Bu yıl 15’incisi düzenlenen ve yüzbinlerce insanın ilçeye akın ettiği gastronomi temalı Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali çiftçi, üretici ve esnafın yüzünü güldürdü.

Festival süresince 313’ün üzerinde tanıtım standının kurulduğu Çubukabad Park ve Festival Alanı yurt içi ve yurt dışından yüzbinlerce kişiyi ağırladı. Özellikle Ankara’dan vatandaşların ilgi gösterdiği festival alanındaki stantlarda ve çevredeki imalathanelerde yaklaşık 500 ton turşu satılırken, 5 tonun üzerinde turşu ikram edildi.

Festival kapsamında çiftçiler tarafından getirilen yöresel ürünler de yoğun ilgi gördü. Başta Çubuk’a özgü değerli taşlardan yapılan çeşitli takı, süs eşyaları, sepet, çanta ve tablo gibi ürünlerin bulunduğu kültür sokağındaki stantlara da vatandaşlar ilgi gösterdi.

Çubuk Kadın kooperatifinin de ürünlerin satışa sunulduğu festivalde kurulan gastronomi bölümünde festival boyun çeşitli yöresel yemek yarışmaları, turşu kurma yarışmaları, çocuk, genç ve usta şeflerin yemek şovları ile anne ve baba çocuk yemek yarışmaları yapıldı. Gastronomi bölümüne gelen ziyaretçilere yüzlerce kilogram Çubuk homaça yemeği, düğün çorbası, Çubuk pilavı ve vişne suyu ikram edildi.

Festival süresince kurulan 128 stantta homaça, döner, kavurma, baklava, hamur işeri, tatlı çeşitleri ve içecek satışı yapılırken, 38 statta ise çeşitli yörelere ait yöresel ürünlerin satışı yapıldı.

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, dört gün süren festivalin çok iyi geçtiğini söyledi.

Gastronomi temalı festivalde hem esnafın, hem çiftçi ve üreticinin hem de ev hanımlarının önemli kazançlar elde ettiğini anlatan Belediye Başkanı Demirbaş, şunları söyledi:

“İki yıllık bir aradan sonra düzenlediğimiz festivalimize tahminlerimizin de üzerinde ziyaretçi geldi. İlk günden son güne kadar yoğun bir katılım oldu. 200 binin üzerinde araç girişi ve yaklaşık bir milyonun üzerinde kişi ilçe dışından geldi. İlçemize ekonomik anlamda büyük bir getirisi oldu. Yaklaşık 50 milyon TL’nin üzerinde bir girdi tahmin ediliyor. Festivalin tanıtım anlamında büyük katkısı oldu. Bizleri tanıdı, ilçemizi tanıdı, ilçemizden ürünler aldılar ve giderlerken de yüzlerinde memnuniyet ifadelerini gördük. Onların mutluluğunu görünce biz de mutlu olduk. Emeği geçen ve destek veren tüm kardeşlerimize buradan teşekkür ediyorum.” .

Festivalde çiftçinin ve üreticinin yüzünün güldüğünü aktaran Çubuk Ziraat Odası Başkan Vekili Mehmet Kuruoğlu’da, “Festival Çubuk için çok büyük katkı sağlıyor. Bu festivalde 4 gün boyunca yaptığımız satışlar esnafımızın ve çiftçimizin yüzünü güldürdü. Bu yıl çok kalabalık bir festival odu. Biz de oda olarak çiftçilerimizin ürünlerini standımızda tanıttık. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

-Festivalde gençlerde geliştirdikleri ürünleri sergiledi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hezarfen Otonom ekibi öğrencileri “TULPAR” ismi verilen aracı festivalde tanıttı. TEKNOFEST KARADENİZ’de de sergilenen tasarımı ile dikkatleri çeken 250 kilogram ağırlığındaki otomobil turşu festivalinin de ilgi odağı oldu.