Çubuk ve çevresindeki 57 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu ÇUDEF tarafından organize edilen ve Çubuk Belediyesinin destek verdiği Alevi-Sunni vatandaşların bir araya gelerek birlikte dua ettiği Aşure ve Birlik Günü etkinliği, Atatürk Park’ında gerçekleştirildi.

Programa, tüm şehitler için Lokman Öztürk tarafından okunan Kur’an’ı Kerim tilaveti ve dua edilmesiyle başlandı.

Programda konuşan Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, iktidar ve güç uğruna Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilmesi, zulmedilmesinin halen kalplerindeki acısının devam ettiğini söyledi.

Avrupa’nın bazı ülkelerinde Kuran’ı Kerim yakılması olaylarına değinen ve şiddetle nefretle kınadıklarını vurgulayan Demirbaş, ‘’Gelenekselleşen bu program beraberliğimize ve beraberliğimize çok büyük katkı sağladığını hep birlikte gözlemliyoruz. İktidar hırs uğruna Hz. Hüseyin Efendimizin şehit edilmesi yüzyıllardır unutulmayan ve unutulmayacak olan bu acı olaydır. Bu olaylar birliğimizin ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olur inşallah. Dünya coğrafyasındaki Müslümanların yaşamış olduğu olayları hep birlikte görüyoruz ve üzülüyoruz. Özellikle de Avrupa’da yaşanan Kur’an-ı Kerimimiz yüce kitabımızın yakılması olayları son derece yanlış ve buradan da şiddetle kınıyoruz’’ diye konuştu.

Muharrem ayının hüznü ve matemini hep birlikte yaşadıklarını ifade eden Çubuk Kaymakamı Adem Keleş’de, ‘’Aşure, farklılıkların ve ayrılıkların bir tarafa bırakılarak farklı unsurların bir kazanda pişerek çok daha lezzetli bir ürün haline gelmesidir. Biz tabii bundan ders çıkarmamız lazım. Topluluklar, farklı insanlardan, farklı inançlardan meydana geliyor. Bizler böyle bir toplum olursak mutlu müreffeh bir toplum haline gelebiliriz’’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileterek konuşmasına başlayan AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ise, ‘’Muharrem ayı insanlık tarihi açısından ve bizim inancımıza göre pek çok kritik olayın vuku bulduğu günler silsilesidir. Aşure belki bir yiyecek gibi gözüküyor ama aşurenin içerisinde on iki farklı yemişin kendi içinde rayihasını bırakarak bir bütün halinde aşureyi meydana getirdiğini görüyoruz. Açıkçası bu güçlü sembolizmin de bize söyleyecek bir sözü olduğunu düşünüyorum. Bizim toplumumuz da kendi içerisinde bir şeyler katarak aslında aşure gibi hep birlikte Türk toplumunu inşa ediyor’’ ifadesini kullandı.

14 yıldır program düzenlediklerini aktaran ÇUDEF Başkanı Fuat Tuyan da, ilçede tüm grupları bir araya toplamanın gururunu yaşadıklarını belirterek, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Güngör, ‘’Aşure Türk Milletinin acısı olan Kerbela hadisesinin acıyı bala dönüştürme sembolüdür’’ isimli bir konferans verdi.

Daha sonra konuşan Sultan Sücaaddin Ocağı Dedesi Mehmet Demirtaş’da, ‘Kerbela’nın Günümüze Yansımalarını’ konulu sunum yaptı.

Konuşmalarının ardından Alevi İnanç Birliği Vakfı tarafından hazırlanan Semah gösterisi gerçekleşti.

Programın sonunda katılımcılara Kaymakam Keleş ve Belediye Başkanı Demirbaş tarafından plaket verildi.

Kalender Veli Ocağı Dedesi Ali Yahya Kalender tarafından Gülbank okunmasının ardından Başkan Demirbaş tarafından davetlilere aşure dağıtıldı.

Gösteri sonrası birlik ve beraberlik içinde aynı kazandan pişen Aşure aşı yenerek kardeşlik ve barış için dualar edildi.