“Göreve geldiğimiz günden bu tarafa Çubuk Belediyesi’ni borçlandırmadığımız gibi var olan borçları da ödemeye çalışıyoruz. Yapılan bu karalamalar gerçeği yansıtmıyor”

-“Manipülasyon amaçlı olarak yayınlanan haber gerçeği yansıtmıyor”

Söz konusu paylaşımı “saygısızlık” olarak gördüğünü belirten Çubuk Belediye Başkanı Av. Baki Demirbaş, “Bu bahse iftirayı kabul etmemiz asla mümkün değil. Bilinmesini isterim ki, hizmet yapılmasını engellemeye çalışanların bu yaptıklarını, yönetimime, belediye çalışanlarına, belediye meclisine ve Çubuk insanına yapılan saygısızlık olarak görüyorum” dedi.

Başkan Demirbaş, yerel bir medyanın sosyal medya hesabından belediye meclisi toplantısını çekerek belediyenin 100 milyon borcu olduğu ve belediyenin borçlandırıldığına ilişkin yazılanların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Göreve başladıkları günden bu tarafa belediyeyi borçlandırmadıkları gibi yaklaşık 15 milyon 780 bin TL tutarında borcu da ödediklerini vurgulayan Başkan Demirbaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Sosyal medyada yapılan algı operasyonudur. Göreve geldiğimizde yapılan yatırımlarla birlikte belediyenin 86 milyon 218 bin TL borcu bulunuyordu. Biz göreve geldikten sonra bir taraftan yatırımların tamamlanmasını devam ettirirken bir taraftan da hizmetlerimizi aksatılmadan devam ettirdik. Pandemiyle birlikte yaşanan tüm olumsuzluklara, ilçe genelinde yapılan Kovid-19 ile mücadeleye ve belediyenin gelirindeki azalmalara rağmen bu süreçte 15 milyon 780 bin TL borç ödeyerek, belediyenin toplam borcunu 70 milyon 430 bin TL’ye düşürdük.

Borç öderken hizmetlerimizin hiçbirini de aksattırmadık. Ayrıca ilçemize ve vatandaşlarımıza daha güzel hizmetler yapmak için çeşitli projelerde geliştirmeye devam ettik. Bu projelerden bir tanesi de Yıldırım Beyazıt Mahallesi Söğütözü Deresi ağaçlandırılması ve bisiklet yolu projemizdir. Hazırladığımız proje ile bu alanda hem ağaçlandırma ve peyzaj çalışması yapacağız hem de genç yaşlı tüm vatandaşlarımızın kullanabileceği bisiklet ve yürüyüş yolu yapacağız. Bu projenin 1 milyonu İller Bankası tarafından hibe olarak tarafımıza verilecek ve 1 milyonluk kısmı ise belediyemiz tarafından finanse edilecek. Projenin bir an önce başlaması ve oluşabilecek acil finansman ihtiyacı için bu 1 milyonluk kısmın ülkemizdeki tüm diğer belediyelerin yaptığı gibi İller Bankasından kredi kullanılarak yapılması gerekiyor. İhtiyaç duyulması halinde bu kredi kullanılacak. Yapılan manipülasyon amaçlı bu yalan haber ile gündem değiştirilerek ilçemizde yapılan güzel çalışmaların ve özellikle de yeni açtığımız hizmet binasının üzeri örtülmeye çalışılmıştır.”