İlçemizde alternatif tarım ürünleri ekilmeye başlandı. Bu ürünlerden biri olan sarımsağın ilçemizde belediye çalışanlarınca hasadına başlandı.

Alternatif tarım ürünlerini yaygınlaştırmak amacıyla belediyemiz sarımsak üretimine başladı. Yetiştirilen sarımsağın hasadına başlandı.

Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğünün, tarımsal üretimi artırmak ve çeşitlendirmek amacıyla başlattığı proje kapsamında yaklaşık 15 dekar arazide ürettiği sarımsağın hasadı sürüyor. Belediye çalışanları tarafından hasat edilen sarımsaklar, kamyonetlerle üretiminde kullanılmak üzere turşu üretim tesislerine taşınıyor.

MEVCUT PAZARIN İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ

Belediye Başkan Yardımcımız Lokman Kılıç, çalışmalarının çiftçilere yeni gelir kapısı olacağına inandığını vurgulayarak, “Bu tip ekim alanlarını artırarak, yeni teknikler kullanarak mevcut pazarın ihtiyacını karşılayacağız. Çubuk sarımsağının turşularımızda kullanılmasını sağlamak, en önemli amaçlarımızdan biri. İlçemizi ön plana çıkartan salatalık, domates, fasulye, biber ve kavunun yanına sarımsağı da ekleyeceğiz.” dedi.

SARIMSAKLARIMIZ ÇOK GÜZEL

Sarımsak hasadına katılan belediye çalışanlarından Atiye Savaş ise kendi elleriyle diktikleri sarımsağın hasadını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Bu işi yaptığımızdan dolayı arkadaşlarımızla mutluyuz. Sarımsaklar turşu yapımında kullanılacak. Sarımsaklarımız çok güzel. İnşallah ilçemizde yetiştirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Aysel Göçmen de turşuda kullanılan sarımsağı bundan sonra ilçelerinde üreteceklerini belirterek, “Bu yıl ilk defa ürettik, şimdi hasadını yapıyoruz. Emeğimizin karşılığını alıyoruz. Sarımsak olmazsa turşu da olmaz.” dedi.