ATATÜRK VE ÇUBUK

ANASAYFAKENT REHBERİATATÜRK VE ÇUBUK

ATATÜRK ÇUBUK’TA

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün ilçemize yapmış olduğu geziler:

1402 Ankara Savaşına da sahne olan Çubuk Ovası üzerindeki Melikşah Köyünde, doğal olarak yer altından çıkan kükürtlü sıcak su kaynağı üzerine, Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan açık havuz şeklindeki hamamı, 1933 yılında ATATÜRK ziyaret etmiştir. Bu havuzda bir müddet istirahat yapmıştır.

Yan tarafta görülen fotoğraf, 16.06.1935 te ATATÜRK ün Çubuk ilçesine Başbakan İsmet İNÖNÜ, Nafia Vekili Ali ÇETİNKAYA ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Binbaşı İsmail Hakkı TEKÇE ile beraber yapmış olduğu gezi sırasında çekilmiştir. ATATÜRK Caddesi üzerinde bulunan su kuyusu yanında bir hatıra fotoğrafı çektiren ATATÜRK, mahiyetindeki heyet ile birlikte belediye işhanı arsasındaki çay bahçesinde istirahat etmiş, halk ile sohbet ederken kendisine ayran ikram edilmiştir.

ATATÜRK ilçemizin kuzeyinde bulunan Karagöl mesire alanına hareket etmiş, Kışlacık köyüne vardıkları zaman köy halkının sevgi gösterileri ile karşılanmış ve halkın dertlerini dinlemiştir. Burada bir müddet ceviz ağacının altında dinlenmiştir.

Nihayetinde Karagöl’e varıldığı zaman, gölün doğal güzelliği ATATÜRK ‘ü etkilemiş, hava ve suyunun çok iyi oluşu nedeniyle buraya verem hastanesi yaptırılması gerektiğini söylemiştir. ATATÜRK ün burada öğle yemeği yediği söylenmektedir.

Karagöl ile Aydos Yaylası arasında beldenin doğal yapısı nedeniyle, bu bölgede küçükbaş hayvancılığını geliştirmek amacıyla, ATATÜRK ‘ün emri üzerine Aydos Yaylasına mandıra yapılmıştır. Buradaki merinos koyunlarının 6000 in üzerine ulaştığı söylenir. Bu sürülerin baharla birlikte Aydos Yaylasına otlatılmak üzere geldiği, sonbahar mevsimi sonlarında Ankara’ya götürüldüğü, otlak için yaylaya getirilen küçükbaş hayvanlardan elde edilen sütten kaşar ve beyaz peynir yapıldığı, bu peynirlerin at arabası ile yayladan alınarak Çubukta depolandığı, hafta sonlarında Ankara’dan gelen kamyonla bu peynirlerin götürülerek Ankara halkının ihtiyacının giderildiği anlatılır. Yıllarca Atatürk Orman Çiftliğine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren mandıra kapatılmıştır.