIM BEYAZIT BERAT CADDESİ 3 NOLU SAĞLIK OCAĞI
18 YILDIRIM BEYAZIT YUNUS 6-IRMAK 2 SOKAK MİLLET KÜTÜPHANESİ-MY CİTY ÖNÜ
19 CUMHURİYET CENGİZ TOPEL CADDESİ MEHMET AKİF ERSOY CADDESİ KESİŞİMİ (BOTANİK PARKI)
20 ESENBOĞA ATATÜRK CADDESİ TURGUT ÖZAL CADDESİ KESİŞİMİ PARK

5. AGM (Atık Getirme Merkezi):

Sıfır Atık Yönetimi Projesi Kapsamında Barbaros Mahallesi Ferda Caddesi No:29 Adresinde bulunan Belediye Lojistik Hizmet Merkezinde vatandaşlarımızın evlerinde oluşan değerlendirilebilir atıklarını getirebileceği Atık Getirme Merkezimiz bulunmaktadır. AGM’de 14 ayrı kategoride atık toplanacak olup, vatandaşlarımız evlerinde oluşan atıklarını, kullanmadıkları eski eşya, elektronik cihaz, araç lastiği, bitkisel atık yağ, atık pil vs atıklarını bu merkeze getirip teslim edebilir ve ekonomiye kazandırabilmektedir.